Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod mamakami » 01 kvě 2019, 18:55

Ahoj všichni. Letos to vypadá, že bude snad dobrá úroda, i u nás máme venkovní fíkovník obalený malými fíky, tak doufám, že se nestane zase nějaká kalamita a dozrají :) .

Mám trošku dilema. Našla jsem na zahradě ještě jedno pěkné místečko, kam bych mohla zasadit jeden fíkovník, který mám zatím v nádobě. Rozhoduji se mezi Veselí a Francuesco. Poradíte mi, prosím? S20 Když jsem tu viděla násadu na Mojmírově fotkách, tak se přikláním k F., ale jasně, že není zaručeno, že u mne bude plodit, jako u něj. Morava je Morava, že :).
mamakami
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: 29 říj 2015, 23:44
Bydliště: okr. Beroun, 430 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mamakami » 01 kvě 2019, 19:03

Máte zkušenosti s fíkovníkem White Masrseilles? Mám ho od Moonvila a ten má na stránkách, že mu plody opadávají. Takže samozřejmě se to děje i u mne a i u mojí mamky, které jsem dala řízek. Jinak by plodil pěkně..., kdyby neopadal S12 . Máme ho obě v nádobě. Tak by mě zajímalo, jestli ho třeba někdo nemáte volně v zemi a máte lepší zkušenosti?
mamakami
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: 29 říj 2015, 23:44
Bydliště: okr. Beroun, 430 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 01 kvě 2019, 19:35

Mamakami, ja Ti poradím, zasaď je oba k sobě, ať každý tvoří jednu stranu budoucího keře. Cca 40 cm od sebe. Já mám doma několik keřů tvořených čtyřmi rostlinami. A na zimu je svažeš k sobě a omotáš textílií společně. Mám to odskoušeno a vypadá to dobře.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 01 kvě 2019, 20:01

4 rastliny vedľa seba?...podľa mňa 1 rastlina potrebuje priestor aspoň 4x4 m ...u mňa takto narašené...už môžu prísť mrazíky- sú už dokonale "pripravené"...namrznúť
Obrázek
- dnes som opäť lapal osie královné - dnes 3ks:
Obrázek
( robím si čiarky- tento rok už 26ks)...tak ako som tu už písal, boj zo škodcami prehrávam...každá táto královná založí do roka kolóniu z 2 000 až 5 000 jedincami ( volakedy som si myslel, že aj osy patria do prírody- áno patria, ale pokiaľ ich je "primerané" množstvo, napr. osy obyčajné majú malé hniezda zavesené na suchých a teplých miestach, ale tieto osy útočné majú hniezdo v zemi a to vypadá ako na tomto videu:
https://www.mojevideo.sk/video/2680f/od ... ocnej.html
( aj ja som to cca pred 2 rokmi robil- ale v noci a z propán butánovým horákom-aby som ich rovno likvidoval ako vyletovali...( no bol to zážitok)- ale robil som to zo zúfalstva, všetky figy ( a aj ostatné ovocie načaté- živia sa výlučne iba ovocím- hlavne figy im chutia)...myslel som si, že som zvíťazil, ale vôbec ich neubudlo... ale v okolí bolo tých hniezd určite niekoľko ...len u susedov oproti 2 hniezda- tú časť záhrady nemohli ani celý rok kosiť a samozrejme sa tam ani na 5 m až 10 m priblížiť... S13
Naposledy upravil ivan dne 01 kvě 2019, 20:15, celkově upraveno 1
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mamakami » 01 kvě 2019, 20:14

Francuesco díky za radu. Je to zajímavý nápad. Jen se právě také bojím toho, co píše Ivan. Ten můj venkovní je také dost rozložitý, neumím si představit dva (čtyři) v sobě. Sklízí se ti tak dobře, musí být dost nahuštěné na sebe, ne? Nebo k sobě rostou jakoby zády? :)
mamakami
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: 29 říj 2015, 23:44
Bydliště: okr. Beroun, 430 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 01 kvě 2019, 20:27

Ano, rostou k sobě jakoby zady, strihanim se dají pěkně udržovat. Normální keř z jedné rostliny má také nekolik výhonů ze země. Tak bude vlastně každý výhon jiný druh fíkovníku.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 01 kvě 2019, 20:36

Třeba něco takového jako mám já. Tento keř je ze tří rostlin. Vlevo, vpravo a vzadu. To uprostřed jsou jen dřevěné hole, ty dám pryč, ty tam byly jen přes zimu, aby se zabalený keř nezbortil pod možným přívalem sněhu.
Obrázek
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mamakami » 01 kvě 2019, 21:02

Zkusím to promyslet, mám tam celkově volného prostoru cca 2,5 x 2 metry, což je i pro jeden fíkovník jen tak tak. Ten co mám v zemi jsem doposud nijak neřezala a nijak netvarovala.
mamakami
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: 29 říj 2015, 23:44
Bydliště: okr. Beroun, 430 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mamakami » 01 kvě 2019, 21:06

Ve skutečnosti se mi o tvar minulou zimu postaral mráz. Fíkovník mi omrzl až k zemi a nové výhony mi vyrazily ve tvaru takového toho pavouka :) . Předtím to byl klasický keř.
mamakami
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: 29 říj 2015, 23:44
Bydliště: okr. Beroun, 430 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 01 kvě 2019, 22:17

Satan píše:Chtěl bych se zeptat někoho kdo pěstuje fíkovník Dlhé Diely , jestli tento fíkovník je raná odrůda, jaké jsou fíky barva a tak dal a na původ fíkovníku . Dík všem který tento fíkovník mají za odpověď.

Ahoj, já jich mám několik. Řezal jsem je osobně z keřů přímo v Bratislavě, takže to jsou na 100 % ony (Dlhé diely). Měl jsem od této odrůdy velká očekávání, které vystřídalo velké zklamání. Ranný fíkovník to poměrně je, ale plody jsou spíš drobnější a takové zploštělé. Chuťově nic moc, plodnost nic extra. Má i nějakou brebu, ale není to celkově žádná sláva. Snad jediná výhoda je, že dobře koření ve vodě.
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník - Mráz

Příspěvekod Milosmail » 02 kvě 2019, 08:12

Přeji všem krásný den :-)

V neděli má mrznout. Budete řešit nějakou ochranu?
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 02 kvě 2019, 08:36

Kdybychom měli velké papírové krabice nebo vlnitou lepenku, tak bychom aspoň některé fíkovníky "obestavěli", na něco se dá hodit načechraná netkanka tak, aby ležela na zemi....no ale my budeme hlavně doufat, protože jestli bude mrznout (a vypadá to, že bude) i na jihu, tak fík sem, fík tam...zmrznout toho může tolik, že je to snad už i jedno... :( . Navíc má před tím mrazem přes den pršet, takže ten papundekl nebude nejlepší nápad.....

Popravdě nás nejvíc štvou jahody na severu, těm stačí malinko a přikrýt je nám ještě nikdy nijak moc nepomohlo.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 02 kvě 2019, 09:31

U mě bohužel ochrana proti mrazíkům pravděpodobně nehrozí, trvalo by mi to vše zabalit aspoň týden práce a hromady textílie.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 02 kvě 2019, 15:33

Mohl bych ještě jednu otázku do pléna v návaznosti na můj předchozí dotaz?
Lze pěstovat fíkovník hlavně za účelem breby jako hlavní sklizně? Je např. účelné provést po sklizni breby v létě řez a obětovat tak podzimní sklizeň na úkor nových výhonů s brebou na další rok? Máte s tím někdo nějaké zkušenosti?
Předem mockrát děkuji za pomoc!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod alex » 02 kvě 2019, 15:49

ti co maju odrodu Desert King, tak len tak aj robia (aspon tu u nas kde nezije osicka)
alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků