Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 27 říj 2019, 17:59

Úžasný
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 28 říj 2019, 11:54

Obrázek
Prosím poraďte. Foto venkovní Pálava, asi nezdřevnatělé větvičky. Mám ohnout a přijmout hlinou a zasypat, nebo raději vykopnout do sklepa? Bude už tento týden -3 !Tak aby neomrzla.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 28 říj 2019, 11:55

Obrázek
A ještě jedna. Takto v zemi zakořeneny řízek. Vykopnout nebo zasypat. Výhon je zcela čerstvý zelený... Diky.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 28 říj 2019, 12:11

Ten mladý řikovanenec raději přezimuj ve sklepě nebo v bezmrazé mísnosti .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 29 říj 2019, 09:00

Ako úplný začiatočník som sa pred pár týždňami dočkal aj ja svojich prvých pár fíg (všetko v skleníku).
Viac-menej všetky moje figovníky možno označiť len za tento rok zakorenené odrezky preto žiaden zázrak som prvý rok nečakal.
V júli (červenci) mi nasadili Francuesco, HC, SD, Sousedka, No Name (zo zdroja označenú ako Nitra) a doteraz stihlo dozrieť niekoľko fíg na Francuescovi a HC s orientačným časom zretia okolo 90 dní , v auguste (srpnu) ešte nasadili niektoré ďalšie odrody ale sú už bez akejkoľvek šance dozrieť. Z tohto prvého roka mám záver, že napr. Sousedku (čo je asi klon BT) je pre mňa neperspektívne ďalej pestovať, lebo napriek tomu že nasadila najviac a úplne prvá, tak ešte ani po 115 dňoch nemá zatiaľ žiadne náznaky dozrievania.
V tejto súvislosti by ma zaujímalo, či neexistuje tabuľkový prehľad času zretia (počet dní) jednotlivých odrôd od začiatku hlavnej násady. Viem, že sa takýto sumár u svojich figovníkov chystal spracovať Michal.
Francuesco:
Obrázek
váha: 62 g
Obrázek
Francuesco v reze
Obrázek
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Dahe » 29 říj 2019, 12:27

Obrázek Obrázek Snad to dozraje.
Dahe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 391
Registrován: 10 kvě 2009, 14:50

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 29 říj 2019, 13:50

Marek1970 píše:V tejto súvislosti by ma zaujímalo, či neexistuje tabuľkový prehľad času zretia (počet dní) jednotlivých odrôd od začiatku hlavnej násady. Viem, že sa takýto sumár u svojich figovníkov chystal spracovať Michal.


Čekal jsem na Panaché: http://www.plnazahrada.cz/clanky/data-zrani-fikovniku-2019.php
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 29 říj 2019, 14:07

Odpoví mi prosím někdo na výše uvedený dotaz? zda ten fíkovník větší Pálava a podobne v tomto stavu mám raději vykopat nebo zakopat pod hlínu? A kdy? Aby mi teď nezmrzl...
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 29 říj 2019, 14:36

Michal, škoda že sa ti nepodarilo poznačiť si aj termín začiatku letnej násady, potom by tie dáta už boli dokonalé.

Hanko, neviem či to bude dobrá rada ale ja osobne by som tú Pálavu na zimu zo zeme nevykopával. Neplánujem riešiť ani tých tento týždeň predpovedaných -3 °C.
Mám tiež pár takýchto figovníkov v zemi a chcem ich až po opadnutí listov a pred skutočnými dlhšie trvajúcimi mrazmi ohnúť k zemi, zasypať suchým orechovým lístím, na to dať vrstvu netkanej textílie, zasa vrstva lístia a na vrch bublinkovú fóliu.
Výsledok uvidím až na jar a bude asi závislý od priebehu zimy. Predpokladám, že na jar asi budem strihať tie nevyzreté konce, lebo pochybujem, že sa jari dočkajú úplne bez poškodenia. Ale stále lepšie ako vykopávať a následne zakopávať celú rastlinu.
Ten odrezok zasypaný v hoblinách však radšej vykop, tak ako ti radil Satan.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 29 říj 2019, 14:50

Ale stále lepšie ako vykopávať a následne zakopávať celú rastlinu.
Ten odrezok zasypaný v hoblinách však radšej vykop, tak ako ti radil Satan.[/quote]
Díky moc. Právě že je to zelený výhon, nedřevnatý tak se o něj bojím. Vypadají tak všechny mé fíkovníky, letošní naroste větve z loňských rizků.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 29 říj 2019, 15:38

Řízky už se Ti chytly, takže kořeny mají. Proti vykopání a schování do sklepa nic, to je jistota. Já bych ale postupoval podobně, jak píše Marek, akorát s tím rozdílem, že na to zakrytí používám slaměnou rohož. Ohnu to až k zemi a zakryju slaměnou rohoží, na kterou naházím kupu listí, co my na podzim popadá ze stromů. Listí přes zimu tleje a trochu tak topí. Ještě mi takhle nic nezmrzlo. Bublinkovou fólii bych úplně nedoporučoval, nedýchá a může to pod tím plesnivět.
Jinak takto zelené výhony vydrží -5 bez problémů, pak už záleží na tom, nakolik jsou zdřevnatělé.
Úplně nejhorší, co se může stát, je, že ti vyjedou znovu od kořenů, což u takto mladých rostlin také není od věci, alespoň si to dřevo dá pak celý vegetační cyklus a pěkně dozraje na příští zimu... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3812
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 29 říj 2019, 16:28

Hofis
také děkuji. Už jsem skoro váhala nad vykopanim, ale risknu to a přikryji. Někde jsem viděla, že to i zaháží zeminou pro větší izolaci. Uvidím na jaře ...
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 29 říj 2019, 16:41

Zeminou přímo na zelený výhon to nezahazuj, to ti shnije.
Než to nějak složitě zakrývat a pak se bát, tak bych to normálně vykopal a šoupl do kontejneru. Ta rostlina nebude mít tak velký kořeny a ani si toho nevšimne.
Když přesazuju fíkovníky ve velkých kontejnerech, tak jim ty kořeny naprosto zmasakruju a nic se neděje.

A teď si vyber.... ;-)
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 29 říj 2019, 17:17

Také, když přesazuji fíkovníky, kořeny jim normálně ořežu a je to v poho. I když to tahám na podzim i s květináčem ven, je to prokořeněné do země a nepářu se s tím vůbec. Prostě to urvu a ten zbytek, co leze ven, komplet uřežu. Na jaře to jede nanovo.
Se schováním do sklepa máš ale úplnou jistotu, to má Michal naprostou pravdu (to abych Ti ulehčil to rozhodování... :) ).
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3812
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 29 říj 2019, 20:38

Tak Vám pánové pěkně děkuju... né jsemráda za každou radu. Teď je zabalený ale před větším mrazem ho raději vykopnu. A co ty v květináči ve stejném stavu... vydrží ještě venku nebo raději hned vše do sklepa už teď?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků