Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 23 kvě 2023, 10:17

nene píše:Jožka - naše venkovní fíkovníky na jihu, po letošním jaru, vypadají hůř - 80% pupenů se budí velmi neochotně a pokrouceně, namrzly. Je to do výšky asi tak metr až metr a půl, ty nejvyšší větve nahoře ale raší bez problémů a drží zatím i brebu.Úplně zmrzlé konečky jsou jen na několika nevyzrálých loňských výhonech, zima byla milostivá, jaro to pokazilo :( .

Ano, sleduji to také na všech nově vysazených fíkovnících v Praze. Namrzly a pokrouceně vylézají až teď. Kromě LdA, ten to přestál dobře. Ale třeba Campaniere vůbec neobráží svrchu. Přitom větvičky jsou silné a dřevnaté, a když jim odloupnu kůru, jsou zelené. Přesto neraší a celá rostlina začíná teprve nyní rašit úplně od spodu. Nevadí, bude to můj pokusný fíkovník na zapěstování stromku na delším kmínku. Uvidíme, co to udělá.

Jinak breba mi na mém kýblovém breba BT stále drží. Letos zatím shodil jenom opravdu malinko, jen takové ty nedomrlé kousky. Jinak vše drží. Vytáhl jsem ho začátkem května a od té doby jede slušně. Chtěl jsem ho už minulý rok vyhodit, ale neměl jsem prostě to srdce, tak se snad letos odvděčí. Pokud ne, nemilosrdně půjde, to už snad trochu naroste ta náhrada v podobě Bécane. Ale uvidíme, pokud letos slušně zaplodí, dostane ještě šanci. Místo na něj je, zatím nepřekáží. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 23 kvě 2023, 16:13

Hofis: můj campaniere se takhle ztěžka probouzí každý jaro (už třetí zimu je v zemi), moc neroste - což by nevadilo - ale ještě loni neměl ani fík (na stejně starým Veselským jsem jich loni sklidil asi 50ks), takže počítám, že to letos bude jeho poslední sezona v naší předzahrádce. Pokud nějak nepřekvapí, dám tam radši mučenky :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1315
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 24 kvě 2023, 07:34

Mě se takto těžce probouzel letos Negronne a také ze spodních pupenů, ty vrchní začínají rašit až teď. A to byl na zaskleném balkóně kde určitě žádné poškození mrazem ani pozdním nepřipadá v úvahu.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 25 kvě 2023, 07:54

To opadávanie breby sa tu už riešilo niekoľkokrát-tak 1 postreh- možno to robia iba figovníky (neadaptované) na našu "fajn" klímu na jar...mám 1 haluz do starého figovníku navrúblovanú 4 roky (má už výšku cca 2,5m+ hrúbku 5cm)- mal nahodených pár ks breby a včera som si všimol, že už vo veľkosti cca 2cm všetka až teraz opadala- detto aj v črepníku mám túto istú rastlinu....(vrúble boli s Chorvátska)- mal veľmi chutné plody, tak som ho chcel mať, - asi sa u nás nedočkám plodov :P ..."naše klasické" - hnedé odrody to nerobia...možno nie sú adaptované na tieto naše jarné výkyvy- dlhodobo chladno s teplotou 12°C a o 2 dni jasno teploty 29°C....
Naposledy upravil ivan dne 25 kvě 2023, 10:39, celkově upraveno 1
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod dzani696 » 25 kvě 2023, 08:13

Rozdiel medzi figami v kvetináči a tým v zemi je veľký.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 25 kvě 2023, 08:59

To ten krásný fíkovník je ten v zemi? Jak je to možné, u mě je to přesně naopak. A taky obdivuji, že můžeš mít květináče jen tak na zemi. Za pár hodin tam mám mraveniště. Teď zkouším vodní příkop, v podmiskách je voda a podložka, aby v té vodě květináče nestály.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 900
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod dzani696 » 25 kvě 2023, 09:14

Ano ten je v zemi. Čo sa týka tých kvetináčov, tento rok si dávajú mravce trochu načas.Možno pochopili že to u mňa nemá cenu. :) Zatiaľ som mravce likvidoval len v skleníku a to už 2x.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Lenkalor » 25 kvě 2023, 21:34

Tak jsem přemýšlela, jak nejlépe přesadit do větší 30 l nádoby RdB, které přezimovalo v asi 5 l. Loni už začalo pěkně plodit, teď vyrazilo jako blázen, vypadá perspektivně.
Po přečtení příspěvků jsem usoudila, že když to přesadím rovnou do velkého, tak bude hlavně růst a kořenit a plodit se mu letos nebude chtít. Tak jsem původní bal po vzoru Hanele zabalila do potrhané netkanky a celé zasadila do velkého. Kořeny by si časem měly najít cestu, ale trochu mu to ztížím.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 25 kvě 2023, 23:01

Lenkalor píše:Kořeny by si časem měly najít cestu, ale trochu mu to ztížím.

Tak to je nová varianta mého pěstování v zemi. Zajímají mně pak výsledky.
Do země šlo už M10, Veselský vedle sebe, No name ETB , Desert King. Pokracovat po otuzeni v polostínu budu dalšimi odrůdami. V otevreném skleníku zůstane trvale např. Negronne, Romano Nero, HC Preto TN a urychlený Saĺs, tam se bojím, aby větší fíky slunce nespálilo.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 26 kvě 2023, 07:42

Lenkalor píše:... když to přesadím rovnou do velkého, tak bude hlavně růst a kořenit a plodit se mu letos nebude chtít.

Nebylo by lepší přesazovat fíkovníky hned na začátku dormace? Údajně i v zimě fíkovníkům rostou kořeny, pokud je teplota nad nulou.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 900
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 26 kvě 2023, 08:03

Lenkalor píše:Tak jsem přemýšlela, jak nejlépe přesadit do větší 30 l nádoby RdB, které přezimovalo v asi 5 l. Loni už začalo pěkně plodit, teď vyrazilo jako blázen, vypadá perspektivně.
Po přečtení příspěvků jsem usoudila, že když to přesadím rovnou do velkého, tak bude hlavně růst a kořenit a plodit se mu letos nebude chtít. Tak jsem původní bal po vzoru Hanele zabalila do potrhané netkanky a celé zasadila do velkého. Kořeny by si časem měly najít cestu, ale trochu mu to ztížím.


30 l není pro fikovník nic velkého k prokořenění. Já sázel řízky do 35 - 90l a ještě těm rok jsem z metrových rostlin něco sklidil. 30 l prokořenění tak za měsíc, žádnou zvláštní sílu mu to nevezme.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Lenkalor » 26 kvě 2023, 08:04

EvaOstrava píše:Nebylo by lepší přesazovat fíkovníky hned na začátku dormace? Údajně i v zimě fíkovníkům rostou kořeny, pokud je teplota nad nulou.

RdB ještě nemá nasazené plody, tak si myslím, že je to jedno. Navíc na podzim nepřesazuji vůbec nic. :)
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 26 kvě 2023, 08:20

Asi to tak zkusím dělat. Pokud nebude nový substrát mokrý, neměly by snad kořeny zahnívat (?).
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 900
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod minka » 26 kvě 2023, 18:00

Dozrává za oknem druhý :)
Obrázek
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 359
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 26 kvě 2023, 19:00

Tak pokud mohu porovnat letošní jaro s minulým tak mají fiky zpoždění na asi tak necelé 2 týdny (rychlené ve skleníku) všechny fíkovníky už nasazují letní násadu bez zaštipování, velikost cca špendliková hlavička, kromě Pálavy, Hardy Chicago, Negronne ( silně střižené z 80 %) a kupodivu Ronde de Bordeaux. Tam jsou jen zárodky.
Saĺs a Romano Nero zkušebně urychleno od března v podkroví a zatím to vypadá na vhodný způsob u mně. Fíky nasazeny cca 1 cm a drží.
Saĺs je vůbec rekordman, teď ve skleníku dal nasazuje za každým i jen vyvíjející se listem. To HC že stejně skupiny u mně nefunguje.
Letos porovnám s novinkami Mision Malaga a Malta Black.
Breba byla ve sklepě bohatá, no nezašťípla jsem a zůstalo cca 10 ks dohromady. velké zklamání, zbytečně dlouhé tenké větve. Další rok zaštipuji vše.
První foto Saĺs druhý HC.

Obrázek

Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků