Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 20 úno 2021, 20:22

Sulkou stříkám každý rok po opadu listů, zatím se mi to osvědčuje. Akorát hliníková konstrukce skleníku z toho není úplně nadšená.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 20 úno 2021, 22:36

A to stříkáte jako hnojivo, nebo proti škůdcům?

p.s: omlouvám se za zatažení ožehavého tématu s potenciálem rozvrácení fíkovníkové komunity :)
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 20 úno 2021, 22:59

Primárně proti přezimujícím roztočům, houbám (rez) a dalšímu neřádu, pokud si z toho rostlina navíc vezme něco pro sebe, podobně jako třeba réva, tak jedině dobře.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 20 úno 2021, 23:27

Já mám ve skleníku trvale kromě fíkovníků i vinnou révu a malou sazenici mandarinkovníku a chystám se to zítra nebo příští týden vykouřit sirnými knoty, kterých mám docela zásobu. Jen si nejsem jistý co to udělá těm rostlinám uvnitř a taky jak se to bude nebo spíš nebude líbit konstrukci skleníku, která je z pozinkovaného plechu. Ale něco udělat musím, loni mi svilušky, puklice a mšice zlikvidovaly okurky, rajčata a pak se vrhly i na fíkovníky a mandarinkovník :( Jedině réva jim odolala.
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 20 úno 2021, 23:41

Rostliny se zelenými listy to vykuřování určitě nepřežijí . Nám nepřežily např. ani jahodníky nasazené zvenku skleníku (nedokonale těsnící skleník). Nic jiného tam tenkrát naštěstí nebylo. Ta Sulka je lepší nápad a výsledek by měl být stejný, ne-li lepší. Sulkou budeme stříkat až se trochu oteplí a potvory se probudí a vylezou, zatím u nás pořád mrzne.
Jo a - vliv síření skleníku na mšice jsme nikdy nepozorovali - spíš naopak :( , protože jsme tomu věřili a nepohlídali si mravence. Mšice jsme zvládli až s likvidací mravenců. Síření na mravence nefungovalo.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4228
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 21 úno 2021, 00:27

moonvil píše:Sulkou stříkám každý rok po opadu listů, zatím se mi to osvědčuje. Akorát hliníková konstrukce skleníku z toho není úplně nadšená.

Sulku jsem pořídila roztok. Musim zjistit koncentraci na fiky. Mohu je nyní postřikat? Asi postřikovačem . Mám je ve sklepě. Musím vynést ven? Začínají se nalévat pupeny. Sklep má okna tak to časem vyvětra jen abych se u toho neotrávila. Jsou nutné nějaké ochranné pomůcky? Díky moc.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 21 úno 2021, 08:48

Můžeš stříkat dokud nevidíš nic zeleného jinak hrozí, že to spálíš. Vykuřovat sírou opět jen tam, kde není nic olistěného.
Koncentrace na fíky používám podobnou jako na révu, tzn. docela vysokou.
Respirátorů se teď doma válí hromady, tak ve sklepě určitě nasadit a pak větrat, je to hodně cítit.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 21 úno 2021, 09:02

Fíkovniky ve sklepě se dostaly do vody. Staly v nich den než jsrm to zjistila. Vylovila jsrm je ale i po týdnu maji přemokrený bal. Zvazuji zda je raději nevynést ven kdyz ted nemá mrznout aby trochu proschly na skunci. Aby neuhnily kořeny. Jinak by to adi bylo špatně kdyby se probudily vlivem vysokých teplot příští tyden... nanosila bych je pak do nevytápěného skleníku nebo garáže...díky
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Jožka » 21 úno 2021, 09:10

Fikovniky zimuji v nevytapene místnosti a některé neracili shodit všechny listy tak uvidím co to udělá dál.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1199
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 21 úno 2021, 09:31

Všechny fíkovníky v zimovišti v nevytápěné dílně, bez jediného zalévání vypadají ok. Dokonce si udržely malé fíčky, pokud je ale i nadále udrží. Naprosto bez plísně. Už se těším jak je dám brzo ven. U všech opět seříznu (pilou) spodní část kořenového balu a podsypu novou hlínou a kompostem s trochou hnoje. Poté umistím zpět do květináčů stejné velikosti jako předtím. Nechci již zvětšovat objemy a tahat se s tím.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 21 úno 2021, 14:02

Takhle vypadaji výhony ve sklepě. Poraďte zda můžu tu Sulku pouzit. Uz je to zelené.
Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mitas » 21 úno 2021, 15:57

Čo máte stále s tou Sulkou ? Sulka je dobrá na morenie cesnaku a tiež proti kučeravosti listov na broskyniach, ale jej iné využitie nejak nevidím.
Keď už chceš silou mocou striekať figovníky proti prezimujúcim škodcom, tak použi predjarný postrek, ktorý sa používa skoro na jar na všetky ovocné stromy a kríky a ktorý dokáže zlikvidovať všetkých spiacich škodcov a nemusíš riešiť, či je rastový pupeň na figovníku už narašený, alebo nie.
Milan
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 21 úno 2021, 18:16

A jaký postřik proti přezimujícím škůdcům? Zkoušel jsem různé, nějaké "bio" v jiných byl mospilan. Ta sviluchy vše neúčinné. Možná tak na mšice, ale ty na fikovníky stejně nejdou.
Sulka je jediné co jsem nezkoušel. Ale já bych stejně nestříkal, koupil jsem ty dravé roztoče H.pyri. Tak jsem zvědav co udělají. Jinak bude nejspíš pokračovat decimace sviluškou :(
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 21 úno 2021, 19:04

mitas píše:Čo máte stále s tou Sulkou ?


Začala se řešit v souvislosti se skleníkem a sířením- nesířením. Jinak u nás Sulka v předjaří na révu, ostružiny, rybíz, hrušně...bojujeme (dost úspěšně) s vlnovníkem.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4228
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 23 úno 2021, 11:54

francuesco píše:Všechny fíkovníky v zimovišti v nevytápěné dílně, bez jediného zalévání vypadají ok. Dokonce si udržely malé fíčky, pokud je ale i nadále udrží.

U mě také tak. LdA si udržel malé fíky, jsem zvědav, jestli opadnou nebo z nich nakonec i něco bude. U BT se mi za celých 10 let ještě nestalo, že by přes zimu udržel jeden jediný fík. Všechny rostliny zimuji pořád na stejném stanovišti. Nechci předbíhat, možná to ještě všechno shodí, ale zřejmě zde bude hrát roli i odrůda?
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 23.02.21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků