Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod minka » 02 úno 2023, 11:44

Obrázek
A už jen trochu sluníčka by to chtělo.
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 357
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 03 úno 2023, 17:01

:) No vida, fíková sezona startuje, moc hezký a nadějný obrázek.
Mám také jeden exemplář, který si takto pospíšil, s jedním fíčkem a dvěma zárodky. Je to kultivar ze znojemských teras, rok starý zakořeněný řízek, ale dělá zázraky. Doufám, že bude v sezóně košt. :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 585
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 12 úno 2023, 22:25

Je na okně, východním.

Obrázek
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 585
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanka Ř. » 13 úno 2023, 18:03

Prosím o radu, jak moc má fíkovník agresivní kořeny? Četla jsem tu, že když je volně v zemi, tak může mít kořeny i hodně daleko. Hrozí ale, že naruší základy domu?
Hanka Ř.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 42
Registrován: 02 lis 2020, 11:47

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 13 úno 2023, 18:37

Pokud máš běžné základy z armovaného betonu, tak se bát nemusíš. Ty kořeny mají spíš tendenci hledat si volný prostor než jít proti něčemu.
I když se podíváš na kořeny u nějakého kontejneru, který ležel delší dobu na zemi, tak ten kořen je v otvoru zaškrcený a neviděl jsem, že by ten plast úplně rozerval.
A to je materiál s tloušťkou pár milimetrů, betonové základy jsou silné desitky cm.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 13 úno 2023, 20:50

Michal, tiež mám podobné obavy ako Hanka, nerobia korene problém v základoch ani u staršej a veľkej rastliny vysadenej blízko domu ???
Napríklad u tohto Mičurina ?
https://www.youtube.com/watch?v=buxFgd4hYsE
Mám Trnavský vysadený asi 1,5 metra od domu a riešim dilemu či ho vykopať a zasadiť ďalej alebo ho mám nechať tam kde je.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 13 úno 2023, 21:17

1,5m je určitě bezpečná vzdálenost. Nedovedu si představit jakým způsobem by ty kořeny mohly základům ublížit. Viděl jsem už množství starých fíkovníků nalepených přímo na zeď budov (tzn. vzdálenost 0m) a nevybavuju si žádné poškození. Ten patnáctiletý Mičurinec na videu má mezi sebou a domem takovou zapuštěnou betonovou zídku a pak betonový chodník, nic z toho se nepohnulo ani o kousek.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 14 úno 2023, 22:35

Loni v nějakém slovenském pořadu zahradník tvrdil, že klidně můžeme fíkovník zasadit třeba půl metru od domu.
______________________________
Našla jsem vídeňského pěstitele fíkovníků, který má přes 400 druhů. Nedávno dal seznam na facebook
https://www.facebook.com/achillesfeigen
:shock:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 884
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanka Ř. » 15 úno 2023, 09:49

Moc děkuji za odpovědi. No ty základy nejsou z betonu, ale nejspíš asi z opuky, což je asi horší. Na druhou stranu nechci sázet těsně k domu, ale se vzdálenostní minimálně metr. Tak snad to tomu nic neudělá.
Hanka Ř.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 42
Registrován: 02 lis 2020, 11:47

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 15 úno 2023, 10:53

Hanka Ř.znám jednu paní bývá v Baťovském půldomku, má posazený fíkovník přímo u zdi domku na jižní straně fíkovník celkem už dost velký a nemá žádný problém, já mám na kraji domu tak 70cm od něj a bez problémů.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1527
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod longr » 15 úno 2023, 11:35

Problém s kořeny u zdí domů může nastat spíše v případě stromu. Kmen i kořeny bytní, odtlačují hlínu kolem a mohou základy (nebo třeba inženýrské sítě) poškodit tlakem. Viz třeba zvednutá dlažba v okolí nesprávně vysazených stromů v chodnících. Dnes už znalosti v urbanistické výsadbě značně pokročily a vzhledem k přehřívání měst se na to začíná brát zřetel, ale stále se běžně tvrdí, že zeleň musí ustoupit a kvůli sítím ji nelze vysadit.

U fíkovníku bych se nijak nebál, pokud má kam kořenit. Pokud za základem není výrazně vlhčeji, rostlina si raději vybere směr do trávníku nebo pod chodník, než aby se prodírala zdí. Samozřejmě nejlepší varianta je, když člověk u základů má třeba nopovou folii, ale to spíše z důvodu vyšší vlhkosti (zálivka) než z obavy o prokořenění.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 370
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 19 úno 2023, 22:49

Dnes jsem vysadil první fikovník do textilního kvetináče a jsem fakt spokojený. Je lehký a krásně se nosí, jen člověk musí překonat divný pocit dát do nákupní tašky zeminu a sazenici :-)
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marie J. » 20 úno 2023, 03:23

Dobrý den,
coby naprosto nezkušená-začínající pěstitelka fíkovníků prosím o radu.
Momentálně nám venku u domu zimuje odolná turecká odrůda; rostlina je už tříletá, ale dlouho byla v malém květináči a nijak se nerozvíjela. Do volné půdy jsem ji zasadila loni na jaře s tím, že bude růst v chráněném místě u zdi... nicméně obrovské přírůstky, která udělala hned první rok v zemi, mě donutily změnit plány. Letos na jaře půjde na zahradu. Místo je celodenně osluněné a nahřáté, bohužel je to volné prostranství (ale více než -15 už tady nebylo hodně dávno).

Můj dotaz se týká jarních mrazíků, se kterými tady věčně bojujeme. Vyskytují se většinou do půli dubna (nemyslím ty přízemní) a pravidelně nás připravují o meruňky. Je fíkovník proti tomuto nějak odolnější (pozdějším kvetením, nějakou větší odolností květů apod.)?
Meruňky nám tady kvetou často už v březnu, max. začátkem dubna.
Potom mě zajímá také otázka dozrávání (nakolik je tato odrůda raná- či naopak pozdní).
Na jaro mám ještě objednanou Perettu (tam by mě obě tyto okolnosti rovněž zajímaly).

Moc díky za odpovědi!
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 20 úno 2023, 08:01

Předpokládám, že ona "odolná turecká" odrůda je Brown Turkey - o její nevhodnosti pro zdejší lokalitu se tu psalo již mnohokrát, dá se použít víceméně jen na brebu.
Peretta bude o něco ranější, ale najdou se i vhodnější odrůdy pro venkovní výsadbu.
Komplexní odpověď na celý dotaz by byla na malou knížku, proto doporučuji ve volných chvílích prolistovat zpět tuto diskuzi, případně mrknout na následující odkaz, kde jsem si dovolil shrnout nějaké základní informace pro začínající pěstitele: http://www.plnazahrada.cz/clanky/zaciname-s-fikovniky.php
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaaja-el » 20 úno 2023, 10:19

Na tom videu je originál Veselský? Nemáte někdo fotografie originál Veselkého?
A jestli to tu čte Mitas, existuje ještě první originální strom Trnavského? Nebyly by fotografie?
Diki:-)

Marek1970 píše:Michal, tiež mám podobné obavy ako Hanka, nerobia korene problém v základoch ani u staršej a veľkej rastliny vysadenej blízko domu ???
Napríklad u tohto Mičurina ?
https://www.youtube.com/watch?v=buxFgd4hYsE
Mám Trnavský vysadený asi 1,5 metra od domu a riešim dilemu či ho vykopať a zasadiť ďalej alebo ho mám nechať tam kde je.
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků