Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 10 říj 2021, 14:55

White Marseilles i v tomto počasí nečekaně hóódně sladký. Všude plno mušek, tak jsem musel nasadit organza sáček.
Obrázek
53 g
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 10 říj 2021, 16:21

Negronne se krásně rozjeli a vypadá to, že dozraje celá první nasazená letní násada (druhá snad počká na jaro), Slunce svědčí, na balkóně je pohodlně přes 30°C.


Obrázek



Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod dzani696 » 10 říj 2021, 18:31

Tento rok posledný
Obrázeklidlák.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 10 říj 2021, 22:23

Jako poslední u mě tento víkend dozrálo Trojano a Black Madeira - na tu jsem byl hodně zvědavý, protože to byla premiéra a tato odrůda bývá velmi často uváděna jako jedna z nejchutnějších co existují. Opravdu velmi povedená chuť, komplexní s lehkou kyselinkou, suprová tečka za celou sezónou.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 11 říj 2021, 12:11

moonvil píše:Jako poslední u mě tento víkend dozrálo Trojano a Black Madeira..

Jáka byla u Black Madeiry doba zrání? Skleník?
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 11 říj 2021, 15:54

moonvil píše:Jako poslední u mě tento víkend dozrálo Trojano ...


Je Trojano synonymum pro Kadota/Dotato? díky.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 12 říj 2021, 10:48

BM od násady nějakých 95-100 dní, tzn. hodně pozdní, ale čekal jsem i více. Tohle má šanci ve skleníku dozrávat.

Trojano a Kadota může být to samé, nevylučuji to. Každopádně to vypadá podobně.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 13 říj 2021, 22:54

Lidi, jak to děláte. Mě letos na venkovních fíkovnících v zemi, které vymrzly ke kořenům a znovu obrazily, neuzrálo nic. Pár malinkých kousků bylo na fíkovnících v květináčích, ale furt zlomek proti předchozím letům. No a ve skleníku, kde mám 4 keře, uzrálo dohromady možná pět fíků za celý rok... :( Mám hodně odrůd a tenhle problém měly letos u mě úplně všechny.
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 14 říj 2021, 07:26

El Mariachi píše:Lidi, jak to děláte. .

U mě také špatný rok na jaře hrozně pozdě obrazily ai když jsem je dala do skleníku a dokonce jim přitápěla tak to moc nepomohlo a ven šly ke konci května a teď to vidím jako chybu Asi tam některé nechám trvalé S otevřenými dveřmi přece jenom tam bude vyšší suma teplot než venku . Takže já jsem sklízela pouze brebu z DK, Negronne a Preto Torres Nova. Ostatních to bylo po jednom kusu například protože jsem v zimě hodně řezala což už dá letos určitě neudělám protože se budu soustředit primárně na brebu. U odrůd u kterých to funguje tam je dozrává v létě ve výborné kvalitě. Main Crop dozrálo jen na HC, který jsem v srpnu zbavila všech dlouhých výhonu s plody malinkými kterých nebyl předpoklad dozrání tím se mi to podle mě podařilo dost urychlit. A tři kusy Veselský v zemi. To je vítěz. Teď jsem přestěhovala a některé fíkovníky ze skleníku které už mají nafouklé plody Ale evidentně v té zimě nemají šanci dozrát domů za okna a tam teda vidím pokrok tam ještě něco uzraje ale v řádu cca do 10 kusů tím myslím. Jsou to letošní nebo loňský řízkovanců takže jsou to relativně malé rostliny. U PTN se nalévá asi 5 plodu a dalších 10 určitě má šanci ještě dozrát ale tam teda už ten velký kontejner s rostlinou Opravdu nikam nosit nemohu takže budu doufat že příští týden má být zase rád ty mě slunečno tak ve skleníku té teploty vyskočí.
Celkové shrnutí roku pro mě tedy taky nic moc Na druhou stranu mě to aspoň donutiloi ho přemýšlet nad novými technologiemi pěstování a tím zda je u mě lepší pěstovat rostliny spíš na brebu v zimě se vyhnout stříhání.
Naposledy upravil Hanele12 dne 14 říj 2021, 07:32, celkově upraveno 3
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 14 říj 2021, 07:27

El Mariachi píše:Lidi, jak to děláte. Mě letos na venkovních fíkovnících v zemi, které vymrzly ke kořenům a znovu obrazily, neuzrálo nic. Pár malinkých kousků bylo na fíkovnících v květináčích, ale furt zlomek proti předchozím letům. No a ve skleníku, kde mám 4 keře, uzrálo dohromady možná pět fíků za celý rok... :( Mám hodně odrůd a tenhle problém měly letos u mě úplně všechny.


Jsem na tom stejně. Letošní jaro bylo na Moravě chladné, veškerá vegetace byla o měsíc zpožděna. Navíc u fíkovníků polovina z nich v zimě výrazně omrzla, což znamená další zpoždění. Ani deštivé a chladnější léto tomu příliš nepřidalo. Většina z nich má krásně nasazeno, ale dozrát to nestihlo. Letos je vymalováno, tak si postěžujeme zase až příští rok. :wink:
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod BXL » 14 říj 2021, 09:27

Perreta-
Obrázek
Pereta a Brogioto bianco-
Obrázek
Pereta zarodila a vyzerá že dozrie všetko,ostatné v tej lokalite ako Francesco,BT,Veselí najprv kompletne vymrznuté,následne obsypané ale zrejme nestihnu dozrieť.
Volne zasadená Calvi kompletne vymrzla posledná obrazila a vyrástla cca pol metra ale nenahodila plody.
Calvy-
Obrázek
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 14 říj 2021, 11:08

Na poslední říjnovou dekádu je slíbené zas oteplení, ovšem je otázkou, jestli současné počasí nepřesvědčí fíky, že mají schodit listy. Ve středočeském kraji bylo letos také vše o měsíc opožděné a na rozdíl od Moravy ani to léto nestálo za moc, v podstatě většina letošních třicítek je z jižní Moravy.

Campaniere ve volné půdě úplně selhal. Letos ho vykopu a zasadím místo něj něco co budu pěstovat na brebu, Campaniere bude v kontejneru s jarním přirychlením mít určitě lepší výsledky.

Jinak přestože sezóna byla dost blbá, tak výborně se s tím popral Jaune d'Escoussans, zatím sklizeno 30 kvalitních plodů (v podstatě celá červnová násada), Ronde de Bordeaux letos nic moc, 12 sklizených plodů, ale také dozrálo vše nasazené v červnu. Z Negronne ze 2 rostlin jsem zatím sklidil 9 plodů, ale minimálně dalších 10 dozraje snad do konce týdne. Jsou to dvouleté rostliny takže za mě celkem spokojenost.

Rozdíl mezi Negronne co byl celý rok na zaskleném balkóně a druhým co byl přes léto venku (a měl méně tepla) je možná tak 2-3 dny. Ten venkovní není o moc zpožděný, méně tepla asi vykompenzovalo zas více světla.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 14 říj 2021, 13:54

Hofis
Campaniere - chtěla jsem zkusit do země, ale raději ho nechám jako kontejnerovaný. Jaka je úspěšnost s prezimovanými fiky a udrzi brebu? Mám ji totiž obalenou malými fíčky.
Co M10 ve Varnsdorfu? U mně Veselsky zatím jediný vhodny do země na main crop. Ale stejně ho teď na zimu vykopu, má mohutně nasazeno na brebu na zelených výhonech a nechci aby omrznul. Dám pak na jare vědět, jak taková "střídavá péče" jaro země a zima sklep dopadne. Breba mi zatim skoro vždy zmrzla. Jen Perretu zkusim do země s krytím.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 14 říj 2021, 14:04

Záleží jak moc jsou ty fíky velké, jak jsou víc jak cm tak z nich většinou nic nebude.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 14 říj 2021, 14:18

pavell píše:Záleží jak moc jsou ty fíky velké, jak jsou víc jak cm tak z nich většinou nic nebude.


Loni mi ve sklepě překvapivě zůstalo dost větších fíku no neměřila jsem je. Naoř. BT, Trojano, PTN a Negronne. Tak uvidím.letos. mě to zajímá u toho Campaniere který jsem minulý rok neměla. Zda ho mám střihnout nebo nechat.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků

cron