Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 14 říj 2021, 14:51

Poptávám ke koupi Jaune d'Escoussans. Mohu vyměnit i za jiný druh. Prosim sz.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 14 říj 2021, 16:58

Hanele12 píše:
Loni mi ve sklepě překvapivě zůstalo dost větších fíku no neměřila jsem je. Naoř. BT, Trojano, PTN a Negronne. Tak uvidím.letos. mě to zajímá u toho Campaniere který jsem minulý rok neměla. Zda ho mám střihnout nebo nechat.


Mě Campaniere brebu schodil.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 14 říj 2021, 17:55

Začátkem roku jsem razantně ostřihal EBT Přibice, takže breba letos 0. Narostly nové větvě dlouhé i 130 cm a hlavní násada na nich dozrála (myšleno první zralý fík) asi o týden dřív oproti druhé stejné rostlině, která střihána nebyla a měla i brebu. Většina energie šla do růstu. Nezaštipoval jsem.

Takový poznatek, kdyby to někdo zkoušel jen na hlavní násadu. Se zaštípnutím by se asi nahnalo více času.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 14 říj 2021, 23:22

Hanele12 píše:Hofis
Campaniere - chtěla jsem zkusit do země, ale raději ho nechám jako kontejnerovaný. Jaka je úspěšnost s prezimovanými fiky a udrzi brebu? Mám ji totiž obalenou malými fíčky.
Co M10 ve Varnsdorfu? U mně Veselsky zatím jediný vhodny do země na main crop. Ale stejně ho teď na zimu vykopu, má mohutně nasazeno na brebu na zelených výhonech a nechci aby omrznul. Dám pak na jare vědět, jak taková "střídavá péče" jaro země a zima sklep dopadne. Breba mi zatim skoro vždy zmrzla. Jen Perretu zkusim do země s krytím.

Letos je to bída nevídaná s fíkovníky, Hanko. Ten Campaniere od tebe dám do země v Praze, abych měl i něco ranějšího. Vysadím ho hned na jaře.
Jinak M10 ve VDF sice pěkně roste, ale to je tak asi letos všechno. Ale i to je úspěch, na to, že přišel jako prakticky souška po 3 týdnech poštou. Teď už se pěkně rozrostl. Chová se ale tak nějak nestandardně, dělá fíky v nevhodnou dobu. Ale sílí, tak už se snad srovná a ochutnám nějaký zralý fík, Samozřejmě bude taky hodně záležet na počasí. Jestli má zárodky breby si nejsem úplně jistý, letos vůbec nenasadil, ale doufám, že snad jo, Brebu se u mě dá tak do -15 stupňů v krytu u zdi udržet, jakmile to jde níže, už to pomrzá. Letos bylo skoro -19. :( LdA slušně omrzl, ale komplet zmrzlo jen minimum dřeva, jen má ta omrzlá část značně zakrslý růst. Na té omrzlé části se vytvořily 2 fíky, které už jsou slušně velké. Jsem opravdu zvědav, jestli dozrají a LdA dostojí své pověsti jako fíkovník do deštivějších a chladnějších oblastí. Jinak roste velmi pěkně a bujně, po tom omrznutí obrůstá i od spodu. Už tam letos byly -3 stupně, ale asi né úplně u té zdi u baráku. Každopádně fíkovníky byly nepoškozené, maximálně omrzly malé lístky na vršcích nejdál od zdi. Asi to budu pěstovat tak, že natáhnu jeden hlavní výhon pod zemí ke zdi a povedu to přímo po ní. Pražský venkovní moc pěkně obrostl, ale asi už nic nestihne dozrát. Ani nevím, jestli stihnou dostatečně vyzrát letorosty, Takže asi tak.
Chtělo by to mírnou zimu s minimy tak do -12 a konečně normální trochu teplejší jaro.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod zbynda » 16 říj 2021, 09:49

Pro ty z vás, co jste měli, nebo stále máte `Fildu`pozor :D je velmi pravděpodobné, že jde o známou a velmi ceněnou italskou odrůdu `Cavaliere`. Letos jsem obě podobně staré rostliny dal na počátku sezóny vedle sebe, probudily se ve velmi podobný čas, mají téměř shodné data násady plodů i jejich dozrávání. Jejich chuť, vybarvení i slupka je doslova totožná. Můžete sami porovnat ze záměrně nepojmenovaných obrázků.

Obrázek ObrázekObrázek Obrázek

U mě jde o poměrně pozdní odrůdu, která bude na většině stanovišť v ČR vhodná spíše do skleníku a i tak začíná dozrávat na konci záři. Fíky dozrávají i za chladnějšího počasí, mají téměř zavřené oko a nepraskají ve vlhku. Chutí jde poznat výraznou kyselinku, nádech třešní a lehkou sladkost. `Cavaliere` byla u mě poměrně vrtošivá odrůda prvních pár let, která při pěstování vyžaduje trpělivost.

PS: víte někdo, jak dopadly rostliny `Fildy` v Brně?
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 16 říj 2021, 10:50

Původní keře v areálu brněnské "Fildy" byly, pokud vím, vykáceny. Když jsem je kdysi dávno sledoval, vypadalo to, že užitek přinášela zejména breba, protože letní násada je skutečně docela pozdní.
U mě letos nic moc, fíků na tom sice dozrálo mraky (je velmi plodná), ale nejsou chuťově moc kvalitní a hodně jich předčasně padá. V teplejších sezónách to byla přitom velice chutná odrůda. Pravděpodobně se s ní rozloučím, mám tam nadějnější adepty.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 16 říj 2021, 12:11

Znojemská terasa - může to být původní nebo to je jen "něco" čili noname?
Díky za názory.

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 17 říj 2021, 12:01

Říjen se moc nepovedl. Fíky zrají extrémně pomalu, sklízím teď už jen Negronne plody co se rozjely před časem a kvalita je už trochu horší.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod JančiZV » 17 říj 2021, 19:54

Perretta vo voľnej pôde ďalej dozrieva.
Obrázek

Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník

Příspěvekod milas » 17 říj 2021, 21:39

Rastlina kúpená minulý rok v Lídli potěšila. ...
Obrázek
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 18 říj 2021, 10:39

Ještě Znojmo, vyskytují se tam ještě takovéto druhy. Zřejmě již nově vysazené.


Obrázek Obrázek

Milas - to je nadějný klon, zázrak z Lídlu, :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Lie » 18 říj 2021, 14:17

Koupený v Lidlu před dvěma lety.
Obrázek

Obrázek
Lie
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 01 říj 2021, 10:41

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 18 říj 2021, 16:02

Nechci ti kazit radost, ale pokud na tom ve skleniku dozrala v rijnu akorat breba (vypada to na brebu), tak je to dost nepouzitelny. Ani na fotce to nevypada moc pozivatelne.
Doporucuji poridit jeste neco jineho co nebude z Lidlu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 18 říj 2021, 16:38

Milas, Negrone /Lídl vypadá dobře já ho tedy taky tam koupila ale proti tvé rostlině je tedy prcek a prozatím
bez plodů S8
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Lie » 18 říj 2021, 17:56

moonvil píše:Nechci ti kazit radost, ale pokud na tom ve skleniku dozrala v rijnu akorat breba (vypada to na brebu), tak je to dost nepouzitelny. Ani na fotce to nevypada moc pozivatelne.
Doporucuji poridit jeste neco jineho co nebude z Lidlu.

Foceno 22.8. Až teď jsem sem to dal.
Lie
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 01 říj 2021, 10:41

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků