Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 24 říj 2021, 18:22

Raní mráz shodil většinu listí. Utrhlé poslední "zralé" fíky. Přibický a Francuesco vpravo. Chutově už o ničem.
Obrázek
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 24 říj 2021, 21:38

Ivane, Petr z H., jsem na tom v Praze úplně stejně. Minimálně měsíc ve zpoždění. Teprve se mi začínají nalévat první fíky. Normálně bývají ty první zralé v poslední dekádě září (septembra).
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 24.10.21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 24 říj 2021, 21:49

Vzhledem k tomu, že fíky už prakticky neochutnáme, jelikož je po natrhání v podstatě hned sní dcerka co má necelé 3 roky, tak toho mohu alespoň využít k tomu objektivně ohodnotit kvalitu jednotlivých odrůd. Ona totiž jde vždy po tom co jí chutná nejvíce. Když se sklízeli RdB a Jaune, tak preferovala RdB. Nyní z výběru Jaune a Negronne preferuje Jaune. Negronne jí asi vadí slupka, je taková oschlá a tvrdší, ale v pojídání jí to nezastaví.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod jarek01 » 24 říj 2021, 22:04

Bullets » 24 říj 2021, 16:04
Kolika litrové máš nádoby na fíkovníky? Uvažuju právě že bych vyzkoušel jednu rostlinku ale určitě by musela do květináče


Používám nádoby od 5 litrů ( 8, 10 litrů ) až po 40 litrů (větší se mi nechtějí tahat), podle velikosti a stáří rostlin. Není problém mít pětiletou rostlinu v nádobě 5 litrů, ale bude tomu odpovídat i množství nasazených plodů a navíc bude hodně náročná na vodu.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 24 říj 2021, 23:36

Dnes jsem sklidila ještě ze skleníku 2 dvě HC a Negronne a prvni a posledni Becane. Ta byla chutově nejlepší. Pak Hc a Negronne asi potřebuje vyšši teplo na dozrani již je méně sladká. Nafukuje se Trnavský a Komen. Uvidime. Slunko pres den by teploty ve skleniku mohlo vytáhnout nad 20. Noc je asi problém.
Jakou máte zkušenot? Dozrají vám teď nafouklé plody jeste ve skleniku?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 25 říj 2021, 10:21

Nemám zkušenosti se skleníkem, zasklený balkón je dlouhá nudle podél jižní zdi a tak tam teď teploty dosahují i 38°C, ale mám zkušenost, že tam plody normálně zrají i za zamračených dnů, kdy teplota dosahuje kolem 20°C, jen jim to trvá 2-3x déle.

Jo a k tomu zda mít fíkovníky celé léto ve skleníku, mám dvě stejně staré Negronne jedna celé léto na balkóně pod polykarbonátem, druhá celý červen červenec srpen venku na terase, ta co byla venku začala dozrávat o 2-3 dny později ale už teď překonala v počtu plodů tu co byla stále na balkóně, takže to letnění venku nijak neškodí.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 26 říj 2021, 00:42

Luk píše:Raní mráz shodil většinu listí. Utrhlé poslední "zralé" fíky. Přibický a Francuesco vpravo. Chutově už o ničem.
Obrázek

*
pěkná ukázka, a dobrá kompozice snímku a barevnost. Žádná červená do červené.
Tohle oceňuji, dobře se to sleduje a studuje. Co a jak a která odrůda v jakých podmínkách.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 26 říj 2021, 00:45

nene píše:Hanele - díky za perfektní ostré fotky s popisem odrůd.

*
tohle beru jako ironii, ale nic ve zlém. Hanele díky za přání ať fíky rostou, i vám.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 26 říj 2021, 07:38

meyer píše:*
tohle beru jako ironii, ale nic ve zlém. Hanele díky za přání ať fíky rostou, i vám.


To si berte jak chcete. Když nic ve zlém proč to tu píšete. Takže ve zlém .. . Jsme snad ve vlákně fikovniky a ne fotografií a designu pozadí. Plody ty vás nezajimaji tolik, že? Všiml jste si počtu příspěvků? Alespoň se snazím pridávat. Kritizovat je tak jednoduché že? Kdyz se mi něco nelíbí přejdu a nekomentuji. A jestliže se tak nudite, tak místo nic neříkajíciho příspěvku (stejně jako predchozí kritik) můžeteto tu oživitr příspěvkůy o stavu plodů a fotek zase Vy. Ale jestli se tu zaměříme na hejtovani jak na fb mužem přidat i palce nahoru a dolů. A to jsem si myslela, ze je to tu jiné... Takové blbosti tu řešíte.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 26 říj 2021, 08:34

Hanko, je to vždycky jen o lidech. A jak říkal kdysi klasik Werich, cituji „Lidi jsou blbé a pitomé". Hezké máš ty plody, doufám, že i dobře chutnají a nevšiml jsem si, že by tu někdo další tu fotku kritizoval.
Od nene to určitě nebyla ironie, ale podpora, tím jsem si jist!!! :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 26 říj 2021, 08:42

Samozřejmě S6 .

Hanele - lépe to snad ani napsat nešlo (myslím váš poslední příspěvek). Podepisuji. :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 26 říj 2021, 08:50

Také nic nevidím na té fotce. Odstín dužiny z ní je krásně vidět, že to není kontrastní k podložce? No nejsme na fóru focení kompozic, mě naopak více zajímá ta váha a je to pro mě poučenější.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 26 říj 2021, 09:04

Hanele12 píše:Takové blbosti tu řešíte.

Hanko, v klidu. Každé společenství více lidí přináší i různé třenice ( jemně řečeno ). Nenech se vytáčet blbostma, ale na druhé straně, tohle se děje v každém fóru a že už jsem jich také pár prošel. Řešil jsem tady horší spory a vždy se to zvládlo ku prospěchu fóra. Já jsem ten poslední, kdo by měl zájem, aby se to tady zvrhlo v anarchii. Ale čas od času prostě něco vybublá, lidi už jsou holt takoví. Takže se nenech rozhodit, on to v jádru nikdo ani nemyslí zle, spíš jako ironii. Pokud by ale došlo k nejhoršímu, dokážu si tady zjednat pořádek.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod dzani696 » 26 říj 2021, 09:27

Tak nádobové figy už bez listov. Lidlák v zemi aj po -3°C olistený ako keby sa ho jeseň netýkala.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 26 říj 2021, 10:24

Nojo, tak to mám, napsat názor po pravdě kamkoliv je stále problém, no nic, to dál nemá cenu řešit.
K tomu fíkování, letos nic kloudného ve smyslu zrání nestálo za řeč, neboť jedna věc je zaměření a druhá poměrně nepříznivý rok pro podmínky ve kterých se pohybuji. Dávám si dohromady soubor rostlin, které budou na zasklené lodžii a pak různých terénních podmínkách zahrad cca 250 m a 400 m. Otevřené a nechráněné. Důležité bylo dřevo a kořenění řízků. Ovšem zajímají mne též historické zkušenosti nebo i taková místa a lokality, kde se v dávné minulosti fíkům dařilo, což je právě Znojemsko.
Psal jsem tu pár řádek o těch terasách, ale jak vidět to nikoho nezaujalo. Nejsou to moderní odrůdy, je to jen v podstatě jakási divočina, ale spíše bych to nazval "stará krajová odrůda".
Více bych zde dnes již neobtěžoval. A ještě jednu drobnou poznámku - informace jsou zde na více jak 800 stránkách, a když si členové, co chtějí zkoušet "nové věci", dají tu práci, a projedou si cca prvních 400-600 stránek textu - tak snadno zjistí, že se tu vše probírá, píše a komentuje již několik let a patřičné informace zde jsou stále k dispozici. A to zejména díky moonvilovi a dalším, kteří se fíky zabývají v řádu 15-20 let nebo i více a základní principy mají již dávno vychytané.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron