Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 26 říj 2017, 14:29

Evidentně žiješ na jiné planetě, jarní (breba?) ti nedozrají a letní v pohodě přezimují...
Nafoť to až to na jaře odzimuješ.[/quote]
Tak jsem to nejspíš nějak popletl. Potřebuji poučit, ty jarní jsou na loňském dřevě a letní na letošním nebo jak to vlastně je? Potřebuji nějakého odborníka který by to vysvětlil.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 26 říj 2017, 15:13

B.T. Satan , letní násada, ještě několik uzrálo , na to že nebylo žádné léto a brzy přišlo hnusné počasí, jsou fíky stále sladké ObrázekObrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Tomas75 » 26 říj 2017, 22:45

Dobry den,

posilam fotky dnesni urody z Berouna - Kralova Dvora.
Obrázek

odruda White Marseille + Mušov

pestovane venku u zdi ale nikdy druha uroda nedozrala, kazdy rok dozrala jen breba a na podzim jsem vzdy vyhodil kybl nedozralych fiku a tak jsem je letos zkusil behem dubna a kvetna a pak od pulky srpna prehodit igelitem a i pres ten blbej podzim jsou vysledky skvele....mam pocit ze jim simuluji Recko ..... konecne si pochutnam i na podzimni sklizni.
Obrázek

sladke a chutne:)
Naposledy upravil Tomas75 dne 26 říj 2017, 23:36, celkově upraveno 3
Tomas75
ouško
ouško
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2013, 17:50
Bydliště: Kraluv Dvur, Beroun

Re: Fíkovník

Příspěvekod sasman » 26 říj 2017, 23:32

Gratuluji S6 já jsem dnes sklidil ve foliovniku 2 fíky Zlín Pod kaštany a už to nebylo nic extra (chyběla sladkost). Ale minulý pátek jsem taky sklidil 2 nebo 3 fíky a ty ještě byly velice dobré.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 27 říj 2017, 09:47

pavell píše:Potřebuji poučit, ty jarní jsou na loňském dřevě a letní na letošním nebo jak to vlastně je?


Je to tak, jarní (breba) násada přezimuje na loňském dřevě ve formě malých zárodků velikosti do 5mm, pak jsou zpravidla 2 pupeny vedle sebe - listový a breba, na starším dřevě už se neobjevují (jen výjimečně).
Breba fíky mají díky tomu náskok ve vývoji a dozrávají u nás zhruba v červenci, pokud je urychlíš ve skleníku tak dřív, v horších podmínkách třeba na přelomu července a srpna, ale v podstatě dozrají u nás vždy. Pokud by někomu nestihly dozrát, tak by měl pěstování fíkovníků přehodnotit. Důležité je, aby breba zárodky přes zimu nezmrzly a taky nesmíš ostříhat konec výhonů, na kterých se tvoří (jsou ale i odrůdy, které udrží brebu na celé délce loňského výhonu - viděl jsem až 12ks).

Letní násada (main crop) vyrůstá na novém výhonu a zárodky se objevují někdy v průběhu května, pokud se začnou tvořit až v červnu nebo později, tak už je to na hraně a dozrají jen v případě velmi příznivého podzimního počasí. To co dozrát nestihne (a o tom jsme tu původně vedli řeč) jsou zelené fíky v různé velikosti, které zpravidla spadnou spolu s listím nebo při příchodu prvních mrazíků. Občas se někomu podaří je přezimovat tím, že přenese kontejnerovanou rostlinu do vhodného zimoviště, kde panují optimální teplotní a vlhkostní podmínky, nedozrálé fíky se nějakým zázrakem udrží na rostlině a pak na jaře pokračují v růstu a dozrají velmi brzo (ještě před brebou). Ale málokdo má doma vhodný prostor k takovémuto zimování. Pokud se někomu podaří to samé realizovat u venkovních fíkovníků a plůdky ve velikosti v řádu centimetrů mu vydrží až do jara bez toho, aby zmrzly/zplesnivěly, tak si může gratulovat antož je buď mistr zimovač nebo má v okolí rostlin geniální mikroklima, kde v zimě skoro nemrzne. Pak by ale tím pádem neměl mít problémy s dozráváním letní násady, takže paradox :-)
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 27 říj 2017, 14:00

Dík za vysvětlení Michale, já jsem dřív zakrýval fíkovníky opravdu důkladně, měj jsem jenom dva tak jsem dal ke kořenům tak půl metru pilin a pak ohromnou hromadu sena a slámy do výšky určitě přes dva a půl metru t o jsem obalil králíčím pletivem a nahoru dal igelit. A zrovna byla mírná zima tak mi na fíkovníkoch přežilo všechno co nechytlo plíseň a pak mi fíky uzráli hodně brzy. Kdybych se na to loni nevyflákl mohl sem mít krásné keře, tak mám letos jen metrové výhony bez fíků, letos je pořádně zahrabu do listí a zas bude slabá zima.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 27 říj 2017, 15:42

U mě fiky přežijí v pohodě zimu, pokud celý fikovniky zasypu vlhkymi pilinami, nebo vlhkou hlínou . V suchém materialu fiky špatně přežívají. Nechapu To, ale funguje to :-)
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 27 říj 2017, 16:20

Oni ti přežijí i v suchu i ve vlhku, ale ve vlhku ti můžou zplesnivět. Hlavně se musí zakrýt, člověk nikdy neví jaká bude zima.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod sasman » 27 říj 2017, 19:09

francuesco píše:U mě fiky přežijí v pohodě zimu, pokud celý fikovniky zasypu vlhkymi pilinami, nebo vlhkou hlínou . V suchém materialu fiky špatně přežívají. Nechapu To, ale funguje to :-)


Možná vlhkost z pilin zmrzne, zaplní póry v pilinách/hlíně a tak vytvoří neprostupnou "krustu", díky čemuž se dosáhne dokonalé izolace (teplo i vlhko). Ale kdo ví...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mamakami » 27 říj 2017, 19:43

Ahoj Francuesco. Dáváš piliny a nebo hobliny - ty jsou hrubší.

Letos jsem to právě chtěla vyzkoušet, dát hobliny, nebo listí. Někdo píšete suché, někdo vlhké. Listí je všude mokré, bojím se toho plesnivění.
mamakami
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: 29 říj 2015, 23:44
Bydliště: okr. Beroun, 430 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 27 říj 2017, 20:08

Před izolací všechny fikovniky postrikam proti plesniveni Kuprikolem. Piliny dávám jemné.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 29 říj 2017, 14:05

Včera som pooberal posledné figy( ostatné už asi nedozrejú)- tie mäkké prezreté sú ešte stále super sladké- na konároch otočených na juh dozreli 2/3 letnej úrody
Obrázek
Tomel Szukis je už bez listov- obral som už aj posledné plody
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1784
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 30 říj 2017, 20:22

Dnes už figovníky vypadali takto:
Obrázek
- ten 126 km/h nedelný vetrisko+ fučalo riadne aj dnes celý deň a teploty ráno 3°C- stačili na to, aby to listy už neustáli - a keďže už teraz sú len 3°C- a ešte aj teraz fúka SZ vietor 43 km/h - v noci má utíchnuť-takže do rána u nás bude mráz určite
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1784
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mamakami » 31 říj 2017, 09:17

Díky Francuesco. A kdy začneš a vy ostatní izolovat? Já to minulý rok odkládala tak dlouho, až jsem to nakonec nestihla :oops: .
mamakami
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: 29 říj 2015, 23:44
Bydliště: okr. Beroun, 430 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 31 říj 2017, 13:07

Ne dřív než opadnou listy, ale ještě nehlásí nějaké větší mrazy, takže je čas, čím později tím líp.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků