Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 02 dub 2021, 10:55

Jaký "kaz"? Můžeš to vyfotit?
Jestli myslíš zakořenit ala "air layer", tak můžeš klidně hned, ono to nějakou dobu trvá než se objeví kořeny.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4060
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Lenkalor » 02 dub 2021, 20:48

Tak jsem dnes ( po 14 dnech letnění :D ) zase zazimovala alespoň všechny fíkovníky s brebou. Budu klidnější, fíkovníky mám teprve od loňska, tak nevím, co snesou. Ještě jsem je ani nepřesadila, tak snad za týden.
Zatím mi stačí kolečko, ale máme i rudl :D
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1128
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 02 dub 2021, 21:36

Dá se vizuálně poznat BT od EBT? Třeba podle listů?
Mám dva BT z růžných zdrojů a mají úplně jiné listy. Jeden více vykrajované, druhý spíše oválné s menším výkrojem.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 230
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 02 dub 2021, 21:47

moonvil píše:Jaký "kaz"? Můžeš to vyfotit?
Jestli myslíš zakořenit ala "air layer", tak můžeš klidně hned, ono to nějakou dobu trvá než se objeví kořeny.


Posílám fotku. Na podzim jsem to zatmelil, aby to přes zimu neudělalo větší škodu. Teď v tomto teplém počasí se tmel roztekl. Nebo koupit neco lepšího, aby se to v průběhu roku zpravilo - nějak srostlo. Ale moc v to nedoufám. Začínají se tam dělat praskliny. Myslím si, že to bude víc prosichat. Ale taky třeba ne. Napadlo mě to nechat zakořenit, přesadit. Zaříznout a odspodu nechat narůst nový výhon. Ty bílé flíčky je jen popel nalepený na tmelu, když jsem přisypával.

Obrázek
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 02 dub 2021, 22:13

Není to tak zlé, teď zjara to bude nějakou dobu ronit, to dělají skoro všechny hluběji seříznuté výhony, pak to přestane a v tom okamžiku bych to očistil a zatřel balzámem na stromky.
Ona ta rostlina skoro jistě časem vyrazí někde odspodu, tak si můžeš zapěstovat novou větev a tuto pak případně odstranit, kdyby vypadala špatně.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4060
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 02 dub 2021, 22:37

gr81 píše:Dá se vizuálně poznat BT od EBT? Třeba podle listů?
Mám dva BT z růžných zdrojů a mají úplně jiné listy. Jeden více vykrajované, druhý spíše oválné s menším výkrojem.


Podle listů nic moc nepoznáš, jsou velmi variabilní, zejména u mladých rostlin. Na jednom keři můžeš často najít více tvarů.
Jsou odrůdy, které mají dost specifickou podobu listu, ale ani tam to není vždy dostatečné vodítko k bezpečné identifikaci.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4060
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 03 dub 2021, 08:13

Luk píše:..' Ty bílé flíčky je jen popel nalepený na tmelu, když jsem přisypával. ...

Popel přímo na rány jsem ještě nezkoušel, máte s ním dobré zkušenosti?
Já bych v této fázi doporučil prášek z dřevěného uhlí.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moravak » 03 dub 2021, 08:26

Ahoj, mám dotaz k mému loňskému řízku BT. Na zaštípnutých koncích větví mi z loňska přezimovalo několik fíků letní násady, to jsou ty velké. Teď jak se oteplilo, tak nasadil spoustu malých, které se zvětšují každým dnem. Jedná se o brebu, nebo taky ještě loňskou letní násadu? Dřevo není pořádně vyzrálé, tak si nejsem jistý. Díky za objasnění S14
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
moravak
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 30
Registrován: 30 srp 2020, 20:45
Bydliště: Bavory u Mikulova 225 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 03 dub 2021, 08:38

moravak píše:Jedná se o brebu, nebo taky ještě loňskou letní násadu?


To je ale přeci úplně jedno, jak tomu říkáš. Fíky se tvoří po nějakém čase na nově narostlém výhonu u každého listu. Je tu jen období dormance, kdy se růst fíkovníku (a s tím i plodů) pozastaví. Plody může dormance zastihnout v kterékoli fázi - ještě nevzniklý / malý zárodek / zvětšující se / velký před dozráním. A po dormanci vývoj plodu pokračuje - buď se dokončí, nebo to nezvládne a upadne. Když se fíky začnou zvětšovat ještě před dormancí, zvyklo se tomu říkat letní násada, když po dormanci, říká se tomu breba. Ale pořád to je ten stejný způsob růstu plodů.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 347
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 03 dub 2021, 08:57

mifin píše:Popel přímo na rány jsem ještě nezkoušel, máte s ním dobré zkušenosti?


Ránu jsem tím neošetřoval. Popel jsem přisypával k rostlině jako hnojivo. Obsahuje fosfor, draslík, vápník. Ještě jsem přidal drcený vápenec a pár lopatek kompostu. Takže tak :)
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 03 dub 2021, 09:30

Technicky vzato je tohle všechno breba, sice jde částečně o přezimující letní násadu z minulého roku, ale obecně uznávaný výklad je ten, že co přezimuje (v jakékoli formě), to se stává brebou.
Zda něco je nebo není breba má význam především pro San Pedro odrůdy, jinak to až tak důležité není.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4060
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod moravak » 03 dub 2021, 10:02

Aha díky. :) V tom případě je asi nejlepší BT pěstovat cíleně na brebu. To znamená zaštípnout konce větví až na konci sezóny, aby nenasadil fíky zbytečně brzo. Případně stříhat až v období dormace. Když nasadí až další rok v březnu, tak do konce léta určitě dozrají. Pokud by se zaštíplo uprostřed vegetačního období někdy v červnu/červenci, tak sice rychle nasadí fíky, ale ty nemají šanci dozrát.
Uživatelský avatar
moravak
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 30
Registrován: 30 srp 2020, 20:45
Bydliště: Bavory u Mikulova 225 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 03 dub 2021, 10:32

moravak píše:Aha díky. :) V tom případě je asi nejlepší BT pěstovat cíleně na brebu. To znamená zaštípnout konce větví až na konci sezóny, aby nenasadil fíky zbytečně brzo. Případně stříhat až v období dormace. Když nasadí až další rok v březnu, tak do konce léta určitě dozrají. Pokud by se zaštíplo uprostřed vegetačního období někdy v červnu/červenci, tak sice rychle nasadí fíky, ale ty nemají šanci dozrát.

Tak to právě vůbec nefunguje. Dělám s BT pokusy na brebu už 2 roky, a podle mě jsou 2 možnosti, jak to pěstovat, ale ještě to nemám úplně ověřené, i když to vypadá celkem nadějně. Buď je nutné zkrátit vegetační období na minimum, jenom aby stihla dozrát pouze jedna úroda, tedy v tomto případě breba, a přitom se vyvinuly zárodky breby na další rok. Probouzím tedy fíkovník po zmrzlých a dávám spát koncem října, bez zaštipování. Druhá možnost je, vždy na jaře (tak začátkem května) půlku keře seříznout, a na druhé půlce dopěstovat brebu. A takto pořád dokola. Půlku seříznout a na druhé půlce dopěstovat brebu. Pokud to seřízneš nebo zaštípneš až po dozrání breby v létě, slušné výhony na další rok už se nestihnout vytvořit. To je moje zkušenost. Ale musíš si to prozkoušet sám, záleží také dost na klimatických podmínkách, jestli to pěstuješ ve skleníku nebo rychlíš např. v zimní zahradě apod. Je to celkem složitá komplexní záležitost.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 03 dub 2021, 13:19

Má někdo zkušenosti s venkovní výsadbou třeba 3 rostlin blízko u sebe 30-40 cm do jednoho "trsu"? Výhody / nevýhody?
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 03 dub 2021, 16:10

Pokud z nějakého důvodu potřebuješ namačkat víc odrůd na malý prostor, tak bych spíš doporučoval vysadit jednu odolnou bujnou rostlinu a do ní to hodně nízko naroubovat. Výhody 3 samostatných rostlin v jedné výsadbové jámě žádné nevidím, spíš si dovedu představit ty nevýhody.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4060
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Diana.Jerem, Jožka a 5 návštevníků