Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod mitas » 03 dub 2021, 18:44

Nerob to ! Figovníky vo voľnej zemi sú ako burina ( plevel ). Za rok, dva budeš mať z toho džungľu, kam ti neprenikne slnečný svit a budeš mať problémy s dozrievaním plodov a ich cukornatosťou. A taktiež pri takejto hustote budeš mať problémy so škodcami. U nás sa v minulom roku objavil nový škodca ( Listomôlka figovníková ) pôvodom z Talianska, o ktorom sme dovtedy nemali ani šajnu. Behom pár týždňov týmito motýľmi a ich húsenicami boli napadnuté takmer všetky figovníky na celom západnom Slovensku. Takže je predpoklad, že sa možno táto pliaga objaví aj u vás.
Keď ti môžem radiť, tak ich zasaď aspoň 1 - 1,5 m od seba.
Milan
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 03 dub 2021, 19:18

Molovenku fíkovou mám na zahradě už od 2019. Motýla jsem neviděl, housenky ničím. I voskovka tam je.
Měl jsem na mysli 3 rostliny stejné odrůdy. Napadlo mě z rostliny nechat vést pouze jednu hlavní větev, aby veškerá energie šla pouze do ní a na zimu byla silnější a odolnější. Další rok by tak rostlina měla daleko větší základnu pro růst. Hustotu jsem chtěl nahradit těmi více zasazenými rostlinami u sebe. Udržované větvení bych řešil 2. až 3. rok. Když to nechám růst normálně jako kříček, tak 1. rok ty slabé větvičky na 80% omrznou. Přijde mi to škoda, když by to mohlo jít třeba tím cíleným zesílením hlavní větve. Mohl by se ušetřit roční výškový růst.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 03 dub 2021, 19:25

moonvil píše:
Podle listů nic moc nepoznáš, jsou velmi variabilní, zejména u mladých rostlin. Na jednom keři můžeš často najít více tvarů.
Jsou odrůdy, které mají dost specifickou podobu listu, ale ani tam to není vždy dostatečné vodítko k bezpečné identifikaci.

A jak je tedy od sebe odlišit? :wink:
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 03 dub 2021, 19:41

A to jsem mel z tech fíkovníku takovou radost jak na to nic neleze...
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 03 dub 2021, 20:53

gr81 píše:A jak je tedy od sebe odlišit? :wink:


BT od EBT poznáš podle zralých fíků a taky podle data zrání (BT je výrazně pozdnější).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 03 dub 2021, 20:57

Ahoj,
neznáte/nemáte odrůdy
NOIRE DE BELLONE
VIOLETTE DAUPHINE
GOUTTE D´OR

jestli stojí za zkoušku
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 03 dub 2021, 20:59

moonvil píše:
BT od EBT poznáš podle zralých fíků a taky podle data zrání (BT je výrazně pozdnější).

Díky, tak porovnám až zaplodí. Ten starší mi plodí cca stejně jako Francuesco.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 04 dub 2021, 12:55

No, tak by to mohlo být EBT.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 04 dub 2021, 18:39

Takovej dotaz...

Mam zatim vsechno jen v zemi.

Kazdopadne jsem se chtel zeptat na pestovani v kontejnerech. (Uz jsem nad tim premejslel minuly rok)

Kdyz pominu skladovani, tak i tak asi neni vhodne strcit maly fikovnicek do 50l kontejneru a nechat ho v tom 5 let? (Je to zrejme potreba postupne od mensich kontejneru az po vetsi a postupne presazovat? Uprimne sem linej i na to :-)))) v zemi je to takove bez udrzbove coz je fajn, ale tam uz neni misto a pro udrzeni odrudy ten kontejner schovanej muze byt lepsi... Kdyz by nastali nejake opravdu velike mrazy)

Nechce se mi zkratka shanet tolik kvetinacu.(chci koupit rovnou neco "ozdobnejsiho" co se.mi bude hodit na terasu)

Jen teda musim jeste vymyslet jak bych takhle veliky kvetinace presouval (to by byl asi docela slusnej orisek)

Mimochodem 50 l kontejner by mel byt asi dostacujici i na veliky fikovnik? Mate nekdo fikovnik jeste ve vetsim kontejneru?

Pokud mate fikovnik v takto velkem kontejneru do jake teploty nechavate venku tak aby fikovnik prezil?
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 04 dub 2021, 19:30

30-40L, to uneseš, víc není potřeba. Můžeš tam vrazit rovnou malou rostlinu, obvykle se postupuje po menších objemech, ale to spíše z důvodu, že se s malými kontejnery lépe manipuluje a velký je v prvních 2-3 letech prostě zbytečný. Možná by se našly i jiné argumenty pro postupné navyšování objemu, ale nemyslím si, že některý z nich je zcela limitující.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 04 dub 2021, 20:02

Moonvil: po kolika letech je potreba tu zeminu zhruba vymenit?

Jinak jsem zkusil sestrihavat fikovnik a narazil jsem alespon u testovane peretty na tekouci latex, paradoxne me teda prekvapilo ze na uzke vetvicce co je tedy skoro u zeme. Tak to vypada ze by to snad mohlo byt dobre a otazka spis budou ty vysazene minuly rok.

Edit: otazka navic...
Jake odrudy jsou vhodne pro pestovani v kontejneru?
Prezimovat budou v tmave mistnosti (jen jedno okno) s teplotou ... 10 az -3 zhruba, teoreticky by mohla teplota spadnout jeste niz,.ale.ani tuhle.zimu to nejak vic nekleslo a minule zimy to neslo pod 0 vubec.
Teoreticky mohu vysadit (neco si budu muset asi pockat nez to vyroste :-) ale radeji pockam.at nevysadim neco nevhodneho):
Ronde de bordeaux, turco, celeste, trnavsky, calvy, palava, madeleine de deux saison, dottato, bornholm, francuesco, peretta, osborn prolific, hardy chicago, becane, dalmatian

A jeste dotaz ...
V podstate vsude davam hydrogel (co sazim do volne pudy). Pouzivate nekdo hydrogel do kontejneru?

Nebo samozavlazovaci kvetinac? Cca 30 l zemina a 7 l voda a nebo ciste 37 l zeminy (nasel jsem nejaky docela levny co se budou hodit na terasu tak premyslim jestli si k tomu vzit to samozavlazovani nebo ne :-) sem to nikdy nevyzkousel)

Kombinovat hydrogel a samozavlazovaci system.je asi zbytecny.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 05 dub 2021, 03:04

Ze zkušenosti nedoporučuju do kontejneru Peretu. Neim jestli ji nevyhovuje kontejner a nebo "skleník", ale u mě vůbec v kontejneru neplodí a i blbě roste.
Ostatní /franceusco, BT, Yellow Giant) problémy nemají.

Samozavlažovací bych nedával, jednak si myslim, že škoda litrů bez substrátu, ale také fíkovník hodně koření a netrvalo by asi dlouho, než by prorostl a vyplnil tu zavlažovací část.
Hydrogel je zbytečný, fíkovníky snášení sucho docela dobře. Substrát má být spíš vzdušný, takže písek, perlit, pemza a pod.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 05 dub 2021, 07:35

antarian píše:Moonvil: po kolika letech je potreba tu zeminu zhruba vymenit?


Záleží na substrátu, velikosti kontejneru, typu zálivky (tvrdá/měkká voda), použitých hnojivech, atd., ale počítej tak 3-6 let, pak to obvykle začne být znát - slabší přírůstky, horší kvalita fíků apod. Ale najdou se tací, co nepřesazují nikdy a taky mohou mít dobré výsledky, když si vychytají svůj postup.

Do nádob můžeš dát asi všechny odrůdy, pokud mi někdy nějaký fíkovník v kontejneru zlobil, tak většinou z jiných důvodů než kvůli tomu omezenému prostoru.
Aktuálně mám v konťasech cca 97% mých fíků.
Samozavlažovací kontejnery mají smysl jen pokud nepoužíváš kapkovku, hydrogel jsem nezkoušel, takže ti k němu nic neřeknu, ale v podstatě cokoli, co dokáže udržet vodu u kořenů, je velké plus. Pokud bych jej použil, tak právě do kontejneru - fíky potřebují kvanta vody, dospělá rostlina vycucne v létě jakýkoli kontejner během jednoho dne, lehký přísušek sice rozchodí, ale okamžitě začnou odčerpávat vodu z fíků a pak hrozí předčasný opad násady.

Jinak Calvy doporučuji přejmenovat na Campaniere, používá se už jen tento název, Calvy je synonymum. Pokud máš Pálavu, Celeste a Francuesca, tak bych Bornholm zrušil - nepřináší nic nového, škoda místa v kontejneru.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 05 dub 2021, 07:44

gr81 píše:Zavlažovací bych nedával, jednak si myslim, že škoda litrů bez substrátu, ale také fíkovník hodně koření a netrvalo by asi dlouho, než by prorostl a vyplnil tu zavlažovací část.
Hydrogel je zbytečný, fíkovníky snášení sucho docela dobře. Substrát má být spíš vzdušný, takže písek, perlit, pemza a pod.

Tak s týmto tvrdením absolútne nesúhlasím iba ak pestujete figovníky ako okrasné rastliny a nie pre ich plody. Figovník je asi najnáročnejšia rastlina na vodu akú poznám. Zasadený voľne v zemi síce znesú určité sucho a ale v kontajneri aj po menšom preschnutí substrátu reagujú po čase zhodením násady plodov a spomalením rastu (cca do týždňa od preschnutia). Mám samozavlažovacie kvetináče kde pomer substrátu a vody je cca 85:15 (21l kvetináč ma cca 18 l substrátu a 3 l vody) a počas leta musím v tých najhorúcejších dňoch minimálne jeden krát za deň doliať vodu, inak by som mal po násade plodov. Takže pri pestovaní v kvetináčoch a iných nádobách to bez dostatočného zásobníka vody podľa mňa nejde.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 05 dub 2021, 08:03

Naprosto souhlasím s Markem, to co napsal gr81 není pravda. Fíkovník má obrovskou plochu listů a 40litrový květináč vysaje větší rostlina během několika málo hodin. Na fíkovníky používám hydrogel v maximálním výrobcem doporučeném množství a strašně se to zlepšilo. Dříve jsem musel v horku zalévat třeba i dvakrát denně, teď stačí pořádně prolít jednou za 2 dny.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků