Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Lenkalor » 05 dub 2021, 08:12

Hydrogel jsem loni koupila ( jemnější i hrubší) a právě do kontejnerů k fíkovníkům jsem přidávala. Určitě jim nevadí.
Já ho zkouším různě, třeba do skleníku pod fejchou, do volné půdy pod kamčatky nebo pod některé vysazované stromky na suchém stanovišti (nashi). Letos chci také vysadit Peretu ven a určitě k ní hydrogel přidám. Ty dva, tři roky by měl fungovat než zdegraduje a pak už ty rostliny stejně budou mít kořeny někde jinde.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 05 dub 2021, 10:08

Marek1970 píše:Tak s týmto tvrdením absolútne nesúhlasím iba ak pestujete figovníky ako okrasné rastliny a nie pre ich plody. Figovník je asi najnáročnejšia rastlina na vodu akú poznám. Zasadený voľne v zemi síce znesú určité sucho a ale v kontajneri aj po menšom preschnutí substrátu reagujú po čase zhodením násady plodov a spomalením rastu (cca do týždňa od preschnutia). Mám samozavlažovacie kvetináče kde pomer substrátu a vody je cca 85:15 (21l kvetináč ma cca 18 l substrátu a 3 l vody) a počas leta musím v tých najhorúcejších dňoch minimálne jeden krát za deň doliať vodu, inak by som mal po násade plodov. Takže pri pestovaní v kvetináčoch a iných nádobách to bez dostatočného zásobníka vody podľa mňa nejde.


To má rostlina takovou spotřebu vody nebo se určitá část z půdy kontejneru prostě vypaří? Používáte na kontejnerech izolaci proti vypařování nebo nějakou tepelnou izolaci proti přehřívání (dřevěný obklad, odrazová fólie co se dává za topení, bílá barva kontejneru, aj. nebo zapuštění kontejneru do země)?
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 05 dub 2021, 10:12

Velké listy znamenají velký výpar vody. Ten fíkovník to prostě vypije a odpaří z velké listové plochy. Zapouštím do země a používám hydrogel.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 05 dub 2021, 13:05

Luk píše:To má rostlina takovou spotřebu vody nebo se určitá část z půdy kontejneru prostě vypaří? Používáte na kontejnerech izolaci proti vypařování nebo nějakou tepelnou izolaci proti přehřívání (dřevěný obklad, odrazová fólie co se dává za topení, bílá barva kontejneru, aj. nebo zapuštění kontejneru do země)?

Tak ako píše Honza, je to najmä odpar z listovej plochy. Samozrejme niečo sa odparí aj z povrchu substrátu z dôvodu prehrievania kvetináča, preto jeho zapustenie do zeme je len výhodou. Nikdy som nespozoroval aby figovníkom vadilo premokrenie. Naopak, nadbytok vody počas vegetačného obdobia zabezpečuje silný rast a bohaté plodenie. Len počas dozrievania už treba s tou vodou pracovať opatrnejšie aby nedochádzalo k praskaniu plodov alebo znižovaniu ich kvality. V 20 l kvetináči dokážu pri dostatočnej závlahe dobre plodiace odrody (napr. RdB) priniesť za sezónu v pohode niekoľko desiatok plodov.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 05 dub 2021, 14:10

Však já neříkám, že jsou fíkovníky kaktusy :)
Já používám zahradnický substrát s pískem a perlitem. Na vrch 5cm kůrového mulče a zalívám tak 2x týdně.

Na zimní zahradě mám kapkovku a rozdíly v růstu nepozoruju.
Jako možná, že s víc vody víc rostou, resp. mají delší nárůsty mezi listy. Ale to jako velké plus nevidím.

Fíkovníky mají velké listy, ale dost tuhé. Myslím, že to je právě adaptace na podmínky, kde vody moc není. Jinak by v takovém Turecku nebo Izraeli snad ani nepřežili.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 224
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 05 dub 2021, 15:59

Promiň, neber to prosím nijak osobně nebo zle, ale podle toho, co píšeš, tak pochybuji, že jsi někdy pěstoval úspěšně fíkovník v nádobách. Nebo máš nějaký opravdu super zvláštní fíkovník. :D To co píšeš, popírá veškeré moje opravdu letité zkušenosti s pěstováním fíkovníku v nádobě. Mám to zapuštěné v zemi ve 40litrové nádobě, substrát namíchaný tak, aby maximálně držel vodu (těžší hlinitá půda s příměsí rašeliny a dolomitským vápencem na vyrovnání pH), ale stejně jsem musel přes léto zalévat minimálně jednou denně, jinak měl hned druhý den svěšené listy a vypadal jak oukropeček. Teď, když používám hydrogel, tak to musím pořádně prolít minimálně jednou za 2 dny, jinak to dopadne stejně.
Ohledně té adaptace, ano fíkovník je skvěle adaptován na horké prostředí, nikoliv ale listy, nýbrž kořenovým systémem. Má mohutný kořenový systém s mnoha velmi jemnými vlásečnicemi, takže dokáže maximálně využít i to minimum vody, které v půdě přes léto zůstává. V subtropech jsou srážkové úhrny daleko vyšší, než u nás, kolem 1000 až 1200 mm za rok, ale jsou hlavně na podzim, v zimě a na jaře. Takže musí akorát přežít suché letní období, jinak mají vody více, než u nás. Proto ta adaptace ve formě rozsáhlého a extrémně jemného kořenového systému.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 05 dub 2021, 16:43

Dovolil bych si reagovat - např. Korzika je fíkovníků plná. Na východním pobřeží je roční úhrn srážek podobný jako u nás - 550 mm. Přitom půda velmi propustná, převážně kamenitá. A přes sezónu je těch srážek dokonce naprosté minimum - spíš je výjimkou, když v létě zaprší. Přesto keře rostou, fíky se tvoří, a dozrávají.
Na Maltě je srážkový úhrn podobný, navíc léto mnohem susší a teplejší. Na ostrově nejsou prameny a řeky, takže se zalíváním je to tam bída. Ty, co rostou volně, si v těch šutrech musí poradit nějak samy. Přesto fíkovníky také rostou a dozrávají. Docela se ale liší právě zmíněnými "mezilistovými přírůstky", které jsou velmi krátké.
Doma mám tu zkušenost, že potřebují vláhy velmi podobně jako jakýkoli jiný ovocný strom. Mám je v sadu, předloni dostaly vodu, jen když jsem asi 3x během velmi suchého léta pro jistotu zalil mladé stromy (mám tam velmi vysychající půdu). Loni jsem je nezalíval vůbec.
Viděl bych problém právě v pěstování v nádobách, kde je vody velmi omezeně a asi ji rychle vysají. Ve volné půdě takové problémy nemají, zřejmě si sáhnou mnohem dál a hloubš.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 05 dub 2021, 17:10

Ano, naprosto souhlasím, v té nádobě jsou ty kořeny hrozně omezené, a hned to vypijou. A to mi i prorůstají do země pod květináčem, ale ani to nestačí.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 05 dub 2021, 19:14

Hofis píše:Promiň, neber to prosím nijak osobně nebo zle, ale podle toho, co píšeš, tak pochybuji, že jsi někdy pěstoval úspěšně fíkovník v nádobách.

Proč bych se urážel, třeba je pěstuju blbě a to co považuju za dobré výsledky, jsou výsledky podprůměrné. Fíkovníky taky pěstuju jen 3 roky. Rád se poučím.
Schválně jsem zašel vyfotit aktuální stav několika rostlin, myslel jsem, že se jim daří...
Půdu teda používám úplně jinou, buď https://www.alza.cz/hobby/floria-substr ... D0QAvD_BwE nebo míchám zahradní substrát s tak 1/4 písku a perlitu.
Květináče mají nahoře 60cm, takže tak kolek 50-55L substrátu.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 224
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 05 dub 2021, 19:36

Rostliny máš moc pěkné! S6 To vypadá na tu zimní zahradu, podle stavu těch plodů. Pokud tam máš kapkovku, tak to je to nejlepší, co můžeš mít. Substrátů jsem vyzkoušel za těch cca 15 let mnoho, vždy to bylo plus/mínus stejné. Jakmile mají listy, tak v létě chlastají jako o život a skoro se to nedalo uzalévat. Teda pokud je máš celý den na přímém slunci, jako já. Ten hydrogel doporučuju, až budeš přesazovat, ušetří to hodně vody a zalévání. Mulč taky hodně pomůže. Nemám ten můj BT tak vysoký, ale hodně rozvětvený, a tedy s hromadou listů. Až ti ty rostliny pořádně vyrostou, budeš řešit stejný problém, jako já. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 05 dub 2021, 20:06

Asi to bude u mě opravdu tím, že rostliny jsou na ty květináče malé a ještě jsou tam podmisky.
Já teda do budoucna plánuju udělat dřevěné kontejnery 50x50x50-cca 120litrů. S tím už nehnu, ale ani není třeba.

Rostliny se snažím vyhnat co nejvýš. Už jsou vyšší než já :). Protože potřebuju aby se vegetace odehrávala nahoře, tak 2,5-3m vysoko. Aby se tam dalo chodit a taky to stínilo polykarbonátovou střechu.

Terasa ve formě ZZ byl dobrý nápad. Opravdu to hodně prodlužuje vegetaci, dům to v zimně vytápí a zároveň to působí jako izolace :)
Nicméně jsem dlouho hledal užitkovou rostlinu, co by zvládla těch 45c v létě. Ještě to dávaly salátovky, ale tam jsem buď prohrával na začátku sklizně s molicema nebo sviluškama. A když jsem vyhrával, tak zas okurky byly toxický plod plný pesticidů.

Ten hydrogel určitě zkusím, očividně jsem se ho bál zbytečně. I když ona ta pemza a perlit, taky docela dost vody chytnou.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 224
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 05 dub 2021, 22:06

Petr z H. píše:Dovolil bych si reagovat - např. Korzika je fíkovníků plná. Ve volné půdě takové problémy nemají, zřejmě si sáhnou mnohem dál a hloubš.

V subtropech dosahují kořeny fíkovníků až 40 metrů, takže najdou vodu i tam, kde není.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 05 dub 2021, 22:47

gr81 píše:Asi to bude u mě opravdu tím, že rostliny jsou na ty květináče malé a ještě jsou tam podmisky.
Ten hydrogel určitě zkusím, očividně jsem se ho bál zbytečně. I když ona ta pemza a perlit, taky docela dost vody chytnou.

To určitě nějakou vodu zadrží, a pokud to pěstuješ celoročně v té zimní zahradě, tak tím se ledacos vysvětluje. Jsou tam stálejší podmínky, tzn. vyšší vzdušná vlhkost, ztráta UV skrz ten polykarbonát a hlavně tam nefouká vítr. Ten má na odpar obrovský vliv, jak ze substrátu, tak z listů. Tak to už opravdu i věřím tomu, v kombinaci s tou velkou nádobou, že to může s tou zálivkou fungovat tak, jak píšeš. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod minka » 06 dub 2021, 09:51

Když tu píšete o kořenech, tak jak koření v nádobách, když mají dostatek vody? Jdou spíš do hloubky? Potřebuju nové nádoby, tak jaké mám koupit. Dík.
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 350
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 06 dub 2021, 13:39

no informaci jsem se dozvedel tunu :-D takze ted uz jen vybrat vhodne kvetinace a muzu zacit :-D
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků