Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 06 črc 2019, 23:56

Hofis mohla bych se zeptat, zda pestujete Peretu nebo jiné druhy volně v zemi bez skleníku ve Varnsdorfu? Jsem v podobné nadm. výšce u Děčína a tak zjišťuji, zda Vám rostou venku se zimní ochranou.
A ten tip s odřiznutim větve zkusím u jedné ze tří, ostatní zaštipnu za 6 listem a uvidím. Právě se obávám letní násady, i bez třihu už tam dva mám a vystipnu je. Mám ale mladou rostlinu, chci ji pěkně zapěstovat. Uvidím ještě, jestli někdo takto řeže a má s tím zkušenost.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 07 črc 2019, 06:47

Hofis píše:Nevím jak u DK, ale četl jsem od jednoho pěstitele obecný návod, že vždy koncem července uřízne větev až na dřevo, tedy celou letošní zelenou větev i s nasazenými fíky, a z té větve poté vyrostou do října nové výhony, které pak mají brebu. Nemám to vyzkoušené, ale letos to zkusím na Perettě. Tu mám ale v květináči a dávám jí zimovat. Otázka tedy je, nakolik ty nové výhony zvládnou vyzrát, pokud se fíkovník pěstuje ve volné zemi, aby zvládly zimu.


Moc to nefungovalo, zkoušel jsem to tak dělat ve skleníku, říznout to v červenci po odplození, ale do zimy to dřevo nevyzrálo tak jak by bylo potřeba a žádná velká breba se pak nekonala. A venku by to mělo ještě méně času, na druhou stranu tam dřevo rychleji vyzrává, muselo by se to testnout.
Zabránit tvorbě letní násady na DK se asi moc nedá, jedině snad oddálit na jaře probouzení což se ostatně chystám provést s více odrůdami, které chci primárně na brebu. Nechám je prostě v zimovišti (chladný sklep) až co to půjde a vytáhnu je jakmile budou stabilnější teploty - kvůli propadu breby.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4078
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 07 črc 2019, 08:53

Hanele12 píše:Hofis mohla bych se zeptat, zda pestujete Peretu nebo jiné druhy volně v zemi bez skleníku ve Varnsdorfu? Jsem v podobné nadm. výšce u Děčína a tak zjišťuji, zda Vám rostou venku se zimní ochranou.
A ten tip s odřiznutim větve zkusím u jedné ze tří, ostatní zaštipnu za 6 listem a uvidím. Právě se obávám letní násady, i bez třihu už tam dva mám a vystipnu je. Mám ale mladou rostlinu, chci ji pěkně zapěstovat. Uvidím ještě, jestli někdo takto řeže a má s tím zkušenost.


Ve VDF pěstuji venku dvě odrůdy, Michurinska-10 a Lonque d'Aout. Mělo by se jednat o jedny z nejodolnějších fíků vůbec. Mám je na úplně nejlepším a nejteplejším stanovišti na zahradě u jižní zdi. Ale zatím žádná velká zkušenost není, i když oba přežily tuto zimu v pohodě. Bylo ale i u nás T min pouze -12, takže žádné mrazy, které by odolnější fíky neměly zvládnout. BT mi v Praze dal venku -15 několik dnů za sebou a omrzly pouze jednoleté výhony, takže žádná breba nebyla a i letní fíky nic moc. Na druhou stranu bylo pak opravdu hodně breby další rok.
Oba dva ty fíkovníky ve VDF balím na zimu. Co mi říkal kamarád v Bulharsku tak u Michurinska-10 je výhoda ta, že i když vymrzne v zimě, tak plodí hned na výhonech vyrůstajících od kořene ještě týž rok. Údajně u něj snesl -20 bez většího poškození, vymrzl až při -22 (bydlí v horách). Ale vlastní zkušenosti chybí, pěstuji je teprve krátce. Pravdou je, že Michurinska-10 bude mít letos první fíky.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 07 črc 2019, 10:00

Díky, tak to mám další typ na tu odolnou odrůdu. Mohu se zeptat, kde je možné Lonque d'Aout získat? Michurin 10 mám zamluvenu na podzim.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 07 črc 2019, 10:05

Moonvil
snad oddálit na jaře probouzení což se ostatně chystám provést s více odrůdami, které chci primárně na brebu. 

Které druhy by jste určil jako vhodné na brebu? Že bych se na ně zaměřila.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 07 črc 2019, 13:32

Hanele12 píše:Díky, tak to mám další typ na tu odolnou odrůdu. Mohu se zeptat, kde je možné Lonque d'Aout získat? Michurin 10 mám zamluvenu na podzim.

Můžu ti namnožit pokud máš zájem, já ho mám z Limbachu.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 07 črc 2019, 13:40

Určitě ano. Díky moc. Píšu SZ.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Metys » 07 črc 2019, 15:53

Můžu ti namnožit pokud máš zájem, já ho mám z Limbachu.[/quote]
A jaké s ním máte zkušenosti? Také nad touto odrůdou uvažuji. Jak bujně roste?
Metys
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 26 črc 2018, 19:53

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 07 črc 2019, 16:54

Roste hodně jako keř, má hodně výhonů od spodu. Mám ho druhý rok, letos měl jeden kus bredy, ale upadl. Má nějakou rez na listech, jsou pořád do hněda. Letní fíky nenasadil.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 07 črc 2019, 17:18

Hanele 12 , také Trnavský Velkoplodý má být údajně raný fíkovník , ale nemůžu to ještě posoudit má teď u nás malé fíky letní násadu .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 07 črc 2019, 23:39

Hanele12 píše:Které druhy by jste určil jako vhodné na brebu? Že bych se na ně zaměřila.

Například ten zmiňovaný Lonque d'Aout je klasický breba fíkovník. Proto se také jmenuje Lonque d'Aout (Dlouhý srpnový). V místech svého původu v oblasti Versailles je ceněn především pro obří brebu, udává se až 20 cm dlouhou. Mám jej 3 roky, získal jsem jednoletého řízkovance z Německa. Výška byla v květnu 2017, když mi rostlina přišla, 30 cm. Neskutečně bujně roste, zdaleka nejvíc z mých 4 odrůd (BT, Peretta, Michurinska-10, Lonque d'Aout), již na podzim měl přes 1 metr, a to jsem ho i jednou štípnul, aby se větvil. Moc se mu nechce, hodil slabý boční výhon a pokračoval nahoru. První rok jsem zimoval s citrusy. Na jaře 2018 vysadil do volné půdy a od té doby jede. Ještě jednou jsem ho seřízl v létě 2018. I přesto, že byla zima mírná, netvoří letos žádnou brebu, ale nasadil letní fíky, tak uvidíme, jestli něco dozraje, zatím jsou takové menší, objevily se až po zaštípnutí vršku. Teď už má skoro 2 metry. Z letního řezu jsem si vzal 2 řízky, a jeden se chytnul. Chci ho pěstovat i v nádobě se zimováním speciálně na tu brebu. Tady ho ale už odmalička pořádně zaštipuju, abych vytvořil hned na začátek pěkný rozvětvený stromek, roční přírůstky pak nebudou v květináči snad tak velké, alespoň doufám... :(
Jinak z německy mluvících pramenů jsem se dozvěděl, u nás toho o této odrůdě moc k nalezení není, že se jedná o velmi mrazuvzdornou odrůdu (některé prameny uvádějí, že ve dřevě údajně snese až -21, to beru s veeeelkou rezervou), která je jako jedna z mála odrůd vysoce tolerantní k těžší zamokřené půdě. Oblast Versailles, odkud pochází je známa vydatnými srážkami a ročními srážkovými úhrny až 800 mm. Je ceněná především pro brebu, která zraje později a je daleko kvalitnější a větší než podzimní fíky. Ty vlastně ani kolikrát nestihnou dozrát ani v místě původu, protože zrají velmi pozdě, až v listopadu. Nevěnuje se jim tedy velká pozornost.

Jinak ohledně té mrazuvzdornosti jednotlivých fíků: Zrovna u Lonque d'Aout se v literatuře uvádí mrazuvzdornost až -21 stupňů, pak se dočtete na německém fóru, že při -18 vymrzl vzrostlý 8letý exemplář až ke kořeni. Takže asi tak. Zas na druhou stranu poté znovu obrazil od kořene a měl prý stejnou vlastnost jako Michurinska-10, plodí prý hned na letošním dřevě. To ale nemohu potvrdit. Myslím ale, že brzy budu moci. Varnsdorfská běžná zima už si ho otestuje a srovná. Zasadil jsem ho hodně hluboko, aby případně mohl obrážet z kmínku v zemi :)

Radost mi dělá Michurinska-10, která i přes totálního kryplíka na jaře také moc pěkně vyjela a má dokonce už i jeden celkem pěkný fík. Ostatní jsou o dost menší, tak uvidíme. Každopádně by tato odrůda měla dozrávat o dost dříve oproti ostatním fíkovníkům.

Mé zkušenosti s Perettou a její údajnou mrazuvzdorností jsou také trochu jiné, než uvádí literatura. Původně jsem ji vysadil do volné půdy. První zimu mi při -12 pořádně vymrzla až na dvouleté dřevo, to jsem pochopil, že to nebude s tou mrazuvzdorností zas tak horké. Od té doby se zarazila a raději jsem jí dal do květináče a zimuji jí s citrusy. Také ale patří k odrůdám, které mají daleko lepší brebu než podzimní fíky. Breba bývá opravdu velká a moc, moc dobrá, jemně sladká a hodně šťavnatá, s krásně růžovým vnitřkem. Ideální vychlazené a rozpůlené se schwarzvalsdkou šunkou a nějakým výrazným sýrem jako lehká osvěžující večeře. :wink: Proto to chci zkusit seříznout na tu brebu, alespoň ty větve, které mají tu nejmenší velikost letní násady, takže by asi stejně nestihly dozrát (né, že bych ti Michale nevěřil, je to spíš takové trochu zoufalství... :) ).

BT je velmi odolný, ale při -12 mu již začínají omrzat jednoleté výhony. takže jakmile se blíží teploty k -12, tak ho v Praze zabalím. Takto poté snesl i na mrazy vcelku bohatou zimu 2017, kdy i zde v Praze bylo T min u mě za oknem -16,1 a prakticky celý jeden měsíc teplota nestoupla ani ve dne nad nulu, opravdu hodně mrzlo, v noci bylo většinou k -15, přes den tak kolem -8 až-10. U BT pak v krytu pomrzly jednoleté výhony tak na 50-70% své délky, ale ještě z těchto jednoletých výhonů se pěkně rozvětvil. Nebyla sice žádná pořádná úroda, ale stal se z něj zase pěkný keř... :)

Po těchto zkušenostech jsem, co se mrazuvzdornosti týče, celkem skeptický a velmi opatrný. Když se třeba svého času objevila zaručeně mrazuvzdorná odrůda Montana Nera (Schwarze Bergfeige), která má být údajně odolná až do -24 stupňů a růst stromově i v chladnějším klimatu, tak jsem zpozorněl. Pak jsem se ale dozvěděl, že je ze Švýcarska a vzpomněl si na Perettu a její mrazuvzdornost, a zase se rychle uklidnil. Možná by se na ní mohl zeptat Zdeněk, až zas někdy pojede do Schweizu, jak to s ní vlastně je. Doteďka je ve vícero pramenech uváděná jako nejodolnější fík vůbec.

Jinak tady jedna tabulka k odrůdám, i s mrazuvzdorností u některých odrůd, na to není potřeba moc umět německy... :wink:
https://feigenbaum1.wordpress.com/alle- ... r-tabelle/

Pro náročnější lze i zde ke konci nalézt ledacos k údajně velmi mrazuvzdorným odrůdám. Třeba i ty uváděné hodnoty mrazuvzdornosti na konci každé odrůdy jsou velmi zajímavé:
https://www.hausgarten.net/garten-im-wi ... rhart.html
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 08 črc 2019, 08:41

Moj "Bulhar" od Lozentsa (str. 367, 5.11.2015) sa po X rokoch konecne "vyfarbil", nie je to HC, je to ukazkova kaprifiga :( . Takze horuci adept na prestepenie ....


Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil Brano70 dne 08 črc 2019, 12:26, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník

Příspěvekod dzani696 » 08 črc 2019, 11:22

Malá zaujímavosť
https://m.imgur.com/a/H3AoD
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 877
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 08 črc 2019, 12:58

Ve zkratce k posledním příspěvkům:
- Michurinsk 10 je identický se zdejším Veselským (2 rostliny vedle sebe nerozeznatelné), takže je zde již delší dobu hojně rozšířen. Určitě skvělá volba pro venkovní pěstování, nic ranějšího neznám.
- nevěřte zázračným zprávám o mrazuvzdornosti fíkovníků -20°C apod., pokud takovou teplotu přežily, tak jen proto, že tam hrála roli ještě nějaká další okolnost (speciální mikroklima, apod.)
- caprifík jestli z toho budeš schopen vyklepat pyl, tak tím zkus něco opylit - letní násadu v průměru cca 2-3cm, trochu převařené vody do sterilní stříkačky, jehlou přes oko stříknout trochu směsi (ideálně do nějaké Smyrny, abys poznal, že to zafungovalo)
- ta zajímavost s vodorovně taženými kosterními větvemi vypadá na obrázku hezky, ale není snadné to zrealizovat (zřejmě jsou potřeba vhodné odrůdy pro tento typ řezu)
Naposledy upravil moonvil dne 08 črc 2019, 14:46, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4078
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 08 črc 2019, 14:41

Hofis početla jsem si, i odkazy. Diky
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků