Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 04 říj 2020, 20:03

Tu vodnatost Osborn prolific jsem četl i u moonvila na stránkách. Asi to bude jeho běžná vlastnost :-(.

Já letos také sklízel z Negrone, vypadá to jako výborná plodná odrůda a chuť je skvělá. A to byl na jaře zakořeněný řízek. Uvidím jestli se ještě dočkám u ostatních, bohužel se mi na jaře zasekly řízky ve vývoji a rozjeli se později. Plody nasadili až v červenci. Jediné co nasadilo v červnu je BT ale už bylo ve vývoji dohnáno ostatními odrůdami (a předehnáno Negrone).
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 04 říj 2020, 21:05

mifin píše:Chicago (lidlovník) - roub venku po 4 letech zaplodil, měl poslední šanci. Pár fíků opadlo, 1 dozrál, další možná stihnou. Fíky menší, dužnina žlutozelená, chuť ale výborná.


Je to fakt Chicago (Hardy Chicago)? Tedy jsou plody za mlada chlupaté?
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 04 říj 2020, 21:44

Ne, myslím, že to určitě není Hardy Chicago, je to Lidl Chicago. S13
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 05 říj 2020, 11:30

Palmares
Obrázek

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1527
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 05 říj 2020, 12:03

Vyměním rostlinu fíkovníku loňský řizkovanec cca 40 cm Grise de Saint-Jean (mám dvě rostliny) za Ronde de Bordeaux nebo Trnavský velkoplodý či Pastlliere nebo Saľs. Připadně nabídněte.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 05 říj 2020, 12:44

Fík Pjer tmavý/Podaca
Obrázek

Obrázek
Poprvé plodí ujatý řízek, má pevnější kůru ale jinak sladký S6
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1527
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 05 říj 2020, 13:10

mifin píše:Letos mizerný rok pro fíky.

Nezbývá, než souhlasit. Už mi sice dozrály první kusy na Pražském venkovním, ale jenom díky tomu, že jsem udělal koncem srpna probírku a vylámal všechny malé fíky, které neměly šanci dozrát. Přesto i některé další na keři pufnou a opadávají. To asi třítýdenní zpoždění je znát. Ale je tam i celkem dost (desítky) větších pěkných kusů, které se právě nalévají a snad ještě stihnou dozrát do jakés takés konzumní zralosti. Kvalita těch prvních fíků je ale o dost horší, než minulý rok, to slunce a teplo prostě chybí. Stále se ale dají jíst... :)
Obrázek
Foto: Pražský venkovní, Praha-Motol, 04.10.20

A tady jeden obr, nikdy jsem takto velký podzimní fík na Pražském venkovním neměl... :shock:
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 01.10.20

Akorát jsem se blbeček nemohl dočkat a vzal ho ještě moc brzy. Ale bál jsem se, že by ho ještě něco mohlo sežrat. I tak byl ale celkem dobrý.
Asi nějaký mutant, bežně má main crop na Pražském venkovním tak poloviční velikost.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 05 říj 2020, 16:18

Venku toho letos opravdu moc nedozrálo, západ prostě není typická fíkovníková oblast. Ovšem skleník to jistí, takže pořád ještě sklízím.
Obrázek
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 05 říj 2020, 22:31

Mohu se zeptat, kdo pěstujete Nouir de Caromb kde je umístený, konrejner venku, sklenik, přirychlení a zda ma brebu i letní? Jak časně zraje oproti jiným odrůdám? Jsem ve vyssi nadmořské vysce tak hledám časneji zrající fikovniky. Moc diky.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 06 říj 2020, 10:39

Fík Francuesco 45 g.

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mitas » 06 říj 2020, 19:28

[quote="Stanley_51"]Venku toho letos opravdu moc nedozrálo, západ prostě není typická fíkovníková oblast. Ovšem skleník to jistí, takže pořád ještě sklízím.

Stando mne figy vonku vplyvom dažďa praskajú, ale na tých tvojich fotkách zo skleníka je to to isté. Asi ich poriadne " láduješ vodou ", alebo sa mýlim ? :lol:
Tie moje vyzerajú takto:
Obrázek

Džemy tento rok nevarím, z minulých rokov ich máme ešte kopu. Skúšal som uvariť figové čatní a div sa svetu, u rodiny malo úspech.
No a tie prasknuté figy skúšam sušiť. Najprv som ich krájal na štvrtiny, ale po usušení to nevyzeralo moc dobre. Teraz ich krájam na polovicu, síce sa sušia dlhšie, ale je to na pohľad krajšie.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 06 říj 2020, 20:06

Řekl bych, že to praskání fíků není ani tak o přílišné zálivce, jako spíš o vysoké vzdušné vlhkosti možná v kombinaci se snížením teplot. Když je horko a sucho, tak můžou fíkovníky doslova plavat ve vodě (SIP, podmisky, kapkovka,...) a nepraská skoro nic.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4070
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 06 říj 2020, 21:51

mitas píše: Stando mne figy vonku vplyvom dažďa praskajú, ale na tých tvojich fotkách zo skleníka je to to isté. Asi ich poriadne " láduješ vodou ", alebo sa mýlim ? :lol:

Mýlíš, ano. Nezalévám je, berou si vodu ze záhonu s feichoou, ale tahle odrůda to dělá normálně. Důležité je, že je pořád ještě šťavnatá a sladká. SD už totiž začíná být suchý a má málo cukru.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 07 říj 2020, 11:03

Tak se mi zacala vybarvovat Peretta :-D Doufam ze to jeste dozraje at ochutnam :-) (poprve co nasadila plody)

Priste ji zastrihnu drive. Protoze zacala nasazovat plody prave po tom zastrizeni, tak to vypada ze to pomohlo :-)

Kazdopadne aktualne se uz zacali male ficky objevovat skoro na vsech vetvich, tak kez bych to mohl brat tak, ze uz vstoupila do plodnosti a pristi rok uz bude plodit. (minimalne rozmerove je skutecne vyrazne vetsi nez EBT a ma podlouhly tvar, tak to vypada ze mam skutecne perettu)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod MonikaV » 07 říj 2020, 11:19

U nás se také začíná nalévat letní násada na perettě, ještě tak 3-4 dny a některé dozrají, a na noname obrovský opad letní násady, a pořád tvrdá - bude vhodnější pouze na brebu (budu ji muset nějak prostřihat, neboť letní se na ní nevyplatí i když strašně moc nasazuje- je to škoda)
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků