Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod fibi » 02 bře 2020, 14:25

Tak mě to již také raší. Ten největší plod je z loňska.


Obrázek
fibi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11 bře 2015, 20:28
Bydliště: Hradec Králové 240 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod svazenka » 02 bře 2020, 15:00

Taky i můj kontejnerovaný fíkovník Brown Turkey nahodil několik breba fíků. Jen nevím jak jich ochránit, loni mi první 3 kousky zlikvidovala kočka, jak se drbala o větve, takže jsme ani neochutnaly :(
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 02 bře 2020, 15:04

Mám také takový fíkovník s plody. Plánuji ho zasadit do země. Stále však váhám. Pokud to udělám teď na jaře neopadá mi breba? Nebo mi ji poškodí jarní mraziky. Také mi po presazeni fik vždy začne kořenit a neroste. Počkala bych raději až po dozrani breby a pak bych ho zasadila do země.
Kdo máte konkrétní zkušenosti?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 02 bře 2020, 16:42

Přesně s tímto vlastní zkušenost nemám, ale brebu mi BT shodil prakticky všechnu i ve studeném květnu v minulém roce. Takže bych se to snažil držet co nejdéle v teple a vysadil to až skutečně s příchodem zaručeně teplejšího období.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod dzani696 » 02 bře 2020, 18:24

Ja mám 2 fígovníky a oba ešte spinkajú. :)
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 02 bře 2020, 19:05

Hanele12 píše:Pokud to udělám teď na jaře neopadá mi breba? Nebo mi ji poškodí jarní mraziky. Také mi po presazeni fik vždy začne kořenit a neroste. Kdo máte konkrétní zkušenosti?


Vloni jsem zasadil několik jednoletých koupených fíkovníků, a to v květnu, hned jak přestaly hrozit mrazíky. Několik z nich dokonce v létě plody nasadilo a pár jich stihlo dozrát. Samozřejmě trochu i poporostly.
Podle mě nemá žádný smysl otálet se zasazením kvůli několika (nejistým) plodům breby. Pokud má být fíkovník trvale v zemi, určitě bych to udělal co nejdřív (po zmrzlých), aby během roku zvládnul bohatě zakořenit a zesílit.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 350
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 02 bře 2020, 20:31

Diky všem. O brebu bych nerada prisla, je jí tam tam 30 ks a budou to mé první pořádné fiky. :D Tedy doufám.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 02 bře 2020, 21:08

Vim, ze uz se tu tahle otazka parkrat opakovala, ale nemuzu si pomoct :) jaky byste poradili nejlepsi rychly fikovnik primo do zeme. Pochopil jsem, ze odolnost vuci mrazu je u tech bezne pestovanych podobna. Ale idealne by mel v cervnu nasadit plody a do pulky/konce zari vetsina dozrat. Leto tu mame horky, ale kratky, slunce pak uz pomalu mizi za kopec. Mam zatim jeden maly noname BT , ale chtel bych neco lepsiho. Mam zkusit tu perettu? nebo bornholm? nebo shanet nesehnatelny HC pripadne to michurina10? predem dik za kazdy postreh
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1306
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 02 bře 2020, 22:13

Jestli máš místo, tak vysaď jeden EBT, jeden Veselský(Michurinsk10), pak třeba Becane(Bratislava x), Campaniere, White Marseilles, Trnavský, Ronde de Bordeaux, atd.
Pokud chceš jen jeden keř, můžeš do něj přiroubovat x odrůd a pak uvidíš, která ti bude nejvíc vyhovovat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 02 bře 2020, 22:18

Dostal jsem letos od moonvila na ven řízky francouzských odrůd Campaniere a Ronde de Bordeaux, protože jsem je neznal, zjišťoval jsem si o nich víc informací a vypadají fakt zajímavě. O té první někdo z USA tvrdil že mu přežila asi -22°C a obě jsou velice rané, takže by měly stihnout dozrát i u nás venku. Rozhodně jsou mnohem lepší volba než obyčejný BT.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 02 bře 2020, 23:06

Jestli si dobře vzpomínám, tak jsem viděl mateřskou rostlinu (strom) Campaniere u nějaké staré francouzské stodoly s kamennými zdmi širokými tak 2m, takže tam těch -20 mohl jednu noc přežít bez většího poškození. Spíš než nějakou extra výjimečnou odolnost bych u této odrůdy ocenil ranost, bohatou násadu a chuť.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 03 bře 2020, 08:51

super, moc diky za tipy. misto mam ted na jeden ker. a tu perettu nedoporucujete? o par prispevku dal byly moc pekny fotky venkovnich rostlin (ptam se protoze ji tu maji v zahradnictvi pobliz)
kazdopadne ty odrudy si poznamenam a asi zkusim nejdtiv tu, na kterou narazim jako prvni.

jeste otazka EBT a BT jsou nejak vyrazne rozdilny? myslel jsem si, ze je to vicemene totez...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1306
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 03 bře 2020, 10:25

Peretta je jen přejmenovaná stará odrůda Longue d'Aout - takový dost něšťastný marketingový tah firmy Lubera a z tohoto důvodu ji jako odrůdu ignoruji. LdA jsem kdysi měl a zbavil jsem se ho, protože Trnavský se ukázal jako lepší varianta velkoplodého a raného fíku.
Mezi BT a EBT je docela výrazný rozdíl a pro naše klima se jednoznačně více hodí EBT. Poslední BT co jsem měl bylo vykopáno asi před dvěma měsíci a spáleno.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 03 bře 2020, 11:25

moonvil píše: Poslední BT co jsem měl bylo vykopáno asi před dvěma měsíci a spáleno.

Sú desiatky ak nie stovky lepších odrôd ako je BT, či už v chuti alebo čase dozrievania. Skutočne nemá zmysel bojovať s prírodou a zaberať si miesto BT-čkom, ak je toho miesta na záhrade málo.
Chápem však, že poniektorí môžu mať k svojmu dlhé roky pestovanému BT-čku osobitný citový vzťah. Začiatočníci, by však mali počúvať Michalove rady a začať niektorou z ním odporúčaných odrôd.
Michalova stránka je taká malá encyklopédia pre amatérskeho pestovateľa fíg.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 03 bře 2020, 13:27

moonvil píše:Peretta je jen přejmenovaná stará odrůda Longue d'Aout - takový dost něšťastný marketingový tah firmy Lubera a z tohoto důvodu ji jako odrůdu ignoruji. LdA jsem kdysi měl a zbavil jsem se ho, protože Trnavský se ukázal jako lepší varianta velkoplodého a raného fíku.
Mezi BT a EBT je docela výrazný rozdíl a pro naše klima se jednoznačně více hodí EBT. Poslední BT co jsem měl bylo vykopáno asi před dvěma měsíci a spáleno.


Michale, odkial mas info, ze Peretta je urcite LdA? Pozeral som diskusiu na stranke: https://www.ourfigs.com/forum/figs-home ... %C2%B4aout. Z nej ale nie je jasne, ze su to identicke odrody. Podla jedneho z clenov fora, moze Peretta patrit do rodiny LdA, podobne ako aj niektore ine odrody, napr. Nordland, Randino, Melanzana, Pellegrino atd. Dalsi z clenov fora uvadza, ze sa tento rok pozrie na genetiku oboch "odrod" v ramci svojho "2020 Fig SSR Testing Project". Takze uvidime, co zistia geneticke testy....
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků