Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 20 říj 2017, 23:46

Jupííííí, konečně mám letos první kousek! Přitom to už vypadalo, že letos nic neochutnám. Uzrál na Přibickém a je poměrně slušně velký. Keř nasadil letní násadu první týden v červnu (breba opadala), první kousek dozrál 20. října. Bohužel prasknul, asi kvůli podzimnímu vlhku, a už se na něm krmilo stádo mravenců :( Tak snad bude dobrý...
Další fíky začínají hnědnout na noname ze zahradnictví v Paskově. U toho je mi záhadou, co to je za odrůdu, nevěděl to ani zahradník. Je to podle něj "ficus carica" :) Ale prozatím mi podle hnědnoucích plodů připadá, že to je jeden z mnoha klonů Brown Turkey. Oba fíkovníky rostou volně v zemi. Minulou zimu jsem je vyryl a přezimoval ve sklepě, letos už to nepůjde a tak je zahrabu do listí.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirek-m180 » 21 říj 2017, 00:18

Tak letos asi 50 ks dozrálo z keře obaleného fíky.Přes zimu všechno opadá.Prostě bída. S13
mirek-m180
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 20 led 2015, 23:25
Bydliště: Neratovice 162 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod sapmok » 24 říj 2017, 13:37

Hele, fíky kvetou. :lol:
Obrázek
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 24 říj 2017, 14:28

Dej si je do vázy :-D :-D :-D
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 24 říj 2017, 23:18

sapmok píše:Hele, fíky kvetou. :lol:
Obrázek

Taky mi z toho vlhka praskají, mám něco podobného :(
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 25 říj 2017, 19:46

Napodiv mi tento rok ani neplesnivejú a to v septembri pršalo naozaj veľa, boli aj hmly a toto budú už naozaj asi posledné zrelé- dnes do rána +1,2 °C, cez deň +10,5 °C- budúci týždeň príde ozajstné ochladenie na dlhšiu dobu...a už cez víkend pre Nitru vietor hlásia viac ako 90 km/h S13
Obrázek
Ešte je to stále fajn, vlani mi omrzli 5.10.- a už z nich v podstate nič nebolo, boli už bez listov a miazgy...dokonca spokojnosť aj preto, lebo v zime mi vymrzli až do starého dreva- čiže všetko sú to mladé konáre s dozrievajúcimi figami
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 25 říj 2017, 21:35

Já jsem ještě dnes utrhnul tři zralé fíky, už nebyly moc šťavnaté, ale daly se jíst. Na stromě je jich ještě asi dvacet, ovšem počasí už tomu nepřeje. Venku jsem sebral jeden HC, zralý byl, ale chuť žádná. Stromky jsou obalené plody, ale zima na krku.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 25 říj 2017, 22:48

Pokud fíkovník pořádně zabalíš tak by fíky mohli příští rok dorůst a dozrát. Ale to určitě víš. Já se na to minulý rok vyflákl a vymrzli mi až po zem sice obrazili, ale už nezarodili.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 26 říj 2017, 08:52

Šance na úspěšné přezimování letní násady na venkovních rostlinách je podle mě extrémně nízká - můžeš to balit jak chceš, ale při větších mrazech bys uvnitř musel topit, navíc zároveň zabránit plesnivění. Prostě mission impossible.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 26 říj 2017, 11:14

Michale to zas nemáš úplně pravdu. Pokud by nepřezimovala letní násada zimu tak bych vždycky bez fíků, ty jarní u nás nikdy nedozrají.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod Radim K » 26 říj 2017, 11:21

to si, Pavle, nedokážu moc dobře představit. Ono stačí relativně pár stupňů pod nulou k omrznutí již nasazených plodů, dle fáze asi -3 až -8°C.
Kde bydlíš, že Ti nedozrají jarní (breba) fíky? Ty podle mě musí dozrávat tak do 800 metrů nad mořem :lol: . Spíše máš fíkovník, který netvoří jarní breba násadu a hovoříš o té letní, která nasazuje v červnu až červenci.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 26 říj 2017, 12:19

Bydlím kousek od Kyjova. Když je teplá zima a fíkovníky pořádně uteplím tak ty letní v pohodě přežijí. Je pravda že jich hodně zplesniví ale ty co zůstanou tak rostou dál a uzrají. Mám jich už asi 8let, koupil jsem je od Havliše, dvě odrůdy, jeden hnědý a druhý do fialova bohužel loni jsem je nijak neuteplil tak vymrzl až ke kořenům a obrazil až hodně pozdě, tak ani na rok nezarodí, nenasadil žádné fíky . Měl jsem i semenáč u zdi, ten vydržel i bez zakrytí, ale ten nerodil, vždycky fíky shodil nezralé ale ten vůbec nenamrzal ani vrchní pupeny, ale vykopal jsem ho, byl obrovský určitě přes 4m.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod Radim K » 26 říj 2017, 12:35

To pak ano, v případě vymrznutí dřeva samozřejmě žádná breba úroda není. V ideálním případě, kdy je v zimě do -15°C a fíkovník nevymrzne, nasadí na přelomu dubna a května breba násadu, která dozraje "vždy". Letní násada venku u nás dozrává pravidelně jen na raných odrůdách, jako je Veselí n/M, Želešičák (jež je nejspíš totéž) a Hardy Chicago. Ostatní odrůdy jen když je opravdu velmi teplý průběh jak léta, tak podzimu. Letos to třeba překazilo září a i když teď zraje celá řada fíkovníků, chutné jsou jen ty ze skleníků, kde mají ještě listy a tedy vyrábí cukry. Nádobové fíky už jsou některé žluté a pár je už i opadaných.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 26 říj 2017, 13:05

pavell píše:Michale to zas nemáš úplně pravdu. Pokud by nepřezimovala letní násada zimu tak bych vždycky bez fíků, ty jarní u nás nikdy nedozrají.


Evidentně žiješ na jiné planetě, jarní (breba?) ti nedozrají a letní v pohodě přezimují...
Nafoť to až to na jaře odzimuješ.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Prcek » 26 říj 2017, 14:09

Obrázek
I když fíky ještě dozrávají, chuť je již bídná.

U mě co mám fíkovníky ve volné půdě ani po zabalení jejich plody nepřežijí, ale nedělám to tak důkladně jak Francuesco - do bednění a hoblin. No a u těch v nádobách většinou chytnou plíseň a opadnou. Málo který přežije a i tak se jim nechce pak moc dozrávat, ale je to možná tím kde mně zimují, každý máme jiné podmínky.

Letos mně venku dozrála pouze Mičurinská č. 10, jinak na dalších odrůdách jen jednotlivé plody.
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků