Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod ZdenekCernoch » 06 říj 2019, 21:39

po 7 letech no skoro už 8 sklizeno z fíkovníku neznáme odrudy 5 sladkých fíku . Na jaře byl přesazen kořeny osekány a živiny dodány . Konečně se zmátořil z bonsaje v malým květináču kde ho šef x let trápil . Dalších možná 50 fíku asi dozrát nestihne i když kdo ví stát se muže všechno zatím tu nemrzlo.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Fíkovník

Příspěvekod zbynda » 07 říj 2019, 10:32

Pár fotek z letošní úspěšné sezóny, která u nás venku asi pomalu končí - dnešní noc rozhodne, ve skleníku rostliny podzim ještě nezaregistrovaly. Výjimkou je RdB, kterému u mě vždy na konci září žežloutnou listy a postupně opadají, dřevo perfektně vyzrálé, nezávisle na umístění a zálivce.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 07 říj 2019, 11:38

Obrázek

Vasilika Melissi - smyrna po úspěšném opylení. Dozrával teď venku v tom mizerném počasí, takže chuťově žádná extratřída, ale to se ani nedalo čekat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 07 říj 2019, 13:07

moonvil píše:Obrázek

Vasilika Melissi - smyrna po úspěšném opylení. Dozrával teď venku v tom mizerném počasí, takže chuťově žádná extratřída, ale to se ani nedalo čekat.


Michale gratulujem, velmi pekna duzina. Bolo to opelene blastophagou?
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 07 říj 2019, 15:19

Jo, něco jsem opylil i ručně, ale tohle bylo vosičkou.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 07 říj 2019, 16:44

moonvil píše:Jo, tohle bylo vosičkou.

Michale, kde jsi sehnal Blastophagu ? Já jsem se jí jednou pokoušel přivézt z Turecka ( ve vosičkami obaleném fíku ), ale než jsme dojeli domů, vše zkapalo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 07 říj 2019, 17:49

EMS z Maďarska - skapalo jich taky spousta, ale něco přežilo. Nejlepší by bylo zajet si tam natrhat profichi osobně.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 09 říj 2019, 09:01

Tak včera fíková sezóna ukončena. U nás dole na zahradě -2°/ -3° celou noc, ale přes BT jsem hodil deky a funěl teplovzduchem, takže zachráněn a ještě ho přeci jen pokusím dozrát. :wink:
Nahoře na kopci bylo taky pod 0°, ale je to tak půl na půl - něco vypadá dobře, něco mráz nesneslo. Jedná se o letos zasazené keříky, takže o fíky nešlo, pouze o dřevo. Snad ještě konce výhonů stihnou do zimy vyzrát. Co myslíte, poškodí zelené konce slabý mráz, nebo mají ještě šanci vyzrát?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 09 říj 2019, 10:08

Na tyhle lehké mrazíky stačí přehodit přes fíkovníky cokoli (kus plachty, bublinkovku,...) a většinou to zvládnou dobře, namrznou třeba jen listy přilepené zespodu na ten kryt. Jak ale shodí listy, tak už zelené dřevo moc nevyzraje.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 09 říj 2019, 18:08

Přes víkend jsem se trochu ponořil do problematiky zaštipování (pinchingu) fíkovníků a pročetl co se dalo (i zde na fóru). Musím říct, že tato problematika není úplně zevrubně pojednávaná. Ani v angličtině jsem toho k tomu zas tak moc nenašel, jednalo se hlavně o zkušenosti z různých fór, ale něco jsem přeci jenom našel. Mám ale pár věcí, které bych chtěl hodit do pléna, resp. poprosit zkušenější pěstitele zaštipovače o postřehy, zkušenosti.
Můj LdA ve VDF se začíná pořádně nafukovat a plody už jsou opravdu pěkné, viz foto níže. Problém je ten, ža by měly být podzimní fíky dle literatury malé a kulaté. U mě jsou ale velké a protáhlejší. Zaštípnutí jsem provedl původně úplně za jiným účelem, chtěl jsem, aby se větvil, a zaštípl jsem tedy i celkem pozdě. Je možné, že se při zaštípnutí v případě, že ještě nejsou nasazeny podzimní fíky, začne tvořit po zaštípnutí breba? Pokud by totiž toto měly být ty malé fíky, tak tedy opravdu nevím, jak velká bude ta breba. Mám ho krátce a toto jsou úplně první plody. Pokud by toto byly podzimní fíky, vůbec bych se nezlobil a na tomto modu operandi bych ho rád pěstoval pouze na jednu pěknou sklizeň. Zaštípl bych ale dříve. U BT v Praze se tvoří po zaštípnutí normálně podzimní fíky, zde jsem ale zaštipoval již při nasazené podzimní násadě a účelem zaštipování bylo spíše vytvoření nového obrostu na brebu. Ten se vůbec nevytvořil, stromek zastavil růst a dělá fíky. Zase alespoň bude dobrá úroda podzimních fíků a i moc pěkně vyzrává letošní dřevo.
Další věc. Dříve jsi Michale psal, že když člověk zaštípne příliš brzy, fíky se nevytvoří a z nodů vyrostou nové výhony. Jak brzy myslíš? Třeba za druhým nodem? A nedalo by se toho právě využít k vytvoření obrostu na brebu příští rok? Po zaštípnutí koncem června již žádné nové výhony nenarostly a to ani na jednom ze 3 mých fíkovníků, které jsem letos zaštipoval.
Obrázek
Obrázek
Foto: LdA, Varnsdorf, 06.10.19
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 09 říj 2019, 18:48

Letní násada LdA není malá a kulatá, pouze menší (ale stále dost velká) a méně protáhlá, podívej se na fotky zde: https://mountainfigs.net/varieties/vari ... gue-daout/
Breba se ti na letošních letorostech nevytvoří, i kdybys zaštipoval jak drak - musí do toho vstoupit zima/dormance. Takže to co máš je normální LdA main crop.
K tomu poslednímu dotazu: těch 5-6 listů je obvyklé doporučované množství, ono to navíc zhruba i časově vychází, protože než ti to udělá 6 listů, tak máš měsíc pryč a je potřeba, aby se už nějaké fíky začaly objevovat nebo nestihnou pak dozrát. Jestli ti po zaštípnutí za druhým listem narostou hlavně nové výhony vhodné pro budoucí brebu, to je možné, ale bude to dost variabilní v závislostě na odrůdě, pěstebních podmínkách, atd.
Mimochodem zaštípnutí vrcholového pupenu na výhonu s brebou (v zimě nebo na začátku rašení) dokáže velmi dobře podpořit vývoj této breby a snížit její propad.

Každopádně veškeré tohle snažení o supr brebu má dosti různorodé výsledky, je to mnohem více ovlivněno okolními vlivy než tvorba letní násady. Teda aspoň u kontejnerovaných rostlin, fíkovníky v zemi jsou zase jiná kapitola.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek107 » 09 říj 2019, 19:20

moonvil píše:Jo, něco jsem opylil i ručně, ale tohle bylo vosičkou.

S6 S6 S9 S9 S20
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 09 říj 2019, 20:22

moonvil píše:Letní násada LdA není malá a kulatá, pouze menší (ale stále dost velká) a méně protáhlá, podívej se na fotky zde: https://mountainfigs.net/varieties/vari ... gue-daout/
Breba se ti na letošních letorostech nevytvoří, i kdybys zaštipoval jak drak - musí do toho vstoupit zima/dormance. Takže to co máš je normální LdA main crop.
K tomu poslednímu dotazu: těch 5-6 listů je obvyklé doporučované množství, ono to navíc zhruba i časově vychází, protože než ti to udělá 6 listů, tak máš měsíc pryč a je potřeba, aby se už nějaké fíky začaly objevovat nebo nestihnou pak dozrát. Jestli ti po zaštípnutí za druhým listem narostou hlavně nové výhony vhodné pro budoucí brebu, to je možné, ale bude to dost variabilní v závislostě na odrůdě, pěstebních podmínkách, atd.
Mimochodem zaštípnutí vrcholového pupenu na výhonu s brebou (v zimě nebo na začátku rašení) dokáže velmi dobře podpořit vývoj této breby a snížit její propad.

Každopádně veškeré tohle snažení o supr brebu má dosti různorodé výsledky, je to mnohem více ovlivněno okolními vlivy než tvorba letní násady. Teda aspoň u kontejnerovaných rostlin, fíkovníky v zemi jsou zase jiná kapitola.


Mockrát děkuju za vyčerpávající odpověď! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 10 říj 2019, 13:31

Ještě jedna zkušenost k LdA, pokud by to někoho zajímalo. Přijde mi celkem raný, je rozhodně tak minimálně o 14 dní ranější než oba moje BT, možná i ještě o trochu víc, když vezmu v úvahu klimatické poměry mezi VDF a Prahou.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 10 říj 2019, 14:36

Skoro všechno je ranější než BT.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků