Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 10 pro 2017, 11:53

Tyhle lidové názvy jsou alespoň u fíkovníků nevyhnutelné. Dopátrat se jména prapůvodní odrůdy, ze které ta rostlina před desítkami let vzešla, je téměř nemožné, navíc se už od sebe mohou za ty roky pěstování v odlišných podmínkách trochu lišit (teda věřím, že je to možné). Osobně se mi líbí spíše názvy odvozené od místa původu mateřské rostliny (Veselí, Plzeň, Mušov, Bratislava, apod.) nebo pak když se do názvu zakomponuje nějaká základní vlastnost - třeba maďarské "Drying on tree - green", "Early purple", "Yellow giant". Když se nestane jedno ani druhé, tak vznikají názvy jako zde bylo diskutováno - nic hrozného se neděje, jméno nemá vliv na funkci.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 10 pro 2017, 12:28

Také jsem pro všechny klony odlišit, sledovat a rozšiřovat. Je dobře, že hromadu let vyzkousený B.T. Satan se nejmenuje jen B.T. ale tak jak se jmenuje. Sice jsem se zpočátku lekl, jestli ten pěstitel není satanista, ale to asi ne, ze Satane? S1
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod jarek01 » 10 pro 2017, 13:05

Podle informací přímo od Satana, tak BT Satan pochází z původního botanického skleníku v Teplicích.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 10 pro 2017, 13:07

moonvil píše:Tyhle lidové názvy jsou alespoň u fíkovníků nevyhnutelné. Dopátrat se jména prapůvodní odrůdy, ze které ta rostlina před desítkami let vzešla, je téměř nemožné, navíc se už od sebe mohou za ty roky pěstování v odlišných podmínkách trochu lišit (teda věřím, že je to možné). Osobně se mi líbí spíše názvy odvozené od místa původu mateřské rostliny (Veselí, Plzeň, Mušov, Bratislava, apod.) nebo pak když se do názvu zakomponuje nějaká základní vlastnost - třeba maďarské "Drying on tree - green", "Early purple", "Yellow giant". Když se nestane jedno ani druhé, tak vznikají názvy jako zde bylo diskutováno - nic hrozného se neděje, jméno nemá vliv na funkci.

Michale v čem se prosím tě můžou lišit fíkovníky které jsou nařízkované z jedné rostliny? To snad nemůžeš myslet vážně. Pokud se bavíme o množení vegetativním tak všechny rostliny které namnožíš tímto způsobem mají naprosto stejné vlastnosti jako matečná rostlina a to je můžeš vysadit na jakékoli místo naší planety, možná by se za miliony let trošku změnila odolnost vůči přírodním vlivům ale to trvá opravdu dlouho, za pár generací to rostliny určitě nestihnou. Pokud máš na mysli množení generativní tak to jo, v tom se každá rostlina lišit může. A ještě k těm názvům nemyslím si že je nějakým přínosem když jedna a ta samá odrůda má více názvů, do budoucna v tom bude šílený zmatek, třeba zrovna u odrůdy fíkovníku B.T
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 10 pro 2017, 16:30

To, že jedna a ta samá odrůda koluje mezi pěstiteli pod x různými jmény, je u fíkovníků zcela normální a nedá se tomu příliš zabránit. Stačí ztratit nebo zaměnit jmenovku a je dokonáno - jen malá část odrůd je natolik specifická (typicky Panache), že ji lehce identifikuješ. Takže pokud chceš nějak označovat rostlinu, o které nevíš co to je, tak co ti zbývá než tomu nějaký název vymyslet. Je to sice naprd, ale asi lepší než když zkusíš nějakou odrůdu tipnout a netrefíš se - já teda raději uvítám nějaký lidový název než záměnu.
K tomu vegetativnímu množení - věřím, že k určitým změnám vlastností může u fíkovníků dojít i dříve než za milión let. Nejsem ale v tomto směru vystudovaný, takže tuto teorii nehodlám nijak více rozvádět, prostě si myslím, že různé okolní vlivy mohou působit i rychleji. Třeba u toho již zmiňovaného Panachee se občas stane, že nějaká část rostliny přestane být panachovaná - evidentní změna, předpokládám něco na způsob pupenové mutace.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod laradek » 10 pro 2017, 19:10

Zdravim,ja bych chtel jen neco dodat k te mrazove odolnosti. Uz jsem to kdysi psal, nejsou snad dve zimy stejne. Tech faktoru je spousta co ovlinvnuje mrazuodolnost,ale to urcite vite. Leden 2006 u nas -27st a minimalni poskozeni, letos holomraz -16st a totalka. Chci se zeptat pestitelu s velkym mnozstvim odrud na stejnem stanovisti, ktery se momentalne jevi jako top co se tyce mrazuodolnosti a rannosti? Diky
laradek
člen
člen
 
Příspěvky: 462
Registrován: 07 lis 2007, 22:53
Bydliště: Kyjovice 390m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod petrlcr » 10 pro 2017, 21:45

V tomto musím souhlasit s Pavllem. Pokud vím, že mám klon z odrůdy B.T. je to geneticky tatáž rostlina, jako vsechny B.T. na celém světě. Určitě bude vypadat jinak v Říme, jinak v Brně a Jinak v Chebu, ale to je způsobeno přizpůsobivostí se prostředí a ne genetickou proměnlivostí. To ani dva klony z jedné rostliny nevypadají stejně, i když porostou vedle sebe. Samozřejmě chápu, že se Lednickému fíkovníku říká Lednický, jednak tam roste snad již po staletí a jednak o něm nic víc nevíme. To má logiku, ale dávat známým odrůdám názvy podle majitele, může po čase vnášet chaos do systematiky. Nezlobte se, ale to je můj názor. Jinak je tomu samozřejmě u generativně množených rostlin. To u smokvoňí moc nepřipadá v úvahu. Myslím, že všichni kdo tu jsme máme geneticky zcela schodný B.T. Pokud nedošlo k záměně za jinou odrůdu. Samozřejmě lze šlechtit i vegetativně množené rostliny, ale je to trchu složitější. Pupenové mutace rozhodně nezavrhuji, ale i tak by musela vykazovat výraznou proměnlivost a také stálost. Otázka je, pokud nařízkuji nepanašovanou větev z panašované odrůdy, zda už na nové rostlině nevyrostou opět panašované listy. Pak by to mohlo být opět jen vlivem prostředí ( nedostatek světla).
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 10 pro 2017, 22:25

O tom, zda dochází při dlouhodobějším vegetativním rozmnožování v odlišných podmínkách k nějakým změnám nebo ne, se můžeme dohadovat, ale obávám se, že to nikam nepovede.
Zkus si ale přečíst něco na téma "stálosti klonů", třeba zde:
https://is.muni.cz/do/rect/el/estud/prif/js13/genetika/web/pages/04-rozmnozovani-apomixis.html

Ohledně toho pojmenovávání jsme určitě zajedno v tom, že to není moc dobrá praktika, jelikož tím vzniká zmatek. Já jen tvrdím, že chápu důvody, kvůli kterým k tomu dochází a nevidím žádné perfektní řešení jak tomu zabránit. Když se mi dostane do ruky nějaký neznámý fíkovník, tak ho budu chtít nějak označit a neudělám to tak, že bych tipnul odrůdu, napsal k tomu třeba BT a pak to někomu pod tímto názvem dál poskytnul. Ty bys to udělal?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod petrlcr » 10 pro 2017, 23:04

Samozřejmě nezpochybňuji mutace klonů. Však jsem to psal. Co se mé obchodní morálky týče, já neprodávám žádné exotické rostliny. Pokud nějaký souset požádá o řízek, tak mu o odrůdy nejde. Ale máš pravdu, odrůdy by se měly prodávat správně určené.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Fíkovník

Příspěvekod petrlcr » 10 pro 2017, 23:15

Jen taková vsuvka. Strašně dlouho jsem si lámal hlavu, jak se šlechtí česnek. Rostlina neschopná se generativně rozmnožovat. Ochotnou odpověď mi poskytnul věhlasný český šlechtitel. Opravdu se jedná o mutace vzniklé při vegetativním množení. Mutace buněk jsem kdysi dávno probíral na škole a je to na dlouhé psaní. Ovšem přesto si myslím, že přesto že mutace probíhá takřka nepřetržitě u buněk v každém organismu, nikdo z nás ji nepodchytil při řízkování fíkovníků. Minimálně ne úmyslně, aby mohl tvrdit, že jeho rostlina je něčím jedinečná. Tohle je přeci jen složitější proces například pro šlechtitele a genetiky.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 11 pro 2017, 08:50

Když jsem tohle zmiňoval, měl jsem na mysli fíkovníky, které se tu pěstují již mnoho generací - některé rostliny jsou zde přes 100 let, to už je poměrně dlouhá doba.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod petrlcr » 11 pro 2017, 09:30

To jednoznačně souhlasím. Je jich po republice nekolik a o některých se povídá, ze je dovezl Karel IV. Z Chorvatska, v obdobi, kterému se říká malé klimatické optimum. Jestli je tohle pravda, to nevím a nechci se o tom ani hádat. Stejně nevím jak by to šlo zjistit, ale ani vyvrátit a je to redy možné. Tyto krajové kultivary budou dle mého názoru mnohem starší, než současné odrůdy. Pojmenování dle lokality je samozřejmě v pořádku, proč ne? Asi by i zasloužily jistou ochranu a uznání odrůdy, jako je to u jiných ovocnych krajových odrůd ovoce. Zrovna Lednický fíkovník roste rodičům pred domem. Vydržel mnoho zim, tak jako Peretta a B.T. Je tedy obdobně zimuvdorný, ale v našich podmínkách nedozrál nikdy. V klimaticky nepříznivých obdobích přežily jen v chráněných lokalitách a nyní se fíkovníky zase šíři po republice. Tal to asi má být a je určitě vhodné vědět, odkud klony pochází (ze které mateřské rostliny), jen souhlasim.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 11 pro 2017, 09:50

Brown Turkey Satan trochu historie , původní fíkovník je v české republice od roku 1940 . Také jsem četl že některé fíkovníky dovezl Karel IV.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 11 pro 2017, 11:41

Mám to z jedné knihy o Praze, ale už nevím z které. Na Klárově rostl fíkovník, který byl dovezen některým z Habsburků ze severní Itálie v první polovině 19.stol. Byl to velký mohutný strom, který každoročně plodil a dozrával. Bohužel, nepřežil krutou zimu 1947, kdy mu mrazem popraskala kůra a musel být pokácen. Toliko z historie.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod alex » 11 pro 2017, 11:44

koren snad prezil, nie?
alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: EQS a 6 návštevníků