Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 12 zář 2021, 14:10

moonvil píše:Zajímavé. Na Strážnicku pokud vím zrají zatím venku jen M10/Veselský, možná se chystá Trnavský, ale že by kousek vedle už dozrávalo zastíněné Negronne? Nechápu.


Negronne máme od vás, takže tam bychom zradu neviděli....fíkovník má velmi chráněné místo, do stínu se dostal až časem....My jsme to letos nějak pečlivě nesledovali, takže si nejsme jistí, jak moc bylo na jaře omrzlé - mohlo být to, co jsme považovali za brebu, přezimujícími fíky? Měli jsme po letošní zimě pocit, že více či méně omrzly všechny fíkovníky, ale právě to Negronne si teď vůbec neuvědomujeme. Ale nějaké fíky z loňska zůstaly na většině fíkovníků, jenže taky většinově opadaly..... je ale možné, že jsme si nevšimli, že ty na Negronne rostou..... No a potom si Negronne prošlo tornádem, bylo hned na ráně a bylo poškubané tak, že jakýkoli fík byl na něm pro nás velké překvapení, takže proto jsme si jich vlastně i víc všimli :shock:, ty zralé fíky překvapily. Byly jedny z prvních. A to, že jsou tam teď další a vypadají, že dozrají, to už je jen další překvápko. :)

Jinak pokud jde o zrání fíkovníků, tak u nás na jihu už to zraje v podstatě všechno, samozřejmě Veselský nejvíc. Ale u nás je to po tom tornádu všechno docela zmatené (včetně nás :? ), takže sice dodáváme informace, ale asi moc velkou váhu mít nebudou, protože většina fíkovníků koncem června přišla tak asi o dvě třetiny listové plochy, pak obrůstaly, ale vytvořily především spoustu nových malých fíků, listy nebo nové větve ani moc ne. Takže pokud je to u nás nějak moc uspěchané proti očekávanému normálu, může to být tím, že keře si myslely, že musí zkusit zachránit, co se dá.....A asi nejen fíkovníky. Máme už sklizenou i všechnu révu (na každém hroznu zbylo několik kuliček, zralé byly všechny, ranné i pozdní odrůdy), zralá jsou i pozdní zimní jablka - samozřejmě ty, které sice potlučené, neshnily. Takže možná na tom omezení listové plochy kvůli rychlosti dozrávání něco bude. No a to léto, které teď panuje, to je další dozrávací bonus.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 12 zář 2021, 16:20

Jasný, já nic nerozporuju, jen mě to překvapuje, když slyším, že odrůda, kterou považuji spíše za pozdní zraje někde venku a moje urychlená ve skleníku (a zrovna Negronne v tom skleníku zůstal až doteď) je ještě zelená.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 12 zář 2021, 20:20

Nene
No možná by stálo za zkoušku ty listy tak z tretiny zredukovat, zda to povede ke zrání. Já uz to vidim bledě. Ani Veseli zatím nic a to byl urychlen ve skleniku s ostatními. Naopak mi zase některé fíkovniky shazuji žluté listy. Asi ta studená etapa v srpnu, kdy tu i pres den bylo 12 stupňů. A ve shazovani pokračují i po přesunu do skleníku. Jen Becane ne, té rostou nové. Francuesco je už prakticky žluté, obávám se, ze plody bez listů nemají šanci.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 12 zář 2021, 21:40

Myslím že Mirka to tak pěstuje (aby dozrály fíky, olamuje listy), ale nevím to jistě, možná se ozve se zkušeností.
Trefit poměr listy - plody asi nebude snadné. A pořád - je to jen možná příčina letošního překvapivě brzkého dozrávání fíků u nás...pravda, ještě na jaře jsme vůbec nevěřili, že něco dozraje - omrzlé fíkovníky po zimě, jarní mrazík, pak pořád pršelo a byla docela zima....a najednou se objevily zralé fíky - byli jsme rádi, že aspoň něco na zahradě přežilo a nepřemýšleli jsme nad tím, že je to brzy...ale ano, je to opravdu brzy i na jižní poměry. Ale hlavně ve srovnání s loňskem, loni jsme sklízeli především kvanta zelených fíků a dělali džem.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 12 zář 2021, 21:45

Tak abych taky trochu přispěl.
V zemi mám kousek Mušova – z něj uzrála na přelomu srpna/září breba. Pak rouby Trnavského a Moreny, breba nebyla a zatím jsou fíky zelené a tvrdé.
Ostatní jsou v květináčích, vesměs mladé rostliny a zjara urychlované zjara vesměs ve skleníku, pak venku:
Negronne - jsem sklidil brebu a před pár dny začala main crop.
Yellow Giant – 1ks breby 13.8., main 1ks 12.9., žádná sláva.
Campaniere – první fíky mrňavé a opravdu nedobré až hnusné. Za pár dní byly další lepší a od 7.9. jsou vynikající a i velikost už ujde, i když jsou celkem malé. Spolu s Becane asi nejchutnější.
Mušov – breba dávno pryč, sklízíme main (ale byl rychlený v zádveří s Negronne), kvalita docela vyrovnaná i v tom horším počasí.
Plachta – podobně jako Mušov, moc neodlišuju, Mušov mi přijde trochu lepší, asi po redukci rostlin nechám jen Mušov
Becane – 7.9. 1ks main, dnes druhý, velmi chutné, velikost slušná
Osborn prolific - výborné fíky, velké, celkem rané (první koncem srpna)
Red baron – breba byla v létě, velká, ale v tom počasí bohužel nedobrá, teď jsou na něm krásně nafouklé, opravdu hodně velké fíky a začínají se pomalu vybarvovat
LSU (Purple) resp. yellow – teď jsou na něm fakt velké – nafouklé fíky, za chvíli by měly dozrát. Tomuhle fíkovníku zežloutly listy a velkou část jich už shodil, ostatní takhle výrazně nereagovali.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 12 zář 2021, 23:23

Nene letos je to s fíkovníky i jinými rostlinami u mne trochu jiné, nevím jestli je to tím že jsem se jim tak nemohla věnovat i přes zimu kvůli operaci kolene, kterou jsem musela podstoupit v prosinci. Nebo i tou dlouhou zimou. Fíkovníkům dlouho trvalo se vůbec olistit no a o zrání ani nemluvím. Snad už se trochu rozjíždí zrání např. Campaniere, Veselí Mičurin 10, Jaune D.Escoussans, Long D'Aout, Lsu Purple/Yellow a Komen. A další už možná až po přenesení na zazimování do skleníku. Mluvila jsem s Jarkem 01 že to vypadá tak na 2-3 týdny spoždění ve zraní fíků, dokonce začínají fíky zasychat. A to často zalivám a pravidelně hnojím. A listy na fíkovnících letos je jich míň, jestli je to tím že nestíhala z jara přihnojovat, když jsem tak dlouho marodila. Tak snad příští rok bude líp. :?
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1527
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mitas » 13 zář 2021, 17:18

[quote="mirka"]Nene letos je to s fíkovníky i jinými rostlinami u mne trochu jiné ...

Mirka u nás je to v tomto roku s pestovaním figovníkov úplná katastrofa. Už druhým rokom máme na západnom Slovensku figovníky napadnuté talianskym škodcom: Listomôlka figovníková ( Choreutis nemorana ). Je to malá asi 2cm dlhá a asi 2mm široká húsenica, ktorá žije a vyžiera listy na figovníkoch, pričom je zakrytá drobnými pavučinkami. V minulom roku vyžierala len listy, no v tomto roku už vyžiera aj plody na figovnikoch. Chemicky som ich nemohol zlikvidovať, lebo hneď vedľa mám čučoriedky, ktoré boli pekne obsypané a tak som nemohol použiť chémiu. No a teraz už nechcem striekať, lebo každý druhý deň oberám figy, keď nechcem, aby ich vyzobali drozdi a škorci.
Najviac ma štve, že plody musím oberať nie celkom vyfarbené, lebo keď ich neoberiem ja, tak ma predbehne táto háveď.
Plody ktoré sú perfektne vyfarbené, nazobnú a nechajú tak. Potom sa do nich pustia osy a muchy a keď plody prezrejú tak ich vyzobú až po stopku.
P.S.: Prosím, napíšte či sa aj u vás vyskytuje tento taliansky škodca, alebo je len na západnom Slovensku S13
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod JančiZV » 13 zář 2021, 19:39

Peretta sa u mňa asi zlakla že ju vykopem a letná násada je veľmi chutná, sladká. Počasie figám ale praje. Ronde de bordeaux štandartne výborná. Húsenice našťastie nemáme vo Zvolene, zalezené sú aj mravce a škorce.

Obrázek


Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 13 zář 2021, 19:56

mitas píše:P.S.: Prosím, napíšte či sa aj u vás vyskytuje tento taliansky škodca, alebo je len na západnom Slovensku S13


Ale jo, občas ho na listech najdu - rozmáčknu a zatím větší škody nepozoruju.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 13 zář 2021, 20:30

Mitas,,Slyšela jsem o tom ale prozatím klid, vše je ok jen to nezakřiknout. :?
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1527
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 13 zář 2021, 20:53

mitas píše:Prosím, napíšte či sa aj u vás vyskytuje tento taliansky škodca, alebo je len na západnom Slovensku S13

Tohoto škůdce máme v Břeclavi 2 roky. Už je i ve Znojmě, ve Veselí nad Moravou a Uherský Ostroh, co vím. Šíří se. Dost tomu pomůžou i obchodníci s rostlinami. Kup si Lepinox Plus. Je to biologický pesticid. Těm tvým bobulkám vedle to neublíží. Jde o bakterii. Po aplikaci na list a jeho požití housenka přestane jest a umře. Chce to aplikovat z obou stran listu, dost se schovávají. Stříkal jsem letos 2x a všechny rostliny úplně v pořádku. Krom pár listů, které ožraly, než jsem si je všiml. Preventivně jsem nestříkal, až po výskytu.
Problém je v tom, že spousta lidí v okolí to nijak neřeší. Rostliny ožrané fest to sice přežijí, ale vyprodukují tak stovky dalších škůdců.

Obrázek
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 13 zář 2021, 20:58

Na fóru je i podsekce s názvem Choroby a škůdci
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 13 zář 2021, 21:17

Podle poslední aktualizace dlouhodobého výhledu počasí na CHMI to vypadá, že by i druhá polovina září mohla být nadprůměrně teplá. Zvyšuje se tak šance na další dozrávání fíků. Už by se konečně mohl hýbat ten Negronne mám dvě silné a pěkně obsypané rostliny.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 13 zář 2021, 21:19

Proti mravencům lepím oboustrannou lepící pásku na spodek kmenu. Jsou otravní, lozí všude a tahají mšice. Na menší rostliny mi moc nelozí. Miska s vodou může dobře fungovat jako vodní příkop. Na vosy mám pastičky z pet láhve se sirupem. Ale ty mi spíš létají na jiné ovoce. Jednou mi teda ožíraly přezrálé Campaniere, když jsem ho chtěl nechat usušit na rostlině. Takže sušit fíky na rostlině u mě nejde. A s ptákama problém nemám, kromě třešní. To jsem zas vyřešil sítí. Celoroční válka S6
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 14 zář 2021, 06:16

Fíkovník Veselí
Obrázek

fíky .
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků