Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 14 zář 2021, 08:12

Satan
také čekám ze už by mohl zrát. Šel tedy v cervenci i s plody do země, už se mi s ním nechtělo tahat a některé malé opadaly jako na HC. No predběhl ho Saĺs jedním plodem, ale to je letošní rizkovanec takze za oknem od brezna. A také kupodivu se nalévá HC venku v kontejneru. a tamto začínám přikládat tomu ( to jsem si uvědomila teď zpětně) že jsem ho v polovině srpna razantně ostříhala zkrátila jsem všechny větve ze kterých opadala malá nafialovělá násada ve velikosti hrášku a nechala jsem jenom spodní část větví kde byly fíky a nakonec Možná to je důvod proč to HC začíná zrát i pred Veselím. Jenže ho nechci držet na brebuu a klidně ho tady můžu ostříhat Což u fíkovníku u kterých primárně v příštím roce chci hlavně braba násadu nelze, no jedině že bych jim ošmikala ty listy a to určitě zkusím.
I když teď mi naprosto žloutniu opadávají sami osobě listy od
Francuesca, a tam mám obavu že bez listů žádné plody už nedozrají i když bude teplý konec září to mu dala zabrat studená etapa v srpnu a prostě si je asi usmyslela že už je podzim
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 14 zář 2021, 13:02

Co by se stalo, kdyby na rostlině třeba díky rzi opadaly všechny listy ještě před zimním spánkem? Mělo by to nějaký důsledek?
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 14 zář 2021, 13:43

Luk píše:Co by se stalo, kdyby na rostlině třeba díky rzi opadaly všechny listy ještě před zimním spánkem? Mělo by to nějaký důsledek?


Pokud nezačnou rašit nové, tak se nic nestane. Takovou rostlinu bych dal někam do stínu na chladnější místo a přestal zalévat (max 10% vody oproti olistěným).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4061
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 14 zář 2021, 14:01

A co prosím fiky na takové rostlině? EBT Francuesco?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 14 zář 2021, 14:11

Rez se mi šíří na třech EBT zasazené v zemi. Kolem je trávník. Listy byli blízko u země. Dvě rostliny na druhé straně zahrady v zemi bez známky rzi, listy v pořádku, jsou výš od země. Na většině rostlin v květináčích výskyt žádný nebo minimální náznak. Některé letošní rostliny mám větší část dne ve stínu a ty mají listy úplně jako nové. Rostliny, které jsou na slunci, tak kvalita listů se začíná snižovat - blednou, sem tam opadne nějaký vrcholový list nebo nějaké fleky z nedostatku živin. I když zalévám a přihnojuji. Občas rostlinu se sníženou kvalitou listů dávám zregenerovat do stínu, ty bez plodů.
Takže podzimní slunění roslinám v květináčích moc nepřispívá. Místo aby byly rády. Slunečno 25/18°C
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 14 zář 2021, 14:34

Campaniere/Calvy
Obrázek

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1524
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 14 zář 2021, 17:07

mirka píše:Campaniere/Calvy
Obrázek

Obrázek


Byla zde zmínka o tom že odstraňujete dozrávajícím fíkovníku respektive těm co chcete aby dozrály listy abyste je přiměla dozrát a funguje to popsala byste jak to děláte ve Facebookové skupině slovenské pán odstranil všechny listy Až na vrcholky a Fík mu do týdne začal dozrávat
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 14 zář 2021, 17:21

Za mě totální nesmysl odstraňovat všechny listy. Pár spodních kolem fíků se vylámat dá, ale spíše z praktických důvodů.
Pokud někomu po kompletním odlistění fíky dozrají, tak pravděpodobně proto, že už byly těsně před začátkem zrání.
Pochopil bych odstranění části fakt mizerných, flekatých nebo již žlutých listů, ale normální zdravé zelené listy bych tam fakt nechal - už jen proto, že
rostlina je pořád používá a to nejen za účelem tvorby fíků.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4061
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 14 zář 2021, 17:32

Fíkovník BT Satan,
Obrázek

Obrázek

Obrázek

dobré sladké fíky váha 63 g ,

Obrázek
830 g.
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 14 zář 2021, 18:28

Právě jsme provedli další kontrolu fíkovníků po čtyřech dnech. Dozrálo jedno Franzuezsko, jeden Laradek, několik Becane a Bratislava. Ve velkém zraje RdB - je to naše první větší úroda, nečekali jsme před těmi čtyřmi dny, že toho tak rychle dozraje tolik - a jsme nadšení, fíky jsou menší, ale vynikající, se zajímavou chutí. Přešli jsme pak k Veselskému, je taky plný zralých fíků, ale shodli jsme se, že si je necháme na zítra, až nebudou mít takovou konkurenci. Zmlsali jsme se :lol: . SDčko se začalo rychle zvětšovat, asi letos opravdu ochutnáme. A zrají další fíky na Lídláku. HCčko má první fík, který vypadá, že tak během dalších čtyř dnů dozraje, v podstatě je teď ve stavu, jako bylo RdB před týdnem nebo deseti dny.
Pokud jde o chuť, tak u nás jasně vede Becane a žlutá Bratislava spolu s Račou (zatím jen jeden fík), těsně v závěsu je po dnešku RdB (vůbec nijak se na chuti neprojevilo, že je ve stínu). Tyhle fíky jsou skvělé, i když nejsou dokonale dozrálé, no a když dozrají, tak z toho, co jsme ochutnali, nemají konkurenci. Všechny ostatní fíky potřebují opravdu dokonale vyzrát, aby chutnaly podobně skvěle.
Letos nám nějak nezraje Trnavský, sice se fíky trochu zvětšily, ale jinak jsou pořád malé a tvrdé ve srovnání s loňskem.
Doufáme, že ještě bude co hodnotit, protože se nám na zahradě ve smrku uvelebilo hejno špačků, nějak kolem stovky jich bude, když jsme protestovali, tak milostivě poodletěli na blízkou lísku - a dál se hlasitě a bezostyšně domlouvají, jak se dostat k těm zabaleným hroznům a fíkům .....Život je boj :lol: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4200
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 14 zář 2021, 19:53

Ano, RdB je tento rok vynikající a zřejmě na té rostlině dozraje úplně celá násada. Stejně tak White Marseilles, který má jednodušší chuť, ale je na něj spolehnutí. Campaniere mělo pomalejší rozjezd zrání, první fíky byly opravdu titěrné, ale teď to dohání plnou silou a je supr. Trnavský u mě v pohodě, jako obvykle.
EBTčka již druhý rok po sobě naprostá bída.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4061
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 14 zář 2021, 20:01

moonvil píše:Za mě totální nesmysl odstraňovat všechny listy. Pár spodních kolem fíků se vylámat dá, ale spíše z praktických důvodů.
Pokud někomu po kompletním odlistění fíky dozrají, tak pravděpodobně proto, že už byly těsně před začátkem zrání.
Pochopil bych odstranění části fakt mizerných, flekatých nebo již žlutých listů, ale normální zdravé zelené listy bych tam fakt nechal - už jen proto, že
rostlina je pořád používá a to nejen za účelem tvorby fíků.


Souhlasím, listy jsou jediná část rostliny, která provádí fotosyntézu, při té vyrábí cukry. Ty tvoří jednak stavební prvky celé rostliny včetně plodů, tak i ty sladké cukry v plodech. Platí zde zákon zachování hmotnosti. Něco jiného je ale dozrávání, pokud plod doroste do nějaké fáze, těsně před dozráním, už patrně nepotřebuje další cukry (a tedy ani listy), při dozrávání probíhají chemické reakce kdy se složitější cukry mění na ty jednoduché (plod zesládne) u fíků se patrně do plodu napumpuje i voda. Co může dozrání urychlit je teplo, čím je teplota vyšší tím rychleji chemické reakce probíhají a tak je možné že plod těsně před dozráním pokud na něj svítí slunce dozraje rychleji a lépe. Pak lze uvažovat o odstranění listů které stíní plodu, ale stejně se to musí provést až když je plod dostatečně narostlý.

Pozor ovšem na další věc, cukry a jejich koncentrace v tkáních jsou odpovědné za odolnost k mrazu. Je to taková nemrznoucí směs. Takže plody sice už další cukry nemusí potřebovat, ale stonky je stále potřebují, aby vyzrály a odolaly mrazu. Odstranění funkčních listů může značně zvýšit riziko namrznutí.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1166
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod mitas » 14 zář 2021, 20:16

[quote="nene"]
Letos nám nějak nezraje Trnavský, sice se fíky trochu zvětšily, ale jinak jsou pořád malé a tvrdé ve srovnání s loňskem.

To sa teda divím, že ti to nezreje. Máš ho v kvetináči, alebo vo voľnej zemi ? Alebo nemáš ho niekde v tieni ?
Podľa nadmorskej výšky je to +- totožné ako u mňa. U mňa začala dozrievať druhá úroda už asi pred mesiacom. Doteraz som z toho môjho zobral necelých 47 kg a dnes 5,2 kg. Odhadom je na ňom ešte asi tak 15 - 20 kg fíg. Najväčšie problémy mi robia drozdi a škorci, zlikvidujú asi tak 20 % úrody. Zakrývať to nemá zmysel, lebo ten môj figovník má rozmery asi 5 x 6 x 3 m a keďže figy oberám každé 2. - 3. dni, tak by sa mi to nechcelo odokrývať a znovu zakrývať :D .
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 14 zář 2021, 20:30

Ještě k tomu odlisťování - hledal jsem schválně nějaký info na větších fórech, kdo má zájem, může si pročíst třeba tohle + patřičné odkazy na starší diskuze: https://www.ourfigs.com/forum/figs-home ... its-leaves
Je možné, že drastické seřezání listů nějakou odezvu na fících mít bude, ale ikdyž se tyto vybarví, tak to nemusí být zárukou kvalitního vyzrání. Když srovnám pro a proti, tak mi pořád vychází to nedělat.
Pokud ale má někdo možnost to zkusit na dvou identických rostlinách pěstovaných vedle sebe, tak ať klidně jednu oškube a pak poreferuje...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4061
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod mitas » 14 zář 2021, 20:42

Moonvil, absolútny súhlas !
Podľa mňa otrhávanie listov je kontraproduktívne, lebo tie isté listy ktoré rastlina potrebuje na dozrievanie plodov, potrebuje aj na vyzretie letorastov pred zimou. A takto si rastlina ukladá zásobné látky aj do koreňovej sústavy a tým pádom lepšie odoláva chladu.
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: moonvil a 4 návštevníků