Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 16 zář 2021, 21:31

moonvil píše:Vždyť se to tu před pár dny řešilo, nalistuj několik stránek zpět.


Ano to vím a někdo zde zminil tuto pěstitelku, že s tim má zkusenosti. Tak se jí ptám a pridávám další informace, co jsem mezi tím zjistila.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 17 zář 2021, 11:59

Turecký Black Bursa. Koupený v obchodě na zkoušku za obětovaných 9 Kč. Nekvalita dle očekávání. Vždy mě zaujme ta bílá masitá dužina, dává tomu takový jiný chuťový rozměr. Celkově nesladký, jalový - obchodový. :D
Obrázek
Naposledy upravil Luk dne 17 zář 2021, 13:11, celkově upraveno 1
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 17 zář 2021, 12:14

kaossik píše:To je mne dobře známý obraz, jelikož tato odrůda je pro mne největší překvapení roku. Velkým překvapením bylo, že je stejně raný jako RdB a kromě těchto dvou odrůd v podstatě zatím nic nesklízím (jen dva miniplody z Campaniere). V porovnání s RdB (stejně starý a velký) zatím vyprodukoval 2x více zralých plodů, které mají v průměru o 50% větší hmotnost. Na zaskleném balkóně (otevřený, pod stříškou) plody ani nepraskají.


Tak jsem si dnes udělal takový součet v mezičase, u RdB a Jaune v podstatě dozrála první série nasazených fíků(v průběhu června), až na posledních pár kousků (druhá série nasazená v červenci by měla dozrávat v říjnu). RdB 7 plodů o celkové hmotnosti 147 g, Jaune 17 plodů o celkové hmotnosti 469 g, pak už jsou jen 2 plody u Campaniere s celkově 10 g a dvě rostliny Negronne obsypané plody stále nejeví žádný náznak dozrávání. Vše jsou dvouleté rostliny pěstované v kontejnerech.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 17 zář 2021, 12:52

Tak já mezisoučet breba,/ letni
BT 10/0
DK 10/0
PTN 12/0
MDSS 4/0
Sals rizek0/1
HC 0/2
TV roční 0/2
ETB 3x2/ 0

Bida to tedy je. A je z toho zcela zřejmé, co si zaslouží v příštím roce velký kontejner a ze pěstováni na brebu vyhravá u mně na plné čáře. V zimě nebudu strihat a priští rok porovnám. Také povyrostou nějaké perspektivnější odrůdy...
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 17 zář 2021, 13:06

Zdravím jen tak lehce, s fíkovnou letos také nic moc, Ale mě dost zaujal Fíkovník Nin za sochou. Malé toulání mi sděluje, že skulptura není místní Hus, ale charvátský biskup Řehoř, tedy Grgur a jde o obdobu našich Cyrila a Metoděje. Také zápas sváděl zápas proti latině s papežem o slovanskou liturgii. Viz odkazy.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Grgur_Ninski
https://www.chorvatsko.cz/tema/split_grgur_ninski.html
To jen malý výlet ke kořenům, když dnešní Chorvatsko je pro nás také téměř druhým domovem.

Obrázek
Naposledy upravil meyer dne 17 zář 2021, 13:20, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 585
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 17 zář 2021, 13:08

A teď k věci, fíkovník za sochou je tu rozšířený, může mi někdo poskytnout řízek nebo až v zimě? Za tento nález v Ninu velký dík Moonvilovi. :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 585
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 17 zář 2021, 13:11

Luk píše:Turecký Black Bursa. Koupený v obchodě na zkoušku za objetovaných 9 Kč. Nekvalita dle očekávání. Vždy mě zaujme ta bílá masitá dužina, dává tomu takový jiný chuťový rozměr. Celkově nesladký, jalový - obchodový. :D
Obrázek

**
No jasně, bída, tohle jsem už loni "odepsal", škoda peněz, lepší už je koupit hotový fíkový džem a to Dida Boža.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 585
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 17 zář 2021, 13:14

Hanele12 píše:Tak já mezisoučet breba,/ letni
BT 10/0
DK 10/0
PTN 12/0
MDSS 4/0
Sals rizek0/1
HC 0/2
TV roční 0/2
ETB 3x2/ 0

Bida to tedy je. A je z toho zcela zřejmé, co si zaslouží v příštím roce velký kontejner a ze pěstováni na brebu vyhravá u mně na plné čáře. V zimě nebudu strihat a priští rok porovnám. Také povyrostou nějaké perspektivnější odrůdy...


No ono v podstatě v tom seznamu jsou vesměs odrůdy, o kterých nevím, že by byly nějak extra rané s výjimkou TV, takže při letošním počasí ani nelze nějakou větší sklizeň z maincropu očekávat. Pěstování na brebu má bohužel velké nároky na místo a dost redukuje možnost řezu. Já dost spoléhám na to, že se v příštím roce pořádně rozjedou WM a Campaniere, u kterého musím nějak lépe řešit zdravotní stav (rez a mozaiku).
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 17 zář 2021, 13:54

kaossik píše:
No ono v podstatě v tom seznamu jsou vesměs odrůdy, o kterých nevím, že by byly nějak extra rané s výjimkou TV, takže při letošním počasí ani nelze nějakou větší sklizeň z maincropu očekávat. Pěstování na brebu má bohužel velké nároky na místo a dost redukuje možnost řezu. Já dost spoléhám na to, že se v příštím roce pořádně rozjedou WM a Campaniere, u kterého musím nějak lépe řešit zdravotní stav (rez a mozaiku).


Ano, ale je to jen mezisoučet z těch rostlin, co jsem něco zatím sklidila.
Těch extra ranných moc není a co mám stejně nezraje. a to mám něco ještě v plánu... U mně je tedy šance spíš ta brebu. Budu dělat střídavý řez tak rostlina nebude velká a do sklepa se vždy vejde...
Veselí, Becane, NiN ZS nezraje, to už ho předběhlo to ořezané HC. Čeká obalená PTN (ten udrží i přes zimu, tak ať tam klidně nedozrále zůstanou, budou alespoň brzy na jaře.) a LSU Gold krásné velké plody jen jen začít zrát a Negronne. To jsou u mně perspektivní odrůdy obalené plody, i když pozdní. V zimě nebudu stříhat má krásné výhony na brebu.
Ranný Campaniere se teprve letos zbrchlal a trochu povyrost, ale co jsem četla o velmi malých plodech tak teprve uvidím, zda si ho vůbec nechám. Když už dozraje breba na ETB nebo TV je lepší velký kus plodu v srpnu, než časný malinký Campaniere. WM mám letošní řízek, no prý chuťově nic moc. Nejvíc se těším příští rok na RdB a Noir de Caromb prý velmi chutný (i když pozdní).
a s tím Campaniere, 3 roky mi stávkoval, co vyrašilo hned seschlo, listy mizerné zakrslé pár kusů. Už jsem to tu psala, prostě jsem ho máčela v bazénu s chlorovanou vodou a trochu i ke kořenům stal se zázrak. Roste jak divý. Postřik ředěným chlorem by stačil.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 17 zář 2021, 14:13

meyer píše:A teď k věci, fíkovník za sochou je tu rozšířený, může mi někdo poskytnout řízek nebo až v zimě?


Teď ti asi nikdo řízek neposkytne, když jsou na něm zrající fíky. Letos se tato odrůda bohužel na jaře strašně pomalu rozjížděla, takže má asi měsíční skluz ve zrání (začínám sklízet až nyní). To samé mi udělal další chorvatský fíkovník z Trogiru, což je něco velmi podobného.
Ještě poznámka k malým fíkům na Campaniere - ano, jsou drobnější, ale pokud se rostlina v kontejneru nepřetěžuje a nechá se na ní jen tolik, aby to v pohodě utáhla, tak jsou to fíky velikostí srovnatelné třeba s RdB nebo Veselským.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 17 zář 2021, 14:25

No u mě je ta velikost fíků na Campaniere daná tím, že byla rostlina zmrzačená rzí. Ten postřik savem asi taky zkusím. A příští rok zkusím postřík na listy Altelou, primárně je to sice biopřípravek na plísně (bramborová, okurková, šedá atd.), ale má i stopové prvky a má obecně zvyšovat odolnost rostlin, mohl by zvýšit rezistenci rostlin obecně, třeba i k té mozaice.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 17 zář 2021, 15:17

Rez na Campaniere letos ani nemám a stejně ty první zrající fíčky byly hodně malé. Bylo to vidět hned jak je rostlina nasadila, že těch cca 200 kusů neutáhne - normálně povyrostou v první fázi zhruba do třetiny, tyhle zůstaly v podstatě beze změny. Týkalo se to naštěstí jen zhruba čtvrtiny násady.
Ale popravdě já mám radši ty menší, polovysušené fíky plné chuti, než obří stogramové vodnaté příšery, které člověk sní jednu a už se na to nemůže ani podívat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod zbynda » 17 zář 2021, 15:23

S tím Savem bych byl dost opatrný, viděl jsem už i doslova zničené velké rostliny citrusů, kde tímto postupem chtěli zničit puklice a červce. Použil bych spíš přípravky až po opadu listů a nástupu dormance.

U mě letos také bojuji se rzí (jen u kontejnerových rostlin!), kdy během týdenní nepřítomnosti se dokázala tak na pár rostlinách tak rozjet, až to pěkné není. Bohužel ze zkušenosti, pokud se to měďnatým postřikem nepodchytí včas (pár flíčků na listech) a jsou pro ni vhodné podmínky, listy stejně opadnou ať je provedeno ošetření, nebo ne. Zpravidla to dost negativně ovlivní dobu dozrávání a výslednou chuť. V daném stavu probírka nezralých fíků také nepomůže.

Obrázek
K FMV a obecně FMD, pokud je rostlina dost utrápená a jde vidět, že neprosperuje tak aplikuji následující postup.:
  • v sezóně intenzivní hnojení na list + pravidelné přihnojování s obsahem křemíku a bóru
  • Pokud za celou sezónu toto nepomůže, v dormanci uřežu nadzemní část u země "na pařez", dřevo spálím, vrchní část zeminy odstraním. Nové výhony jsou vždy mnohem zdravější a z nejbujnějšího zapěstuji novou korunu
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 17 zář 2021, 15:29

moonvil píše:Rez na Campaniere letos ani nemám a stejně ty první zrající fíčky byly hodně malé. Bylo to vidět hned jak je rostlina nasadila, že těch cca 200 kusů neutáhne - normálně povyrostou v první fázi zhruba do třetiny, tyhle zůstaly v podstatě beze změny. Týkalo se to naštěstí jen zhruba čtvrtiny násady.
Ale popravdě já mám radši ty menší, polovysušené fíky plné chuti, než obří stogramové vodnaté příšery, které člověk sní jednu a už se na to nemůže ani podívat.


To je nádhera. Jak velký je stromek v kontejneru, co dovede nasadit tolik fíků a jak je tvarovaný? Musí být ten kontejner hodně veliký? Mohla bych poprosit o foto pro inspiraci ? Váhám, zda ho dát do země. Třeba by fíky byly větší. No jestli mi neuzraje v zemi ani Veselí tak bude stejne vše v kontejnerech.

Popravdě ať už uzraje cokoliiiv. Dnes jsem nevydržela dívat se na ty fotky na FB a koupila si džem. S14
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 17 zář 2021, 15:38

zbynda píše:S tím Savem bych byl dost opatrný, viděl jsem už i doslova zničené velké rostliny citrusů, kde tímto postupem chtěli zničit puklice a červce. Použil bych spíš přípravky až po opadu listů a nástupu dormance.

U [/list]


Mám zkušenost jen s tím namáčení v bazénu, kde i plaveme a tam koncentraci hlídám.
Doporučil by jste nějaké konkrétní hnojivo, používám jen Kristalon dle ročního období.
Máte krásné silné vyzrálé a krátké větve na fíkovníku. Mohu se zeptat, zda toho lze dosáhnout nějakým specifickým řezem? Nebo je to vlastnost konkrétní rostliny? Moje větvičky na venkovní Pálavě jsou dost slabé a zelené a obávám se, že v zimě vrcholky omrznou. Děkuji za radu.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků