Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 24 říj 2016, 17:48

Ahoj Brano, u mňa vyzerajú figovníky takto- fotené v mojej mrazovej "kotline" dnes( po 3 nociach čo trošku mrzlo, naposledy v sobotu do rána)-
Obrázek
Túto figu tí "moji " drozdi nenašli( inak načínajú aj tie nezrelé)
[![006.jpg](https://s11.postimg.cc/h1i133ov7/006.jpg)](https://postimg.cc/image/wa7ygvijj/)
veľa sa ich snažilo ešte dozrieť- možno budúci rok ....
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 24 říj 2016, 20:47

Stanley: Díky za odkaz :-)

Brano: Krasavec fíkovník jako vždy :-)
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod brano70 » 25 říj 2016, 07:45

[quote="ivan"]Ahoj Brano, u mňa vyzerajú figovníky takto- fotené v mojej mrazovej "kotline" dnes( po 3 nociach čo trošku mrzlo, naposledy v sobotu do rána)-

Ivan, tak ten tvoj uz chytilo. Aj ja cakam, ze na dusicky sekne u mna mraz a pojde list dole aj na mojom. Uz nam ostava len vydrzat a na buduci rok to bude mozno lepsie...
brano70
 

Re: Fíkovník

Příspěvekod Helena » 26 říj 2016, 15:14

Tak jsem utrhla měkký fík z letní násady.Hezky vybarvený,vevnitř nádherně rudý a chuť o ničem.Žádná sladkost :D11 Fíkovníky mám všechny zatím v květináčích,už mají žluté listy - až na jeden,ten je sice v květináči,ale zahrabaný v hlíně.Žeby takto působyla stabilnější teplota na kořeny :?: S2
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod brano70 » 27 říj 2016, 08:36

Heleno, moze to byt, ze stabilnejsia a vyssia teplota a vlhkost v korenovej zone moze o nejaky cas posuvat zltnutie listov na neskor
brano70
 

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 27 říj 2016, 09:32

brano70 píše:Heleno, moze to byt, ze stabilnejsia a vyssia teplota a vlhkost v korenovej zone moze o nejaky cas posuvat zltnutie listov na neskor

Fikovník v létě zalívám, jen opravdu málo 1za měsíci. Plody jsou sladké dobré do konce sezony sklizeň 1000 fíku.
Naposledy upravil Satan dne 01 lis 2016, 08:24, celkově upraveno 1
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 27 říj 2016, 11:16

Satan píše:Fikovník v létě zalívám, jen opravdu málo 1za měsíci.

To je ta největší blbost. Fíkovník v době vegetace potřebuje naopak hodně vody, svědčí o tom jeho velice bujný kořenový systém, který dosahuje několika metrů všemi směry. Já naopak leju ke svému SD každý den plnou konev vody. Nenechte se mást prostředím, ve kterém ve své domovině fíkovníky rostou. Aby našly vodu, mají kořeny až několik desítek metrů daleko.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 27 říj 2016, 11:55

Na některých fórech se najdou hlášky, které dávají do souvislosti množství vody a sladkost fíků - čím víc vody, tím prý vodnatější fíky. Právě jsem se na to koukal, ten problém mě zaujal, akorát, že mi to přijde taky jako nesmysl. Voda je přece právě podmínkou dostatečné cukernatosti plodů. Spíš bych viděl možný problém v množství dusíku - při přehnojení dusíkem prý dochází k znatelnému snížení cukernatosti. :?:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 27 říj 2016, 13:32

Hele něco jiného je dodatečná zálivka ve skleníku (ta je většinou potřeba po celý rok, pokud tam nemáte vysokou spodní vodu) a zálivka fíkovníků venku ve volné půdě, což u nás skoro není potřeba (snad pouze u mladých rostlin).
Příliš vody je určitě pro kvalitu fíků horší než lehký nedostatek, ale hlavně z důvodu zvýšení vzdušné vlhkosti a následného praskání plodů a plesnivění, nemyslím si, že mnoho vody automaticky znamená vodnatost a menší cukernatost - měl jsem letos spoustu kontejnerovaných rostlin opravdu velmi hojně zavlažovaných (díky SIP kontejnerům + kapkové závlaze), takže v podstatě stály celé léto ve vodě a vodnatost žádná, plody naprosto ok. Jiné odrůdy vysazené ve skleníku s velmi malou zálivkou (často až když začaly svěšovat listy) měly plody evidentně vodnaté - týkalo se to cca 3 rostlin z více jak 20ti. Dusík ve formě hnojiva skoro žádný, jen trošku na jaře.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 27 říj 2016, 14:19

moonvil píše:Příliš vody je určitě pro kvalitu fíků horší než lehký nedostatek

Michale, já samozřejmě nerozporuji tvůj příspěvek. Pokud bude normální léto, jako letos, nemusíš fíkovník prakticky zalít za celé období vegetace ani jednou ( můj případ ). Ovšem naopak při průběhu léta, jako bylo loni, fíkovník vodu potřebuje. Já jsem ale měl na mysli spíše fíkovníky ve skleníku, příp. v kontejnerech. To je asi nejrozšířenější způsob pěstování, abys vůbec něco sklidil.
Venkovní pěstování přináší uspokojující výsledky pěstitelům pouze v nemnoha teplejších oblastech, já k nim ovšem nepatřím.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod brano70 » 27 říj 2016, 14:32

Samozrejme rastliny v skleníku alebo kontajneroch treba zavlažovať, resp. hnojiť. Podla mojich skromných skúseností a pozorovaní si dovolím povedať, že v prípade dobre a hlboko zakorenených jedincoch figovníkov v kvalitnej pôde (myslím tým vonku pestované rastliny rastúce priamo v pôde), ani v suchom a horúcom lete nie je potrebné ich takmer vôbec zavlažovať. Veľa vody počas vegetácie spôsobuje na jeseň horšie a pomalšie vyzrievanie dreva a potom sú náchylnejšie na zamrznutie, hlavne tohoročné letorasty. Bujné (ale zelené alebo len svetlohnedé prírastky) ľahšie namrznú ako krátke, do hneda vyzreté. Aj ohľadom hnojenia dusíkom (rastliny vo voľnej pôde) by som bol opatrný, radšej nedusíkovať. Mojmu figovníku som už pár rokov nepridal žiaden dodatočný dusík a na kvantite plodov to vôbec nepoznať. Ročné prírastky sú síce len od 10 do 30 cm, ale to je OK vo vzťahu k vyššie uvádzaným veciam. Potom skôr už fosfor a draslík by bolo vhodnejšie dodať, ale samozrejme s mierou.
brano70
 

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 27 říj 2016, 15:19

Fíkovník minulé letu,ve skleníku jsem zalil jednou za měsíc a to byly vedra. Sklizeň 1000 plodů. Fíkovník je tak to pěstován 15 let, Fíky při velké závlaze praskají, v trvalém vlhkém prostředí vlhkost vniká do plodů a způsobuje kyselost!!! Tím samozřejmě neříkám že mladé rostliny vodu nepotřebují, i velké chtějí zalévat. Ale všeho z mírou.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirek-m180 » 27 říj 2016, 21:21

Mám fíkovník venku a také nezalévám.A jak píše Satan při přemokření praskají.
mirek-m180
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 20 led 2015, 23:25
Bydliště: Neratovice 162 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod triodyn » 27 říj 2016, 22:10

V prvé řadě záleží,kde je fík zasazený,každý má jiné podmínky,někde je víc chladněji a víc prší,někde sucho a minimum deště,já jsem si vyzkoušel venku se zálivkou a bez ní a když chci aspon něco sklidit určitě je prospěšné zalívat-u mně je převážně sucho.Když jsem nezalíval dozrálo minimum,když jo tak toho dozrálo víc,stovky nebo dokonce tisíc plodů je u mně scifi(.Neexistuje,že by mi plody venku popraskaly,ve skleníku a květníku je to háklivější.Je ale fakt,že fíky doma dozráté jsou super a chutnají mi každym rokem víc a víc ikdyž je jich málo :)
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 27 říj 2016, 23:32

Satan píše:Sklizeň 1000 plodů.


Prosím o fotku keře, na kterém ve skleníku dozrává 1000 plodů - pokud možno po opadu listů, ideálně před řezem a pak po řezu.
Zajímá mě tvar kosterních větví, výška kmínku, apod.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků