Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Milosmail » 25 črc 2019, 14:03

K tomu přesazování:

před 3 týdny jsem dával fíky z kýblů do volné půdy.
Žádný opad nenastal, jen bych řekl, že teď jde energie do kořenů a nahoru jen minimum, fíky, co byly už větší teď dozrávají, co byly malé, tak už moc nepřirůstají, předpokládám, že prostě koření do okolí.
Snad to příští rok vynahradí :-)
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 25 črc 2019, 16:25

Pokud bych tedy nechala, jaké hnojiv používáte? A co tu hořkou sůl, mohu?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 25 črc 2019, 16:32

Kristalon na květ a plod trochu zarazí růst, protože má méně dusíku a hrozně moc draslíku. Je tedy dobrý na vyzrávání dřeva, růst a sílení kořenů a vyzrávání plodů. Pokud chceš, aby hodně přirůstal, je potřeba zvolit dusíkaté hnojivo nebo alespoň univerzální.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 25 črc 2019, 17:28

Je možné aby na normálně plodícím fíkovníku narostl kaprifík?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 25 črc 2019, 17:37

[quote="Hofis"]Kristalon na květ a plod trochu zarazí růst, ...
Díky moc, chápu zastavila jsem ho sama ... chtěla jsem podpořit dozraní fíků. Tak tím až na začátku září.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 25 črc 2019, 17:47

Trochu mně tu matou příspěvky o řezu a zaštipování.
Neni mi zcela jasné, všichni ve volné venkovní kultuře se snaží, aby nezmrzl hlavní pupen. Zřejmě pro to, aby na jaře rychle vyrazil a nasadil hlavní letní násadu. Když vy fíkovník v létě nebo na podzim zaštípnete, vyrazí jako první breba na loňských výhonech? Pokud se tam již nenasadila v létě násada, což se mi děje a nevím, kde tedy poroste breba. Když zastipnu výhon za 5 listem v cca polovině června, začnou se mi tvořit plody a vyraší nové boční větve. Ale ty také nasazují fiky, které letos nedozraji. A kde bude breba? Tak asi to chápu špatně s tím řezem. Někdo tu psal, že odstraňuje letošní neplodící větve, cca na konci července, aby rychleji dozraly plody. Ty uz jsou tedy na nic? pak se z pupenů ještě rozroste větvička na brebu? Která nezačne plodit? Když říznu až v zimě hodně , stihnou vyrůst včas nové větve a zaplodit? Asi jen i např . U časne plodicích druhů. Jednotlivě tomu rozumim, ale kdyz si slozim dohromady cely rok, tak moc ne. Děkuji moc.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 25 črc 2019, 21:53

Hanele12 píše:Trochu mně tu matou příspěvky o řezu a zaštipování.

Ono se to má tak - každý má zkušenost trochu jinou a co jednomu jde, u druhého ani náhodou. Takže pořád se musíš spoléhat sama na sebe a své pokusy. Já třeba vůbec na brebu nehraju, ofikám v zimě fíkovník až na kmen a spoléhám na letní násadu. To je moje jistota a za třicet let jsem se ještě nezklamal. Daň za to je, že mám úrodu jen jednou na konci léta. Ale zato bohatou. Takže nic neměním a jedu ve vyzkoušeném módu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod vanhelsing02 » 26 črc 2019, 15:23

Tak už dozrávají breby
vanhelsing02
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 239
Registrován: 07 čer 2009, 11:49
Bydliště: kousek od Pardubic

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 26 črc 2019, 15:51

Hanele12:
No, a stejně jak píše Standa u zaštipování, je to také s hnojením. Když se tady zeptáš, jak kdo hnojí, zaručene dostaneš od 10 lidí 10 různých návodů na hnojení, které stoprocentně fungují... :) Chce to tedy testovat a testovat, co ti nejlépe sedne. Já po mých zkušenostech už například používám pouze 2 hnojiva. Univerzální Cererit (na kýblovky tekutý a na volnou zem granulát) a tebou zmiňovaný Kristalon na květ a plod. Třeba u citrusů používám pouze Cererit, Kristalon jim příliš nesedí. Ale obecně, i u fíkovníků, používám na probuzení po zimě u kýblovek nejdřív Cererit, hned po vytáhnutí ven nejprve tak 2-3 týdny poloviční dávku, jakmile se probudí, tak ještě tak 3 týdny plnou dávku, dokud se nezačne objevovat a zvětšovat breba. Pak přejdu na Kristalon květ a plod, aby ten fíkovník v květináči tolik nerostl a spíše plodil. Tento rok breba propadla a zaštipoval jsem výhony, takže hnojím Cereritem, aby to co nejrychleji narostlo. Stejně je zimuji schované, takže neomrznou.
Jiná situace je u těch fíkovníků ve volné půdě. Tam nasypu začátkem jara Cererit a hnojení neřeším až tak do přelomu srpna/zaří. Pak začnu hnojit Kristalonem na květ a plod, aby co nejlépe vyzrálo dřevo na zimu, pak méně omrzá.
Ale jinak bych ta hnojiva příliš nepřeceňoval, je to určitě vhodný doplněk, trochu něco se s tím udělat dá, ale je to spíš marginální. Třeba u fíkovníku LdA jsem hnojil Krystalonem na květ a plod celou dobu, abych ho trochu zarazil, a ani prd. Rostl jako blázen pořád. Fakt to chce zkoušet a zkoušet... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Milan » 26 črc 2019, 17:05

pavell píše:Je možné aby na normálně plodícím fíkovníku narostl kaprifík?

Já to mám obráceně- na kaprifíku se mi občas udělá jedlý fík 1 ks, bývá o něco větší než ty caprifiky, ale stejně je malý.
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod vanhelsing02 » 26 črc 2019, 18:30

Tak Afghánec zaplodil Obrázek
vanhelsing02
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 239
Registrován: 07 čer 2009, 11:49
Bydliště: kousek od Pardubic

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 26 črc 2019, 18:52

[/quote]
Ono se to má tak - každý má zkušenost trochu jinou
Mohu se zeptat, zda máte fiky ve skleníku nebo volně venku? Budu muset v zimě zkusit střihnout, zda mi dostatečně větve vyrostou a nasadí. I když je pravda, že letos nasadil jen na nově vyrostlých přírůstcich. Je rozdíl zda větve vyrazí od kmenu nebo z vrcholových pupenů pokračuje růstu? A ještě dotaz na střih ke kosterní vetvi. Chápu to tak, že si vytvořil třeba tři kosterní větve a do těch nestříhat.. Ale pokud každý rok v zimě odstrihnu celý letošní výhon, vyraší spící očko z těch kosternich. Těch je ale asi omezené množství. Nemají se ty letošní výhon stihnout třeba na jedno ocko? Ale pak se kosterní zaklad bude pořád zvětšovat... Dik za objasnění. To co vlastně vyrůstá teď a větví se je prakticky na nic, resp. příp. na brebu.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 26 črc 2019, 19:00

Hofis
Díky za podrobný popis, teď vim, čeho se chytit. Jak člověk začíná tak v ledasčem dost tápe. Koupila jsem tu hořkou sůl a tam je hodně hořčíku a to už jsem dodala tím Kristalonem plod a květ a dolomitickým vápencem.... Tak nic .
A ještě k tomu zastipovani po propadlé brebě. To bylo hnojiv pro to,aby rychle narostly nové výhony pro letní násadu, že? Výhony co rostou teď v červenci jsou už na příp. brebu nebo se stejně v zimě střihnou. Zazimovaný venkovní fíkovník střihnu až po rozbalení na jaře v březnu? Příští rok mi to určitě bude už jasnější. :D
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 26 črc 2019, 20:47

Vanhelsing: Tak to jsem moc zvědavý, jestli nám ti Afghanci dozrají. Vloni mi před dozráním všechny odpadly.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod vanhelsing02 » 26 črc 2019, 21:06

To mi ani neříkej nebo mě klepne.Za 2 týdny pěkně narostli
vanhelsing02
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 239
Registrován: 07 čer 2009, 11:49
Bydliště: kousek od Pardubic

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků