Zimní ochrana fíkovníků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod MonikaV » 04 bře 2019, 19:41

Dnes jsem odkryla zimní ochranu na venkovních fíkovnících (venku mi příjde, že je dost teplo, tak aby nezačaly plesnivět,loni se mi to na jednom fíku přihodilo) a byla jsem velmi překvapená, všechny fíkovniky se začínají pomalu probouzet a raší, takže jestli příjdou ještě mínusy, tak je budu muset pozakrývat, aby nenamrzly. Teď jsou jen ovázané v igelit. pytli- (takový skleníček).
Obrázek
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod nene » 04 bře 2019, 20:02

Taky jsme odbalili, a to tak, že úplně......už pod krytem začalo být podstatně tepleji než venku. Dlouho jsme váhali, ale současné počasí velelo vybalit. Samozřejmě mráz bude průšvih, znovu to všechno zabalit a chránit to před jarním mrazíkem je nad naše síly.
Všechny fíkovníky přezimovaly naprosto v pohodě, všude už vykukuje breba, až na Chicago z Lidlu před dvěma lety, keř už má sice přes metr, ale nikde ani náznak fíku.
Nejlépe po zimě vypadá Přibický a Rača, výhonky, i ty zelené a nevyzrálé, jsou nedotčené a krásně zelené, nescvrklé. (Teda byly zelené, po tom dnešním slunci asi už budou spíš červené :? ).
Popravdě jsme si říkali, že kdybychom letos nezabalili, ušetřili bychom si docela dost práce a výsledek by byl asi stejný.
Neopečovaný fíkovník v Sudoměřicích vypadá stejně jako náš BT po vybalení , fíkovník u Mikulčic snad ještě lépe. Možná jen ty zpovykané francouzské a italské, které taky máme venku na volno, by trochu omrzly, ale i to jen možná a jen trochu, zase tak moc zabalené nebyly.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 05 bře 2019, 00:10

Pokud je Chicago z Lidlu opravdu Hardy Chicago, tak na něm brebu nehledej, HC má brebu jen velmi slabou až žádnou.
Máš vyfocený list?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod nene » 05 bře 2019, 00:39

Fotku nemám, ale máme dvě HCčka od vás a to Chicago z Lidlu vypadá a roste naprosto jinak. Vaše HCčka už fíky měla. Vlastně hned druhý rok po nařízkování.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hanele12 » 02 srp 2019, 23:01

Je sice ještě léto, ale protože nemám skleník plánuji už teď zimní ochranu a hlavně jarní. Na zimu je celé zahážu hlinou plachtu na to. Ale zajímalo by mne, zda někdo řešil postavit v březnu nad fíkovníky přenosný foliak s kvalitní 3 vrstvou folií. Urychlilo by se rašeni a při mrazu by nezmrzl.... nebo zmrzl? Je nutný polykarbonat jako izolace? Na stránkách o palmách jsem našla mobilní kryty z polykarbonatu, je tam i otvor na větrání, případně je v nich možné temperovat. Cena ovšem fakt vysoká... Tak zvažuji, co by šlo doma vyrobit, nebo použít již nabízené díly. Ten foliak je praktický a a léto by se sroloval... zkoušel jste někdo tuto variantu mimo balení fíků.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Stanley_51 » 03 srp 2019, 22:10

Hanele12 píše: zkoušel jste někdo tuto variantu mimo balení fíků.

http://tropik.forumczech.com/t376-zimov ... ima-i-jaro
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hanele12 » 03 srp 2019, 23:37

http://tropik.forumczech.com/t376-zimov ... ima-i-jaro[/quote]
Skvělé, díky to jsem potrebovala je to fórum aktivní? Je to přesně tak, jak jsem horko těžko naplanovala a ještě lepší! Toho pána bych se ráda zeptala, co je to konkrétně za topítka s regulací a kabely a kde se dají koupit. Taky to vypadá, že žije o dost jžněji než my. Ale to možná matou ty fotky. Přečetla jsem i to prisvetlovani. To mně taky napadlo. Veliké vytápění podkroví s velkými okny mám. Ale toho světla by bylo málo. Zářivky této barvy spektra jsem měla na orchideje. Teď už je určitě něco účinnějšího.... výbojky treba. Dik dík.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Stanley_51 » 04 srp 2019, 10:58

Hanele12 píše:Skvělé, díky to jsem potrebovala je to fórum aktivní? Dik dík.

Je to forum Radimovo a Rudovo, aktivní je a najdeš tam skoro vše o sub a tropech. http://tropik.forumczech.com/ Jo a ten pán je z Doks, takže střední čechy.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Marek1970 » 04 zář 2019, 06:35

Ahoj. Chcel by som poprosiť o vysvetlenie ako to je so zimovaním kontajnerových figovníkov v skleníku. Mám prvý rok polykarbonátový skleník a mám odsledované, že minimálna teplota vo vnútri skleníka je vždy cca o 3 až 3,5 °C vyššia ako teplota vonku (dnes minimum vonku 8,8 °C a minimum v skleníku 11,8 °C). Cez deň sú samozrejme tie teplotné rozdiely obrovské v prospech skleníka. Moje otázky sú: Je tento teplotný rozdiel (3 až 3,5 °C) minimálnych teplôt v mojom skleníku podľa vás v poriadku ? Ak by som v skleníku nechal zimovať kontajnerové figovníky a vonku bude povedzme - 15 °C, tak v skleníku predpokladám že budem mať okolo - 12 °C. Nezlikviduje kontajnerové figovníky takáto teplota tým, že im premrzne koreňový bal ? Nikdy som ešte figovníky v kvetináčoch nezimoval preto mám z toho trochu obavy. Mal som naplánované ich dať na zimu do pivnice (kde by mala byť teplota v zime cca 5 °C) ale asi sa mi tam všetky nezmestia, takže neviem či ich môžem pár nechať v skleníku. Ďakujem za odpoveď a rady.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Stanley_51 » 04 zář 2019, 10:03

Marek1970 píše:Ahoj. Chcel by som poprosiť o vysvetlenie ako to je so zimovaním kontajnerových figovníkov v skleníku.

Pokud máš rostliny v malých kontejnerech, natuti ti ve skleníku zmrznou. Velké kontejnery ( 60 a více l. ) už menší mrazy zvládnou, ale pokud bude mrznout v kuse více jak týden, tak ani u nich není zaručeno, že nezmrznou. Mám to vyzkoušeno. Dával jsem fíkovníky na zem v uličce, která je 50 cm pod úrovní záhonů. Přes uličku jsem ještě položil podlážky z lešení a na to hodil deku, takže solidně zakryto. I tak při max.mrazech do -17°C malé rostliny zmrzly komplet. Velké se tam nevešly, takže jsem je uskladnil v kůlně. Ty přežily bez úhony.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Marek1970 » 04 zář 2019, 10:43

Tak to je pre mňa cenná informácia a pravdepodobne mi zachránila časť figovníkov S14 , lebo z niektorých príspevkov som nadobúdal pocit, že môžem figovníky v kvetináčoch nechať cez zimu v skleníku (väčšinu mám ako jednoročné odrezky v 20l samozavlažovacích kvetináčoch). Takže skúsim s príchodom mrazov všetko napratať do pivnice, kde asi bude treba z mojej strany dávať pozor len na preschnutie substrátu. V skleníku zostane len pár najväčších, čo som už zapustil do zeme v 60l SIP nádobách a pre istotu ich ešte zabalím.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 04 zář 2019, 11:44

Záleží jak nízko necháš ve skleníku tu teplotu klesnout, pokud to není pod nějakých -8 až -10 stupňů (a to už musí být venku solidní kosa), tak ti vydrží i menší kontejnery cca 20L. Zatím mi za těchto podmínek nikdy ve skleníku nic nezmrznulo, fíkovníky jsou v období delších mrazů v nádobách promrzlé na kost a v pohodě. Sklep je samozřejmě jistota, ale tam nosím už jen opravdu malé květináče (2-5L), caprifíky a rostliny, které mám primárně na brebu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Marek1970 » 04 zář 2019, 15:11

Tak ako som písal, v skleníku mám minimálnu teplotu vždy o cca 3 °C vyššiu ako je teplota vonku. Ak by som nechcel klesnúť pod -8 °C, tak by som musel v najväčších mrazoch asi nejako kúriť. Myslíte, že by stačilo napríklad zapáliť dlhšie horiaci kahanec na hroby (72 hodinový) ? Urobí takýto zdroj tepla pár stupňov tepla naviac, skúšal to niekto v polykarbonátovom skleníku ? Elektrinu na priamotop nemám šancu bezpečne doviesť, takže elektrické zdroje nepripadajú v úvahu.
moonvil píše:Sklep je samozřejmě jistota, ale tam nosím už jen opravdu malé květináče (2-5L)

Do pivnice určite pôjde všetkých sedem prírastkov čo som doniesol minulý týždeň z Řícmanic v PETkách S6
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 04 zář 2019, 15:20

To máš skleník 200m od domu, že nemůžeš natáhnout prodlužku?
Jo, prvních pár let je to s přenášením v pohodě, ale tahat potom ty 50L kontejnery se člověku omrzí. I proto snižuju objemy na max 35-40L
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hanele12 » 04 zář 2019, 15:45

Tak to jste mi tu pánové těmi odlišnými názory taky zamotali hlavu. Už jsem se přiklonila ke skleníku, ale rozhodující bylo to, že na zimu tam uskladnim všechny mladé kontejnerované fíkovníky, abych je netahala do sklepa. A teď tedy fakt nevím.... Musel by se propočítat zdroj tepla, aby v noci přitápěl. Pokud by stačilo zapálit nějaké svíčky to by bylo fajn.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků