Zimní ochrana fíkovníků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hanele12 » 13 zář 2021, 15:32

Letošek je na fíky Teda aspoň o mě docela špatný a krom toho co mě všechno Trápí mě tedy letos úplně naštvalo HC na jaře nádherně obrazil velice masivní růst veliké listy nasadil plody za každým listem ale pak se něco v létě stalo a sama nevím co plody které byly malé zfialověl i a opadaly a rostlina se ani nesnažil a udržet i větší Takže ve finále z veliké rostliny jestli budu mít tak pět šest plodů tak je to moc. Je v kontejneru. Poradil byste mi někdo jak úspěšně na něj je to třeba v tom že mu úplně tak nevyhovuje kontejnerové pěstování nebo by byl raději celý rok ve skleníku když venku a nemá rád výkyvy teplot prostě co s ním. A ještě něco přes to že je celé léto venku ne a svítí není sluníčko tak plody vůbec nejsou jakoby ty ojíněné fialové jak se uvádí ale jsou prostě zelené až když dozrává teď ten jeden fík tak začíná jemně fialovět.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod nene » 13 zář 2021, 16:13

Máme na severu HCčko ve skleníku, v zemi - tak nějak v únoru jsme ho seřezali s tím, že zkusíme jestli stihne dozrát letní násada. Fíků se vytvořilo hodně, ale už dva měsíce ani náznak nějakého zrání a teď fíky začaly žloutnout a opadávají. Skleník jsme měli otevřený celé léto, nejsou tam jen fíkovníky, tak aby se ten zbytek neuvařil. Teď už na noc zavíráme. Při zavírání je ve skleníku hodně vlhko. Takže brzy ráno zase otevíráme. Něco je špatně. Ale netušíme co, vloni pár fíků dozrálo, zbytek jsme rozvařili, letos nebude asi nic. Ale vloni jsme HCčko nestříhali....Obdobně to máme ostříhané na začátku roku i na jihu, zatím taky ani jeden zralý fík.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 13 zář 2021, 16:19

Řadě odrůd letos ten deštivý a podmračený průběh léta nevyhovoval a poshazovaly násadu. Nebo nasadily příliš pozdě či dokonce odmítaly vůbec na jaře vyrašit, jako by tušily, že to celé bude stát za prd.
HC se začíná vybarvovat až nyní. Fíky jsou vždy zelené až do poslední chvíle, pak začnou chytat fialové odstíny. Jakmile něco začne měnit barvu v malé velikosti, tak je to obvykle ztraceno. Teda čistě teoreticky při silné expozici může u některých tmavoplodých odrůd fík změnit barvu už v mladém stádiu a pak normálně dozrát, ale letos jsem to na ničem nepozoroval.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hofis » 13 zář 2021, 17:19

HC je jediný fíkovník, který mě letos pořádně vypekl. Dostal jsem minulý podzim velmi krásnou rostlinu s již pěknými a silnými kořeny (děkuji nene). Zimoval jsem spolu se všemi ostatními fíkovníky. Jako jediná ale dělá problémy. Na jaře jakoby narašila, ale poté konečky zaschly. Zkontroloval jsem kořeny, vypadaly zdravě, přesadil jsem do nového substrátu a stalo se úplně to samé. Zase se objevily rašící špičky, ale opět posléze zaschly, aniž by se vytvořil i jen náznak listu. Přitom mají péči jako všechny ostatní fíkovníky, které celkem jedou na tu mizérii. Ze zoufalství jsem ho vysadil na kompost do volné půdy, jestli se něco nestane, ale neděje se vůbec nic. Přitom kořeny mi stále přijdou zdravé. Tak nevím, asi mi tato odrůda není souzena a definitivně s ní končím... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hanele12 » 13 zář 2021, 20:53

Jj je to mrcha. Také půjde do země a uvidím jak to dá, v kontejneru to evidentně nemá moc smysl. Možná v teplém létě... loni dozrál doma v listopadu a byl chutově výborný.Preto Tores Novas měl brebu a teď kvanta fiků a drží je. Ve skleniku doufam dozrají. Mám i nově no name Moravský velkoplodý a ten nasazuje jak o zivot i na malém řízku...tak pristi rok zas něco vyřadim. Letos Nin V, vůbec nenasazuje, listy malé a rostlina velká. Ten půjde...
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Stanley_51 » 13 zář 2021, 21:26

Mám HC normálně v kontejneru a každý rok pravidelně plodí. Letos ovšem studené jaro a hlavně deštivý srpen způsobily, že je sice obalený, ale nedozraje. Jinak je to ovšem dobrý fíkovník s chutnými plody. Nemám s ním absolutně žádný problém.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 13 zář 2021, 21:34

Taky myslím, že problém nebude v odrůdě, ale v konkrétní rostlině. Zasychající výhony mohou být projevem napadení nějakým škůdcem - napadají mě roztoči nebo podobná miniaturní havěť. Zkusit v zimě hluboce seříznout a ošetřit něčím silnějším.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Martin1986 » 20 zář 2021, 22:19

Ahoj, po letosni zime zvazuji zcela jinou zimní ochranu. Premyslim ze postavim domecek z polystyrenu 7cm tlusteho rozmery 1x1x1,5 m a fikovnik ovazu jeste mrazuvzdornou folii. Otazka zni, mate nekdo s touto dvoji ochranou zkusenost? Nezapari a nezplesnivi pod polystyrenem?
Martin1986
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 02 srp 2020, 23:09
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod meyer » 21 zář 2021, 17:57

A není to zbytečné? Ve Slavkově u Brna bych se toho nebál. Max. nějaké ořechové listí. Polystyren, fuj, takové svinstvo na zahradu nepatří. S12
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 21 zář 2021, 19:06

Si myslíš, že ve Slavkově nemrzne nebo co?
Já teda zimní ochranu venkovních fíkovníků řeším jen přehozením velké silné plachty, ale mám venku jen 2 keře, které nepouštím moc vysoko.
Zakrývám je jen když je v předpovědi fakt velká zima, jinak zůstávají odkryté. Stavět nějaký domeček se mi nechce, ono stejně ty venkovní fíkovníky tu mám spíš jen tak pro okrasu, v podstatě vše sklízím z kontejnerovaných rostlin.
Pod polystyrénem a fólií ti to pravděpodobně přežije i -20°C, chce to ale zajistit nějaké větrání - např. aby jedna stěna byla lehce odklápěcí, abys to mohl mít otevřené a zaklopit jen během většího mrazu. Takových nocí přes zimu moc nebývá, takže by to nemělo být tak časově náročné s tím občas manipulovat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Martin1986 » 21 zář 2021, 20:12

Pozor, v roce 2017 jsme meli - 21,6st lonskou zimu - 15,6st. I u nas mrzne. Hledam proto reseni co zvladne i - 20st.
Martin1986
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 02 srp 2020, 23:09
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Martin1986 » 21 zář 2021, 20:13

moonvil píše:Si myslíš, že ve Slavkově nemrzne nebo co?
Já teda zimní ochranu venkovních fíkovníků řeším jen přehozením velké silné plachty, ale mám venku jen 2 keře, které nepouštím moc vysoko.
Zakrývám je jen když je v předpovědi fakt velká zima, jinak zůstávají odkryté. Stavět nějaký domeček se mi nechce, ono stejně ty venkovní fíkovníky tu mám spíš jen tak pro okrasu, v podstatě vše sklízím z kontejnerovaných rostlin.
Pod polystyrénem a fólií ti to pravděpodobně přežije i -20°C, chce to ale zajistit nějaké větrání - např. aby jedna stěna byla lehce odklápěcí, abys to mohl mít otevřené a zaklopit jen během většího mrazu. Takových nocí přes zimu moc nebývá, takže by to nemělo být tak časově náročné s tím občas manipulovat.

Napr. Mit to bez horniho vika a pri minus 12 ho tam nasadit...
Martin1986
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 02 srp 2020, 23:09
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod mirka » 08 říj 2021, 18:58

Tak jsem pomalu začla schovávat fíkovníky hlavně ty z plody a mladé ujaté rostliny. :wink:
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Aleq » 11 říj 2021, 22:41

Ahoj,
je tu ten Ruda, co by dokázal poradit něco k těm topným kabelům? Jaké, kde, jestli je k tomu potřeba nějaký termostat, kolik toho je potřeba, cokoliv?
Díky,
A.
Aleq
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 11 říj 2021, 11:56
Bydliště: Brněnsko

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Stanley_51 » 12 říj 2021, 08:29

Aleq píše:Ahoj,Díky,A.

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků