Zimní ochrana fíkovníků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod ossio2 » 08 úno 2012, 19:44

Podle mě topit fíkovníku ve skleníku je hovadina, ze dvou důvodů:
1) ještě jsem neviděl fík, který by ve skleníku rostl nějak normálně, to jest aby bohatě plodil, většinou jen bujně roste, vytváří obrovské listy, má dlouhé přírůstky a minimum plodů oproti růstu venku.
2) skleníky a fóliáky mají obrovské tepelné ztráty, přitom jejich základní vlastnost - dobrou propustnost světla fík v zimě vůbec nevyužije.

Fíky proto pěstuju venku ve volné půdě a na zimu po opadu listů a prvních mrazících se keř sváže špagátem do metlovitého tvaru, obloží dřevitou vatou a obalí miralonem nebo bublinkovou igelitovou fólií.
Čtyři předchozí zimy takto přezimovalo bez jakéhokoliv topení venku všechno dřevo, nebo omrzly nevyzrálé konečky větví posledních 5 cm.
Letos jsem vyměkl a dolů do zábalu každého fíku šoupnul po 1 ks 60W žárovce na současné mrazy, jak se oteplí nad ranních -10°C tak to vypnu, do deseti pod nulou to zvládají.
Výhoda pěstování ve volné půdě oproti skleníku je, že nepotřebujete skleník, zalévání a větrání a je i větší úroda fíků.
Čtyřletý keř vysoký jako člověk loni urodil přes 10 kg velmi chutných plodů.
Případné přitápění v zábalu je energeticky mnohem méně náročné než obrovský prostor skleníku.
Nevýhodou je každoroční námaha s vyráběním zábalu, ale není to zase tak náročné.
ossio2
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 03 čer 2011, 14:01
Bydliště: Pardubice

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Pítrs » 08 úno 2012, 20:06

A kde bydlíš ?
Podle lokality a nadm. výšky je teprve možno porovnávat. :wink:
Pítrs
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 691
Registrován: 21 říj 2010, 11:29

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod paloo » 08 úno 2012, 20:13

Pítrs píše:A kde bydlíš ?
Podle lokality a nadm. výšky je teprve možno porovnávat. :wink:

Správna otázka,akurát som ju chcel položiť :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Stanley_51 » 08 úno 2012, 20:37

ossio2 píše:1) ještě jsem neviděl fík, který by ve skleníku rostl nějak normálně, to jest aby bohatě plodil, většinou jen bujně roste, vytváří obrovské listy, má dlouhé přírůstky a minimum plodů oproti růstu venku.

Asi jsi toho viděl ještě málo. Můj fíkovník ( ve skleníku ) je docela velký strom, každoročně obalený velkými plody. Pokud byl venku, v mých podmínkách většinou nestihl dozrát. Od té doby, co ho pěstuji ve skleníku, mám každoročně pravidelnou úrodu.
Ovšem v ostatních bodech souhlasím.
Obrázek
image hosting
Obrázek
image hosting
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 08 úno 2012, 21:10

ossio2 píše:Podle mě topit fíkovníku ve skleníku je hovadina,...

1. nemám tam jen fíkovníky, takže bych tam topil stejně
2. jak říká Stanley - jsou odrůdy, kterým to ve skleníku vyhovuje a naopak odrůdy, které dělají přesně to co popisuješ (např. Kadota)
3. nechce se mi na zimu balit všechny své fíkovníky a pak do nich ještě šroubovat žárovky, takto je jen přenesu dovnitř, nastavím termostat a hotovka
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod ossio2 » 09 úno 2012, 11:10

Zazimované fíky ve volné půdě rostou v Hnanicích u Znojma, když půjdete Sklepní ulicí nahoru, po levé straně budete mít asi v polovině ulice parkoviště (proluka), za ním jižním směrem je brána do zahrady (hned za ní třešeň) a za ní rostou fíky. Na severní straně ulice naproti parkovišti je lisovna se štítem sklepa, tam můžete zkusit najít pana Stískala, to je můj děda a má klíče od zahrady. V sezóně je určitě možné zastavit se na ochutnávku fíků.

Spousta lidí si řekne, že na Znojemsku je pěstování fíků laciná zábava, ale není to taky snadné, i tam dokáže být pořádný mráz, třeba -15°C několikrát za zimu, a to už fíkům dělá problémy, pokud se dobře nezabalí.

Chtěl jsem to sem napsat spíš jako zkušenost, jak to jde i bez skleníku. Já bydlím v Pardubicích a jezdím na moravu tak 2x za měsíc, při takové frekvenci se nedá starat o kytky ve skleníku, takže to ani jinak dělat nemůžu. Chápu, že kdo má skleník a stejně tam topí kvůli jiným kytkám, práskne tam na zimu fík a hotovo. Co se týče odrůdy, nevím, co to je. Fík přivezl děda ze Soči a pěstoval ho 20 let ve stínu pod jabloní, nadával, že je to špatná odrůda, že má fíky až na podzim a v zimě to celé zmrzne. Logicky rostlina na nevhodném stanovišti omrzlá z předchozí zimy vyrobila dřevo, nasadila podzimní várku fíků a vzhledem k nevyzrálosti dřeva ráčila zase omrznout. Před 4 lety jsem to vykopal a přesadil na plné slunce, od té doby je to dobrá odrůda.

Obrázek
Obrázek
ossio2
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 03 čer 2011, 14:01
Bydliště: Pardubice

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod ossio2 » 09 úno 2012, 11:18

No a letos jsem to při mrazivé předpovědi :D1 psychicky nevydržel a E4 mazal do Hnánic s žárovkou. Takže se teď nedozvím, jestli by to fíky vydržely i bez ní, nebo ne. Ani teplotu tam letos neměřím a ani nevím, jestli to ještě topí, nebo už žárovka praskla, nebo jestli nějaký pes nenachcal do prodlužky a nevyhodil jistič. Na jaře se uvidí.
ossio2
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 03 čer 2011, 14:01
Bydliště: Pardubice

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Stanley_51 » 09 úno 2012, 11:26

Pokud bys měl během zimy cestu k dědovi, mohl bych poprosit o řízky z toho fíkovníku. Vyzkoušel bych ho v podmínkách západu. Jsou o dost drsnější než ve Znojmě a i moje nadmořská výška dělá své. Ale z Ruska ještě žádný fíkovník nemám.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 09 úno 2012, 12:00

ossio, to jsou fotky z roku 2011? Pokud ano, tak by to mohla být zajímavá odrůda, protože vloni moc příznivý rok pro fíkovníky nebyl.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod jiriraimond » 09 úno 2012, 12:10

Máš v tom Znojmě skoro identické podmínky jako Leiss v Břeclavi, jenže to jsi o dvě USD zony od nás :( Tak se není čemu divit
Uživatelský avatar
jiriraimond
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 160
Registrován: 05 bře 2011, 17:27
Bydliště: Vyškov

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod ossio2 » 09 úno 2012, 12:32

Řízky pošlu, napiš mi mailem svoji adresu a napiš si jak dlouhé mají být a jestli jednoleté nebo starší dřevo.
Ještě mám fík z Chorvatska z Baška Vody, rostl tam na smetišti, má zelené až zelenožluté velké kulaté fíky a
ve volné půdě od loňska nějaký červený podlouhlý portugalský fík od Pepy Matějky. Ačkoliv ten už možná nemám, protože nevím, jestli vydrží to, co ten ze Soči.
Tedy on není přesně ze Soči, ale z nějakých hor od Dagomysu u Soči. Děda popisoval, že tam rostl v balvanitém řečišti nějaké řeky a byl to veliký široký strom.
Takže časem budu potřebovat někde sehnat kamión dřevité vaty nebo plnou vlečku balíků slámy.

Fotky jsou z roku 2011.

V Břeclavi je ještě o trochu tepleji myslím. U nás je spraš (těžká prachovito-jílovitá zemina), která u choulostivých kytek v zimě zhoršuje podmínky protože je to málo záhřevná půda a v zimě je hodně mokrá. Fíkům to ale nevadí, ty mají kořeny jak gumové hadice a do pořádné hloubky.
ossio2
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 03 čer 2011, 14:01
Bydliště: Pardubice

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Ramon » 09 úno 2012, 12:40

ossio2
Vypadá hezky, řekni mi, ty vyřezáváš tlusté kmeny aby bylo lehčí svázání nebo ti dělá takovéhle tenké kmínky normálně? Protože když jsem měl největší fík před pár lety, tak u země byly kmeny asi 8cm tlusté při výšce 2,5metru.
Stando co myslíš? Dle listů a barvy plodů vypadá na něco kolem BT. (vím, ale zdá se mi že BT má více jen trojlaločných listů a taky je nejběžnější)
Moonvile - Loni byl naopak náramný rok na zrání fíků, dozrála mi téměř polovička druhé násady ve volné půdě, základem je loňské dřevo.
Lobkovice - Neratovice, Polabská nížina 167m.n.m.
Vlastník smokvoní: 0100, 0101, 0055 a 0056
Uživatelský avatar
Ramon
generál
generál
 
Příspěvky: 1475
Registrován: 11 srp 2009, 19:48

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Stanley_51 » 09 úno 2012, 12:45

Ondro, malá odbočka - pro vlastní klid neuveřejňuj svůj mail na veřejných stránkách ( tedy pokud se vyloženě nepotřebuješ prezentovat ). Je to tady přístupné pro kohokoliv a někdo může tvůj mail zneužít. Takže já ti ho teď smažu a raději se domlouvej na SZ. Ty veřejně přístupné nejsou.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod ossio2 » 09 úno 2012, 12:50

Nic nevyřezávám, tohle je všechno, co za 4 roky vyrostlo.

Oproti jiným fíkům má poměrně krátká internodia mezi jednotlivými listy myslím a moc netloustne dřevo. O Brown turkey jsem slyšel ale nikdy jsem ho asi neviděl, nebo žádný fík, který by vypadal podobně jako tenhle můj.
Když srovnám tenhle fík s tím červeným portugalským od matějky, tak tenhle má mnohem tenčí dřevo, větví pod ostřejším úhlem (metlovitý keř), tenčí, mnohem menší a chlupatější listy a neopadávají z něj nedozrálé fíky v průběhu léta.

Ten portugalský roste hodně do dřeva, spíš stromovitě, špatně větví a pod pravým úhlem, listy jsou zvrchu hladké, tmavěji zelené a velké, nasadí fíky a než dozrají tak většina za zelena opadá.
ossio2
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 03 čer 2011, 14:01
Bydliště: Pardubice

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Stanley_51 » 09 úno 2012, 12:52

ossio2 píše:Tedy on není přesně ze Soči, ale z nějakých hor od Dagomysu u Soči. Děda popisoval, že tam rostl v balvanitém řečišti nějaké řeky a byl to veliký široký strom.

V Dagomysu jsem byl, je to od Soči cca 60 km trochu do kopce, takže tam v zimě normálně padá sníh a v listopadu ( kdy jsem tam byl ) bylo po ránu dobře umrznuto. Předpokládám, že lednové či únorové teploty tam padají určitě k -10°C, nárazové i méně. Přesto tam fíkovníky a hlavně tomely tvořily podstatu zeleně všech zahrádek ( dá-li se o tom jejich bordelu takto mluvit ).
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků