Zimní ochrana fíkovníků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Stanley_51 » 17 úno 2019, 17:29

Musíš intenzivně větrat a pokud je ještě někde sníh, tak chladit skleník sněhem. Ale obecně - když takhle brzy naraší, tak ve skleníku mu jarní mrazíky neublíží. To by musel být opravdu mráz aspoň - 6°C nebo méně a to už na jaře většinou nehrozí. Zatím ( a to mám fíkovník ve skleníku asi 20 let ) se mi to nestalo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod petrikve » 17 úno 2019, 17:37

Chladit a nezalevat.
petrikve
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 15 úno 2019, 10:38
Bydliště: 191 m.n.m

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod jarek01 » 17 úno 2019, 20:15

Pavle já mám na střeše skleníku 2 cm silný polystyren a přes něj přetaženou plachtu ( ukotvenou provazem do země ). Boky a čelem skleníku tam jde částečně světlo.
V noci se skleník prochladí, ale přes den jej slunce skrz zakrytou střechu neprohřeje. Fíkovníky v nádobách se probudí, ale trvá to o hodně déle. Kdyby nebyl zakrytý, tak by tam přes den bylo klidně 15-20°C.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 17 úno 2019, 20:28

Zatím fíkovníky ve skleníku neraší, ikdyž je tam přes den kolem 25°C (větrám co to jde) - noční teploty to brzdí, muselo by být i v noci uvnitř nad 10°C, aby se prohřála zem.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod petrikve » 17 úno 2019, 22:12

Ahoj nadšenci,
chtěl bych vaše poznatky doplnit o něco co tu nezaznělo.
Teplota začátkem února je velmi důležitá, ale každý to má podle toho jak zazimoval a kde fíkovník má. Rostlinu přihnojit v listopadu draslíkem a nechat co nejdéle venku, klidně do konce prosince do - 10 pak raději zakrýt proti studenému větru. V půlce února při ranních -5 je to již na odkrytí, ale bacha na tání a vlhkost (jde o to udržet fíkovník co nejdéle ve spánku). Jakmile se púda od sluníčka prohřeje a ke kořenům se dostane voda, tak rychle vyrazí a pletiva se v mrazících potrhají. Takže pozor na vláhu v nepravý čas. Jinak mráz okolo -5 je v pohodě.
Naposledy upravil petrikve dne 22 úno 2019, 11:02, celkově upraveno 1
petrikve
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 15 úno 2019, 10:38
Bydliště: 191 m.n.m

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 17 úno 2019, 23:20

Jak chceš dát "bacha" na tání a vlhkost? Pokud roztaje sníh nebo naprší, tak prostě vlhkost v zemi je a fíkovník má velmi široký kořenový systém.
Fíkovníku podle mě tohle předjarní tání a opětovné zamrzání nějak extra nevadí (dokud nezačne vyloženě rašit) - většina mých kontejnerovaných rostlin v tomto období podobný proces pravidelně podstupuje (v noci nádoby zmrznou na kost, ve dne z nich crčí voda) a nikdy jsem takto nepřišel o žádnou rostlinu.
Nenechávám ale teplotu klesat pod -10°C. Při jakých teplotách si myslíš, že by mohlo dojít k tomu potrhání co zmiňuješ?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Stanley_51 » 17 úno 2019, 23:42

petrikve píše:Ahoj nadšenci,
chtěl bych vaše poznatky doplnit o něco co tu nezaznělo.

Kdybys celou sekci o fíkovnících pečlivě prostudoval, zjistil bys, že všechno už tu bylo. Nic nového pod sluncem.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod JančiZV » 17 úno 2019, 23:43

Michal, tak to si ma potešil. Zimoval som figovníky v garáži a túto zimu mi premrzli kompletne, bolo tam oveľa chladnejšie ako v pivnici predchádzajúce roky. Bál som sa že sa už na jar nepreberú.
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod petrikve » 18 úno 2019, 08:17

Smokvoně mám volně venku. Když se fík rozjede, tak né na dovolenou, ale že raší. A o novém pletivu tu raději už ani neceknu. :D
petrikve
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 15 úno 2019, 10:38
Bydliště: 191 m.n.m

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 18 úno 2019, 08:54

Já jsem to pochopil - proto jsem se ptal jak je chceš chránit před vodou. Ty kontejnrované jsem zmínil proto, že u nich je to zamrzání a rozmrzání ještě častější.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod nene » 18 úno 2019, 10:15

Stanley_51 píše:Kdybys celou sekci o fíkovnících pečlivě prostudoval, zjistil bys, že všechno už tu bylo. Nic nového pod sluncem.


Opakování matka moudrosti...ale pokud jde o to, aby se tady už nic nepsalo, protože už tu všechno zaznělo, tak se tohle forum může zrušit, ne?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4234
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Stanley_51 » 18 úno 2019, 12:16

nene píše: protože už tu všechno zaznělo, tak se tohle forum může zrušit, ne?

V tom tedy nevidím problém, zrušit lze všechno. :D
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 18 úno 2019, 12:17

petrikve píše:Smokvoně mám volně venku. Když se fík rozjede, tak né na dovolenou, ale že raší. A o novém pletivu tu raději už ani neceknu. :D


Tak pokud se bavíme o rašícím fíkovníku, tzn. začnou se zvětšovat zárodky breby a rozevírají se vrcholové pupeny, tak to už opravdu nesmí být mráz skoro žádný, jinak je zle a mohou odejít celé větve.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Rudolf M » 18 úno 2019, 12:44

petrikve píše:Ahoj nadšenci,
chtěl bych vaše poznatky doplnit o něco co tu nezaznělo.
Teplota začátkem února je velmi důležitá, ale každý to má podle toho jak zazimoval a kde fíkovník má.
Já jsem z Benátek nad Jizerou a tak je pro mne důležitá otužilost rostlin. Rostlinu přihnojit v listopadu draslíkem a nechat co nejdéle venku, klidně do konce prosince do - 10 pak raději zakrýt proti studenému větru. V půlce února při ranních -5 je to již na odkrytí, ale bacha na tání a vlhkost (jde o to udržet fíkovník co nejdéle ve spánku). Jakmile se púda od sluníčka prohřeje a ke kořenům se dostane voda, tak rychle vyrazí a pletiva se v mrazících potrhají. Takže pozor na vláhu v nepravý čas. Jinak mráz okolo -5 je v pohodě.


Ahoj, jen bych tě rád vyvedl z omylu. Hnojit v listopadu draslíkem, je tak trochu s křížkem po funuse. Draslík má dobu rozpadu podle teplot kolem 2 měsíců, pokud tak hnojíš v listopadu, tak je účinek před zimou rovná 0. Je tu sice teorie, že pokud by bylo od listopadu do dubna zamrznuto, tak se ten draslík uchová do jara a podpoří se tím jarní násada, ale pokud je teplejší zima = nezamrznutá půda a rostliny jsou k tomu ještě někde u jižní zdi, kde je obecně tepleji, tak může větší množství draslíku naopak rostlinu oslabit, což by pak vysvětlovalo ty potrhaná pletiva aniž by dřevo v zimě omrzlo.
Jestli máš v úmyslu podpořit vyzrávání pletiv, přesuň podzimní hnojení draslíkem na konec srpna a začátek září S14 .

Máme rostliny vysazené různě po pozemcích, většinou vůbec nezimované, letos bylo -15°C a zima byla dost vlhká. A s tím co popisuješ jsme nikdy problém neměli, ani u rostlin v zemi, ani v nádobě. Rozhodující jen je, jestli dřevo v zimě neomrzne a další rizikové období jsou dubnové a květnové mrazíky. Nic více.

Jinak jsem včera koukal, že ve skleníku narašilo Verdino, horní pupeny ještě spí, ale ze dřeva vyrašily fíky, letos extrémně brzo tedy.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod ivan » 18 úno 2019, 13:46

Rudolf- u vás na JZ je to (aj s figovníkmi jednoduché) :lol: - december + január ste mali nadpriemerne teplo (aj cibuľoviny vám rástli už v polovici januára :D ) celú zimu ste nemali sneh a ani pôdu zamrznutú :wink: - okrem predchádzajúceho obdobia( snehová kalamita) spred 2 týždňov....veď tých -15°C bolo u vás iba chvíľku ( + ste mali sneh- žiadne holomrazy)....takmer suptropická zima :wink:
Podľa mňa s namrzaním figovníkov tu hrá viac faktorov, napr. poloha ( nízke polohy s častými inverziami- ako je aj teraz- mrzne viac ako 14 hodín za deň, teplo je len na chvílu a opäť prudko poobede klesá teplota- pri tom slnko je už ostré, ale pôda veľmi chladná),.... ťažké ílovité pôdy- sú veľmi chladné a veľmi ťažko sa na jar prehrievajú- napr. teraz silné slnko( už viac ako týždeň) veľmi prehrieva( vysušuje) konáre a ťažký íl je ešte veľmi studený a korene sa neskôr prebúdzajú- čo je obrovský nepomer medzi podzemnou a nadzemnou časťou rastliny( ľahké piesočnaté pôdy majú v sebe veľa vzduchu)- tie tak silno nepremŕzajú a sú na jar oveľa teplejšie,...zloženie pôdy- pôdy ílovité zadržiavajú v sebe oveľa viac dusíka ( ťažšie vyzretie dreva na zimu), v ľahkých pôdach sa dusík ľahko odplaví... keď sa v zime a na jar pridá silný vietor a slnko- aj ten dokáže konáre riadne vysušiť,...a samozrejme neskoré jarné mrazy S13 .....
K tým nízkym polohám:napr. u nás nočné teploty posledných dní od -6°C po -4°C, Zobor ( 580 m.n.m)nočné teploty od +3,5 °c po +6°C
Inak- ja by som potreboval oslabiť rast figovníkov( nikdy som ich nehnojil)- rastú veľmi bujne,a ťažko vyzrieva drevo -len vlani v septembri som pridal draslík, fosfor, popol z dreva- uvidím, čo to spraví
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků