Zimní ochrana fíkovníků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod paloo » 10 led 2017, 12:28

brano70 píše:Milas, myslim, ze ty mas uz vymalovane, Piestany vcera -18, dnes -16, vcera tvoja Tmax -12. S8 Ak si nezakryl, brebu (ak mas brebu odrodu volne vonku) mas na 100% v haji zelenom...

Ja som takto zakryl aj minuly rok a mal som Tmin okolo -15. Nemal som omrznuty ani terminalny pupen na letorastoch, takze moja nadej stale zije ...
Konecne prisla takato skuska, ktora definitivne potvrdi, ci dany typ zazimovania ma zmysel, alebo nie...

Myslím,že v háji zelenom ste všetci okrem mňa a Michala :D4 Ja figovníky nepestujem a Michal im kúri S1
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod brano70 » 10 led 2017, 13:45

sasman píše:https://www.youtube.com/watch?v=fQAQcIQj-f8
Tady o Perettě mluví přímo "šlechtitel" - breba má dozrávat na přelomu srpna a září, hlavní násada v polovině až na konci října.

P.S.: Nevím, jestli má smysl sem dávat videa z YouTube - jestli už to všichni neviděli a nedávám to tu zbytečně?


sasmane, ten uvadzany termin dozrievania breby na Perette sa mi nejako nezda, to je dost neskoro. Breba spravidla dozrieva skor, uz koncom jula (cervenec) a v auguste (srpen)...
brano70
 

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 10 led 2017, 14:59

Termín dozrávání breby se může lišit i o měsíc až dva v závislosti na podmínkách, kde je rostlina pěstována.
Když máš dobré stanoviště a fíkovníky se probudí hned v dubnu, tak můžeš brebu sklízet v červenci, pokud se zazelenají až koncem května, tak je reálný až závěr srpna či začátek září.
Z toho důvodu není moc důležitá informace o době zrání, ale spíše počet dní od násady k dozrání.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod brano70 » 10 led 2017, 15:16

Michale, mas pravdu, ale v Lubere to musi dozrievat uz koncom jula...
U mojhoj BT sa breba zacala zvacsovat (růst) v minulom roku po jarnych neskorych mrazoch az v druhej polovici maja a prve zrele plody z breby boli uz v posledne dni jula. A to moja lokalita nie je extra tepla...Hovorim o trvalo vonku rastucom figovniku.
brano70
 

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Dahe » 10 led 2017, 16:31

Obrázek Obrázek Obrázek Tak zimuju já.
Dahe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 391
Registrován: 10 kvě 2009, 14:50

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod brano70 » 10 led 2017, 21:13

Dahe, mas pekne papecinky, zatial dobre akurat tak do fazule alebo hrachu :D A dobry úkryt pre vrabce S6
brano70
 

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod sasman » 10 led 2017, 21:33

brano70 píše: sasmane, ten uvadzany termin dozrievania breby na Perette sa mi nejako nezda, to je dost neskoro. Breba spravidla dozrieva skor, uz koncom jula (cervenec) a v auguste (srpen)...


Já jsem jen přeložil co ten údajný objevitel této odrůdy tvrdí na videu. Čekal jsem jestli se ozve někdo, komu už Peretta vyprodukovala brebu, třeba časem...

Ale hlavně proč jsem teď píšu - když už jsme u toho YouTube, tak jsem před nějakou dobou viděl tohle video:
https://www.youtube.com/watch?v=RB0D_tuKgtQ
A co mě nejvíc zaujalo, že to je v Kanadě a jestli jsem dobře rozumněl (1:30 až 1:45, moc jsem mu nerozumněl), tak pěstuje Dessert King. Ale je to na "západním pobřeží", takže pokud je to blízko moře, asi tam nebudou mít velké mrazy.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 11 led 2017, 08:45

Myslím, že jde o zónu 8, takže breba zárodky nezmrznou, ale zároveň je to Kanada čili příliš krátké léto na to, aby dozrála letní násada. Desert King je pak jasná volba.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Dahe » 11 led 2017, 09:31

Já jsem jen přeložil co ten údajný objevitel této odrůdy tvrdí na videu. Čekal jsem jestli se ozve někdo, komu už Peretta vyprodukovala brebu, třeba časem...

Ale hlavně proč jsem teď píšu - když už jsme u toho YouTube, tak jsem před nějakou dobou viděl tohle video:
https://www.youtube.com/watch?v=RB0D_tuKgtQ
A co mě nejvíc zaujalo, že to je v Kanadě a jestli jsem dobře rozumněl (1:30 až 1:45, moc jsem mu nerozumněl), tak pěstuje Dessert King. Ale je to na "západním pobřeží", takže pokud je to blízko moře, asi tam nebudou mít velké mrazy.[/quote]
Druhá fotka je z Kanady http://rastline.mojforum.si/rastline-ab ... =vancouver
Dahe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 391
Registrován: 10 kvě 2009, 14:50

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod milas » 11 led 2017, 17:21

Nuž ako tam je teraz....takže tak..

https://www.yr.no/sted/Canada/British_C ... arsel.html

alebo

http://visitorinvictoria.ca/weather-in-victoria-bc/

a je vymalováno...

trošku prekladu:

Victoria, BC, na južnom ostrove Vancouver sa nachádza v miernom, sub-stredomorskom klimatickom pásme. To má za následok najpríjemnejším klímou v Kanade s pohodlnými suchými letami s nízkou vlhkosťou a na pevnine vánok držať to v pohode; a zimy, kde sa teplota zriedka klesá pod bod mrazu. To nie je prekvapujúce, že Victoria sa nazýva "Garden City".

Victoria v priemere 308 dní s nejakým jasným slnečného svitu ročne robiť to 6. najslnečnejšie mesto v Kanade. To je 5 krát viac slnečných dní než Seattlu a zatiaľ čo západné pobrežie je známa pre mnoho zrážok, Victoria dostane polovicu Vancouver, BC ktorý je umiestnený na pevnine. Toto mierne klíma robí Victoria ideálnym miestom pre ľudí, ktorí majú radi prírodu ... bez ohľadu na ročnom období je tu stále čo robiť vonku!
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2581
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Mirek » 11 led 2017, 18:56

moonvil píše:Myslím, že jde o zónu 8, takže breba zárodky nezmrznou...

Při jakých teplotách breba zárodky zmrznou? Doposud s tím nemám osobní zkušenost, protože minulé dvě zimy byly mírné a fíkovníky mám ve volné půdě od roku 2014.
Mirek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 84
Registrován: 10 kvě 2014, 12:16
Bydliště: Brno-venkov, 377 m n.m., USDA 6b

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod brano70 » 11 led 2017, 20:29

Myslim si, ze breba zarodky zamrznu rovno s letorastami, tie odchadzaju pri -12, pod -14 je breba na pravde bozej... samozrejme ma na to vplyv stupen vyzretia letorastov pred zimou, priebeh mrazov a pod.
brano70
 

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 11 led 2017, 21:12

Záleží jak jsou velké - čím menší, típ lépe. Pokud jsou ve zhruba stejné velikosti jako vedlejší růstový pupen, tak asi opravdu přežijou to samé co celý výhon. Jakmile se ale stihnou ještě před koncem sezóny zvětšit, tak jejich odolnost klesá.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Mirek » 11 led 2017, 22:30

Děkuji za odpovědi. Věřím tomu, že i přes nepříznivý průběh této zimy nějaká breba úroda bude.
Mirek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 84
Registrován: 10 kvě 2014, 12:16
Bydliště: Brno-venkov, 377 m n.m., USDA 6b

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Brano70 » 03 pro 2017, 12:20

Moj B.T. Macek som stihol obalit tesne predtym ako nam natrepkalo 35 cm snehu E11

Obrázek

Minimum sme mali vcera rano -8,5
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků