Zimní ochrana fíkovníků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod gr81 » 12 úno 2021, 20:34

A má cenu něco roubovat pod zemí?
Nevyjde nastejno nechat zakořenit řízek?
Stejně si ten roub udělá vlastní kořeny a u nových větví rašících z kořenů nebude jasné, co to je...
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod MonikaV » 12 úno 2021, 21:06

Taky už nějakou tu zimu- nezimu fíkovníky nebalím, mám jen trochu jehličnatých větví poházených okolo kmene, ale po dnešní obchůzce, jsem optimistka, věřím, že to vydržíííí :D (možná některé větvičky se budöu muset- 20cm ustříhnout, což není zatím tragédie) Stále si myslím, že když udeří mrazík na konci dubna, čí začátkem května-když už jsou narašené fíčky i s lístky, tak to je průser S8. Ono to bude dobrý-uvidíte S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod mifin » 12 úno 2021, 21:17

gr81 píše:A má cenu něco roubovat pod zemí?
Nevyjde nastejno nechat zakořenit řízek?
Stejně si ten roub udělá vlastní kořeny a u nových větví rašících z kořenů nebude jasné, co to je...


To je spíš o využití energie starší rostliny a jejích kořenů. Já bych měl třeba i velký problém vykopat starší fíkovník mezi dlažbou a plotem k sousedům. Nemá moc místa - navrchu jn proužek zeminy, ale prosperuje. Jinak bych dal přednost řízku.
Asi by bylo lepší roubovat pod zemí, ale doufám, že ty báze lze ochránit, jen ta první zima by nemusela být takhle mrazivá. Na druhou stranu štěstí, že je sníh, tak to třeba dobře dopadne.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod kaossik » 12 úno 2021, 23:35

Letos to vypadá, že pořádně otestuju odolnost Campaniere. Loňský řízek ve volné půdě už má za sebou první pokles na -13.5, ale má silné a dobře vyzrálé větve, já mu věřím :-D
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 13 úno 2021, 09:51

13 by dát mohl, ale to asi většina trochu odolnějších odrůd. Pořádné testování by začalo někde u -16, 17, atd., to by ale chtělo už trochu starší rostlinu.
Každopádně pak dej vědět jak dopadl.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Stanley_51 » 13 úno 2021, 10:20

moonvil píše: Pořádné testování by začalo někde u -16, 17, atd.

Mám dva fíkovníky venku - SD a Celeste, bez jakékoliv ochrany. Teď prošly dva dny po sobě mrazem - 17°C tak uvidíme na jaře, co to s nima provedlo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod pavell » 13 úno 2021, 11:49

Dva dny -17?
Tak to už nemusíš na nic čekat, to už jsou použitelné tak akorát do kamen.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod nene » 13 úno 2021, 11:55

My bychom počkali.... :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hofis » 13 úno 2021, 12:54

Taky tak. Mě v roce 2017 při -16°C omrzly pouze letorosty, a to jen zčásti. Ale měl jsem to v krytu, pravda. Zase ale ty mrazy trvaly déle a byly silnější. 3 týdny bylo v noci permanentně pod -10°C a jeden z těch týdnů dokonce pořád kolem -15°C. Přes den bylo max. -5 až -10°C. Podle mě by víceleté dřevo ve volné půdě mělo -17°C dát. Pomrznou asi letorosty a možná nějaké dvouleté dřevo. To je můj tip. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Stanley_51 » 13 úno 2021, 15:30

pavell píše:Dva dny -17?
Tak to už nemusíš na nic čekat, to už jsou použitelné tak akorát do kamen.

Na to je vždycky času dost. Příroda je mocná čarodějka a někdy překvapí ( dokonce i příjemně ).
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod pavell » 13 úno 2021, 16:24

No bylo by fajn pokud by fíkovník vydržel -17 bez ochrany, obrazí od kořenů, ale co je nad zemí to pravděpodobně zmrzne, byl by to zázrak pokud by to přežil.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hofis » 13 úno 2021, 17:12

Byl jsem dnes omrknout ten můj pražský, slíznul -13°C. Špičky jsou sice zahnědlé i vrcholky breby, ale ještě to úplně nezatracuji. S brebou je to tak na hraně, uvidíme. Jsem na to sám zvědav, jestli z toho letos něco bude. Nechával jsem jen asi 1/3 nejslabších výhonů na případnou brebu, zbytek jsem zaštípl minulé léto na podzimní sklizeň.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod mifin » 13 úno 2021, 19:17

Tak se ještě vracím k měření teploty cca 15 cm pod sněhem a cca 10-15 cm nad zemí v takové menší závěji, kterou jsem vytvořil pro fíkovník.
Samozřejmě sníh izoluje a vyrovnává extrémy, ale taky je hodně znát zpoždění průběhu teplot oproti vzduchu. Když byl extrém volně venku -13,6°C (12.2. v 7:15), tak ve sněhu bylo -3,3°C.
Tenhle samotný rozdíl moc neznamená, velmi důležité je, jak dlouho jsou teploty velmi nízko, což se následně s několikahodinovým zpožděním projeví poklesem teploty ve sněhu. Z měření dovozuji, že kdyby byl výkyv venkovní teploty i výrazně větší, ale dost krátký, na teplotě ve sněhu by se to téměř neprojevilo a rozdíl mezi teplotou venku a ve sněhu by byl mnohem větší.
Zcela nejníže klesla teplota ve sněhu dnes (někdy dopoledne) a to na -4,6°C a ještě v poledne zůstávala na této hodnotě. Ve vzduchu již bylo -3,7°C. Přitom noční minimum bylo menší než den předtím (něco pod -11°C), ale většinu noci bylo mezi -10 a -11 °C.
Zajímavé je také, že teplota během dopoledne ve sněhu stále klesala (z -4,2°C v 8 hod na uvedených 4,6°C), ačkoliv volně venku již na slunci rychle stoupala. Celé odpoledne tak byla ve sněhu nižší teplota než na vzduchu a srovnaly se až cca 16:30 na -3,6°C.
Nejhezčí by byly křivky průběhu, ale nemám zase tolik dat a takhle mi to pro základní informaci stačí.

Michale, jaký je tvůj odborný názor? Vyzrálé loňské rouby by ty teploty pod sněhem do -5°C měly přežít?
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 13 úno 2021, 19:56

Vše, co je pod sněhem, má naprosto ideální podmínky pro zimování - řekl bych, že ještě lepší než ve skleníku, kde teploty strašně lítají nahoru, dolů.
Bohužel sníh u nás je absolutní vzácnost, minulý rok se za celou zimu objevil asi 1cm na max 4 hodiny, letos tady leží jakási podivná ledová krusta cca 2cm, tím se nic zazimovat nedá.

Vyzrálé dřevo ti pod sněhem vydrží úplně všechno, akorát pak pozor na myši.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Radim K » 14 úno 2021, 00:42

Už se to probíralo mockrát, ale podle našich poznatků je ta odolnost fíků fakt dost "jednoduchá". Máme ve volné půdě asi 20 keřů, každý jiná odrůda, nikdy je nekryjeme z časových ani "materiálních" a koneckonců i experimentálních důvodů. Pokud je zimní minimum -14°C (zima 2014/15), vyraší všechny odrůdy, všechny rostliny včetně nejtenčích větviček a vrcholků. Pokud je do -15°C (zima 2019), vyraší 95% všech vyrašitelných pupenů, jinými slovy, poškození je do 5%. Pokud je ovšem -16,3°C (zima 2018), poškození keřů už činí 90%! Jediná výjimka je HC, která měla při -16,3°C poškození do 30%.
Mě z toho vychází, že odolnost všech běžnějších odrůd fíků kromě HC je někde mezi -14,9 až -15,5°C pokud to číslo má být co nejpřesnější. Tolik by mohly teoreticky vydržet i nastříhané řízky.
Předpokládám, že po letošních -17°C bude úmrtnost nadzemní části přes 98%.

Samozřejmě záleží na precizním měření teploty a ta teplota se musí těch rostlin skutečně týkat. To znamená, že dost ovlivňuje, jestli jsou fíky u nějaké zdi, pod krytem nebo ve skleníku. Pokud někdo tvrdí, že mu fík vydržel -17°C nebo dokonce méně, určitě v tom bylo nějaké "ale".

Standův nechtěný pokus dopadne, předpokládám, nedobře, nicméně jak píše Standa, příroda umí překvapit :D . Tady by se ale musela fest snažit :D .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků