Zimní ochrana fíkovníků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod mirka » 29 lis 2023, 18:52

Tak dnes fíkovníky konečně zabalila, stále u nás bylo deštivo, tak to nešlo, dnes skoro celý den bylo slunečno a zemina jemně zmrzlá, tak jsem toho hned využila.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Luk » 03 pro 2023, 00:35

Zazimováno S6 V květináčích jsou rostliny na vyřazení. Tak na jaře pro srovnání můžu vyfotit znovu, jak vydržely zimu.
Obrázek
Obrázek
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 03 pro 2023, 04:37

Solidní izolace.
Jen pro představu - co se letos v Břeclavi vyřazuje?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Luk » 03 pro 2023, 10:27

Vyřazuji v květináči:

Celeste - náladový
Trogir - pozdní
Nedbal žlutý - chutově dobrý ale je náchylný k praskání při dozrávání
Pingo de Mel - přebytek, na hodnocení se čeká
Jaune d´Escoussans - chuť mi přišla jednodušší, jinak bez problému, bez opadu
Bratislava 2 - přebytek, chuť je extrémně cukrová a to mi vadí

Příští sezónu vykopu (dám šanci jiným)
Komen - je pro vyznavače víry. Člověk se musí modlit, aby vůbec něco nasadil S12
Bratislava 2 - už jsem psal
ebt Francuesco, LaRadek, Šponar - problém je, že z jednoho keře Pálavy hlavní násadu po kilech rozdávám, tak není třeba více podobných fíkovníků
Někdo si teď určitě ťuká na čelo, jaký že to mám problém :)

Informace nemusí být pravidlem. Jde o mé postřehy z mého způsobu pěstování.

Člověk sbírá, aby následně redukoval. 30 květináčů a 19 zasazených už začíná být dost. :lol:
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 03 pro 2023, 11:36

Ok, aspoň bude místo pro další odrůdy.
Někdo by se taky mohl obětovat a vysadit na jihu do země caprifík, aby se co nejrychleji nadělal materiál pro další množení.
V kontejneru to jde dost pomalu - zejména když se nesmí příliš odstraňovat výhony s profichi (brebou).
Nějaký dobrovolník? :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod pavell » 03 pro 2023, 13:40

Jo Michale dva můžu vysadit, jen nevím co jsou to zač, dostal jsem je tak nějak omylem, tak na jaře už půjdou ven. No chtělo by to ale spíš nějakého spolehlivého a ověřeného samce. A vlastně nevím jestli jsem dost na jihu. :)
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 03 pro 2023, 13:58

Řízky bych poskytnul z mého Alvoru, který poctivě udržel násadu s pylem již 3 sezóny po sobě, takže si myslím, že prošel důkladným testováním a může se vesele šířit.
Chtělo by to vysadit někde na chráněném stanovišti, kde je minimální šance totálního vymrznutí. Vůbec netuším jakou to má odolnost v porovnání s běžnými odrůdami samic, ale asi to bude podobné. Vlastně by stačilo, aby v té lokalitě došlo k co nejrychlejšímu startu a pak už žádné pozdní jarní mrazíky. Do konce sezóny to udělá hezké výhony, ze kterých bude možné nasekat dostatek řízků. No a pak je taky potřeba, aby dotyčnému nedělalo problém občas něco hodit do obálky a poslat.
Ale třeba to nakonec nikdo chtít nebude a na ruční opylování se všichni vykváknou, i to je možné :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod pavell » 03 pro 2023, 14:50

Super, takové místo bych našel. Myslím že se to ruční opylování rychle rozjede, jak už jsem tu někde psal, taky jsem tomu moc nevěřil, myslel jsem si že to bude moc složité a nebude to fungovat, vyzkoušel jsem to na několika odrůdách jen pár desítek fíků, pylu jsem neměl moc a ono to fakt funguje. Děkuji Michale za ten super návod.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Marie J. » 03 pro 2023, 16:44

moonvil píše:Ok, aspoň bude místo pro další odrůdy.
Někdo by se taky mohl obětovat a vysadit na jihu do země caprifík, aby se co nejrychleji nadělal materiál pro další množení.
V kontejneru to jde dost pomalu - zejména když se nesmí příliš odstraňovat výhony s profichi (brebou).
Nějaký dobrovolník? :wink:


Já bych klidně vysadila i pro účely sběru řízků, ale popravdě u sebe vidím dost velký problém se suchem. Fíkovník v zemi letos rostl neskutečně pomalu, vlastně přidal až na podzim. Byl sázený brzy na jaře. Druhý jsem vysadila koncem září, tak snad to bude příští rok lepší.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Brano70 » 04 pro 2023, 08:06

moonvil píše:Ok, aspoň bude místo pro další odrůdy.
Někdo by se taky mohl obětovat a vysadit na jihu do země caprifík, aby se co nejrychleji nadělal materiál pro další množení.
V kontejneru to jde dost pomalu - zejména když se nesmí příliš odstraňovat výhony s profichi (brebou).
Nějaký dobrovolník? :wink:


Michale, ak ti nebude vadit, mozes mi k tym objednanym odrezkom prihodit aj ten Alvor, skusil by som ho supnut na Rézhegy ...
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod kaaja-el » 04 pro 2023, 16:35

Vosičky už jsou prej v Budapešti. To už máte do Blavy a na Moravu co by kamenem dohodil:-)
https://www.fugesember.hu/2023/10/fuged ... en-XI.html
Je tam zabudovaný translátor, tak si počte i neungarista :-)
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod kasta » 05 led 2024, 11:28

tak jsem vcera vymeknul a zasypal listim oba fikovniky, co mam na berounsku (TV a Znojmo). asi to nutny nebylo, spis pro jistotu - jsou to maly rostliny, venku jeste nezimovaly a muzu to tak nechat do pulky unora a pak se uvidi. mel jsem spoustu duboveho listi a habrovych vetvi, takze jsem udelal takovou ohradku a vysypal ii listim
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Milan Kulka » 12 úno 2024, 21:58

moonvil píše:Ok, aspoň bude místo pro další odrůdy.
Někdo by se taky mohl obětovat a vysadit na jihu do země caprifík, aby se co nejrychleji nadělal materiál pro další množení.
V kontejneru to jde dost pomalu - zejména když se nesmí příliš odstraňovat výhony s profichi (brebou).
Nějaký dobrovolník? :wink:

já jsem dost na jihu, takže bych mohl taky nějaké caprifíky vysadit na množení, jeden už mám vysazený v zahradě Caprifík Dalmatie z Palmi :-)
Milan Kulka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 29 led 2024, 20:53

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Milan Kulka » 12 úno 2024, 21:59

kaaja-el píše:Vosičky už jsou prej v Budapešti. To už máte do Blavy a na Moravu co by kamenem dohodil:-)
https://www.fugesember.hu/2023/10/fuged ... en-XI.html
Je tam zabudovaný translátor, tak si počte i neungarista :-)

jo, jen kdyby ten dotyčný pán tolik nekecal mimo mísu :-)
Milan Kulka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 29 led 2024, 20:53

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod EvaOstrava » 13 úno 2024, 17:38

Milan Kulka píše:.... jeden už mám vysazený v zahradě Caprifík Dalmatie z Palmi :-)
To ale asi nebude ten perzistentníí - takže na umělé opylení se nehodí? Jak je možné, že neperzistentní caprifik profichi neshodí, pokud je v něm vosa, podle čeho to asi pozná. Pyl tam nepřinese, možná nějakou jinou látku. Jestli by ho třeba nešlo nějak oblafnout. (-:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků