Zimní ochrana fíkovníků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod ivan » 07 bře 2023, 13:15

mirka píše:Tak jsem tedy odzimovala venkovní fíkovníky, jde na nich vidět malá breba. Už by mrznout nemuselo, noční teploty se stále pohybují kolem 0°C

:shock: ...Mirka, záleží na tom, v akom narašenom stave je breba...lebo do konca apríla je ešte ďaleko....teraz po prechodnom oteplení v najbližších dňoch sa ochladenie rysuje po 15.3. ( len "na skok" od nás na severe je zásoba chladného vzduchu veľká)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod mirka » 07 bře 2023, 13:47

Ivane pohlidám si to, lehce to trochu zabalím rostliny nejsou ještě tak velké a breba je jen náznak.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod kaossik » 07 bře 2023, 17:22

Už to dnes čtu podruhé, že už snad mrznout nebude. Říct toto začátkem března mi přijde nepochopitelné. Před pár roky si pamatuji jak bylo na přelomu března a dubna -10°C. Každý milimetr o který breba naroste snižuje její mrazuvzdornost. Já tedy rozhodně nebudu rozbalovat tak do půlky dubna a tehdy uvidím podle dlouhodobé předpovědi. Dobře udělaný kryt chrání i proti přehřívání, půda se zahřívá pomalu a tak takový kryt zpomaluje rašení. Což je dobře protože nechci aby mi zmrzlí v květnu spálily komplet nový růst i s brebou.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hofis » 13 kvě 2023, 21:34

Dnes jsem sundal druhou poslední vrstvu krytu z protimrazové netkanky z fíkovníků, první vrstvu jsem sundal o Velikoinocích. LdA pěkně jede, je na tom líp, než fíkovníky v Praze. Ta netkanka na jaře dost pomáhá držet teplo a je to vidět.
Obrázek
Foto: VDF, 13.05.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod meyer » 25 lis 2023, 08:22

Noční sněžení, v Praze je bílo, takže už to nastává - zimní ochrana fíkovníků je aktuální. E3 8)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Petr z H. » 26 lis 2023, 16:23

meyer píše:Noční sněžení, v Praze je bílo, takže už to nastává - zimní ochrana fíkovníků je aktuální. E3 8)


Ne, není. A už 2 roky nebyla. Teploty v zimě tak nízko neklesají, aby bylo potřeba fíkovníky nějak řešit. Uvidíme, jestli letos nějaká extrémně mrazivá epizoda přijde (k -15 °C). Pak je něčím přikryji, ale zatím rozhodně ne.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod meyer » 26 lis 2023, 17:22

Zase problém, ale štěstí přeje připraveným, ono až bude -15 na více tak už bude na zásah pozdě, milý Petře.
Teploty se klidně může během jedné noci zhoupnout jako v roce 1979 a je s fíky vymalováno Tehdy to bylo taky neočekávané a bylo to raz dva. Ten den 31.12.78 Odpoledne u nás / okr.Chrudim/ bylo +17, ráno -27. Všechny ořešáky ve věku cca 30 let nám zmrzly, od té doby jsme opatrní, i když jsou třeba vánoce na blátě a sníh je jen někde na horách. :lol:
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod EvaOstrava » 26 lis 2023, 19:07

Jo, ten Silvestr si dobře pamatuji. Měli jsme to od autobusu domů slabou půlhodinu. Ale ta cesta ze Silvestrovské zábavy v tom neočekávaném mraze se zdála nekonečná. Přišla jsem domů do ruda ošlehaná mrazem.
(Pak se mi ještě vryla do paměti jiná noc, kdy bylo všechno pokryté souvislou vrstvou ledu. Po rovince to ještě šlo, ale svahy hrozily držkopády, a já přemýšlela, jestli nejít raději po čtyřech. Poslední úsek jsem musela ručkovat kolem našeho plotu, abych se do kopečka vůbec dostala, a došla domů. (-:)
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod gr81 » 26 lis 2023, 19:38

To už je zas podzim? Tak se se můžeme zase začít dohadovat :)
Já, podobně jako Petr, budu vyčkávat.
Zakrytá a nezakrytá Peretta byla u mě letos stejně tragická. Bez zdroje tepla pod krytem to promrzne stejně.
Riziko, že bude -15 je minimální a že by nečekaně je ještě menší.
Chce to klid :)
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 224
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 26 lis 2023, 20:11

Zatím nic nezakrývám, většinu kontejnerů mám stále venku. Takový nečekaný propad teplot v dnešní době asi opravdu nehrozí. A do -10C jsem v klidu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Petr z H. » 27 lis 2023, 08:51

meyer píše:Zase problém, ale štěstí přeje připraveným, ono až bude -15 na více tak už bude na zásah pozdě, milý Petře.
Teploty se klidně může během jedné noci zhoupnout jako v roce 1979 a je s fíky vymalováno Tehdy to bylo taky neočekávané a bylo to raz dva. Ten den 31.12.78 Odpoledne u nás / okr.Chrudim/ bylo +17, ráno -27. Všechny ořešáky ve věku cca 30 let nám zmrzly, od té doby jsme opatrní, i když jsou třeba vánoce na blátě a sníh je jen někde na horách. :lol:


Sorry, ale žádný problém není a nevím, proč nějaký vytváříš. Já jen konstatuji dlouholetou zkušenost, že takové zimy, aby byla potřeba zimní ochrana, dnes už bývají zcela výjimečně. A pokud by hrozil hluboký mráz, dnes jsou předpovědní modely na takové úrovni, že se to člověk dozví několik dní dopředu a nemá problém věnovat jedno odpoledne na přehození slámy či nějaké jiné vrstvy přes keře. To je můj přístup, nikomu to nevnucuji, ale pokládám to za nejméně pracné, člověk v dnešním změněném klimatu pravděpodobně ušetří spoustu času a námahy s obalováním keřů. Jestli se ti tento přístup nelíbí, tvoje věc, ale nevyvolávej, prosím, úplně zbytečný konflikt narážkami v příspěvku a v SZ. :|
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod EvaOstrava » 27 lis 2023, 09:35

Já tedy nejsem žádný odborník a většinou se řídím hlavně selským rozumem, ale není lepší si udělat zimní ochranu (jehlan) v době, kdy zem ještě není promrzlá, a vytvořit si pod ní teplejší mikroklima, než to balit až pří mínus devíti, kdy si to postavím na zmrzlou zem? Ono po té dlouhé době s nadprůměrnými teplotami může zima i překvapit.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Petr z H. » 27 lis 2023, 10:14

EvaOstrava píše:Já tedy nejsem žádný odborník a většinou se řídím hlavně selským rozumem, ale není lepší si udělat zimní ochranu (jehlan) v době, kdy zem ještě není promrzlá, a vytvořit si pod ní teplejší mikroklima, než to balit až pří mínus devíti, kdy si to postavím na zmrzlou zem?


Samozřejmě, že je to lepší, především pokud má někdo jen několik venkovních keříků a materiál připravený. V opačném případě - otázka množství fíkovníků, času, materiálu a priorit.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod meyer » 27 lis 2023, 10:41

Hm, prostě jsem se jen zmínil, že se zima skutečně již přihlásila. Já také neřeším mrazíky, ale silné mrazy až kolem těch -15, ale když je sníh, tak už to na leccos ukazuje. Asi tak. To bude asi raději vše. :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hofis » 27 lis 2023, 12:12

Já jsem to tedy na severu při pohledu na tu situaci, co nás čeká, už raději přikryl. Ale tam to mám u zdi a zakrývám to protimrazovou netkankou. Letos tam mám i čidlo, tak jsem opravdu moc moc zvědav, kolik takovéto zakrytí zvládne udělat. Na severu to ale zakrývám vždy a hlavně tam pořád nejsem, takže jistota je jistota. :) V Praze zakrývat nehodlám, většinu mám na dobře chráněném místě. Akorát zakryju Campaniere, tam mám takový tenký proutek na budoucí kmínek a nechci, aby mi náhodou přemrzl. No, a Pražský venkovní to musí vydržet, on už se moc ani zakrýt nedá. :) Maximálně ho čeká řez mrazem, což se také čas od času stává a není to úplně od věci. Akorát pak není bohužel další rok moc úroda. Ale to je holt příroda.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků