metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod sasman » 26 zář 2017, 16:59

Na půdě zimujes mladé rizkovance nebo všechny rostliny? Protože dospělé rostliny se zimuji bez listů a mladé rostliny do jednoho roku s listy. Řekl bych, že pro mladé rostliny s listy bude lepší zimovani v teple v bytě než na půdě.
Pokud jsou listy zkroucene, tak rostlina trpí nedostatkem vody, pokud listy žloutnou a opadávají, tak jsou rostliny prelite, aspoň u mě to tak vždycky bylo. Jak to je na asi chladné půdě nevím...
Naposledy upravil sasman dne 26 zář 2017, 21:23, celkově upraveno 2
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod petrpan » 26 zář 2017, 20:06

sasman píše:... rostlina trpí nedostatkem sucha...

hehe, zajimavy slovni obrat :D
Jinak u nas se puda dokaze pekne vyhrat slunickem i v zime, tak na to pozor (ale chapu, ze ne v kazdem baraku to tak bude).
edit: korenil jsem nejake rizky v prubehu srpna a urcite je budu zimovat v teple domova pod stresnim oknem.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod sasman » 26 zář 2017, 21:20

sasman píše:... rostlina trpí nedostatkem sucha...

S1 jo to jsem napsal zajímavě :D už jsem to opravil :D4
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod robos » 27 zář 2017, 09:16

sasman píše:Na půdě zimujes mladé rizkovance nebo všechny rostliny? Protože dospělé rostliny se zimuji bez listů a mladé rostliny do jednoho roku s listy. Řekl bych, že pro mladé rostliny s listy bude lepší zimovani v teple v bytě než na půdě. Pokud jsou listy zkroucene, tak rostlina trpí nedostatkem vody, pokud listy žloutnou a opadávají, tak jsou rostliny prelite, aspoň u mě to tak vždycky bylo. Jak to je na asi chladné půdě nevím...


fiha, dik, to som netusil .... dam ich teda dovnutra domu na okno ..... stahujete ich az pri prvych mrazoch?
Borinka pri Bratislave, 250 m/m, JV orientacia, vlhke tazke pody (krasove pramenisko)
Ficus carica "Laradek"(volna poda, crepnik)
Uživatelský avatar
robos
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 20 bře 2017, 09:14
Bydliště: Borinka pri Bratislave, 250 m/m, JV orientacia, vlhke tazke pody, krasovy pramen

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 27 zář 2017, 10:05

Jestli chceš zimovat mladý řízkovanec doma na okně, tak na první mrazy rozhodně nečekej nebo přijdeš o listy a možná i o celou rostlinu.
Můžeš ji nějakou dobu stěhovat - ráno ven na slunko, večer schovat na okno pro případ, že by už náhodou šly teploty v noci pod nulu. Fíkovníky lze nechat celoročně olistěné, pokud bude na tom okně málo světla, tak se dá přisvicovat např. nějakou LEDkou. Jinak hrozí, že se ti začne rostlina vytahovat a to je pak naprd.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod El Mariachi » 18 říj 2017, 22:41

Moonvile, kolik myslíš, že je kritická teplota pro mladý řízkovanec v PET lahvi? Mám jich na zahradě cca 15 a nemám šanci každý večer vše schovávat a ráno zas vytahovat. Cca 40 % z nich už shodilo listy, ale většina je ještě zelená nebo napůl zelená... Příští čtvrtek může nastat rizikový den (tedy spíš noc s -2°C) ale pak má být zase slušně. Takže mám hamletovskou otázku, zda má smysl mladé řízkovance v PETkách schovávat na jednu noc do sklepa či neschovávat :(

A když už je řeším, myslíš že je mám do větších květináčů přesadit spíš teď na podzim nebo až na jaře než vyhodí listy? Jsou to všechno letošní řízky, většinou slušně zakořeněné a každý měl několik listů, nicméně ještě žádné plody.
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 19 říj 2017, 08:00

Asi to budeš muset odhadnout podle stavu vyzrálosti vrcholku výhonů - ty co jsou již připraveny na zimu a snesou určitý mrazík mají výhon ukončen pevným pupenem. Pokud je vršek stále měkký a zelený, tak ti asi částečně omrzne, což pak na jaře zpomalí nástup vegetace. Takže ty nevyzrálé bych asi doporučil schovat (odnést PETku není zas taková dřina).
Přesazovat do většího lze v podstatě kdykoli, ale teď před zimou bych to dělal jen v případě, že nepoškodíš kořeny - tzn z PETek nevyklepávat, ale rozstříhnout je a opatrně vyndat. Já to dělám raději až na jaře, ty mladé kořínky v PETce bývají děsně křehké.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod izi » 19 říj 2017, 16:53

El Mariachi píše:Mám jich na zahradě cca 15 a nemám šanci každý večer vše schovávat a ráno

určite nechcem byť za chytrého, ale 15 PET-iek sa v pohode zmestí do ovocinárskej debničky, a takto to večer uschovať a ráno vyložiť by namal byť až taký problém? Či?
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod El Mariachi » 20 říj 2017, 23:36

Moonvile, díky za tipy.

Izi - ono jich bude nakonec asi víc, jak tak přemýšlím - v létě, když jsem je před dovolenou posbíral okolo domu abych je dal do stínu před sklep, aby po dobu mé nepřítomnosti neuschly, tak jich byly 4 bedny na ovoce :) Ale je fakt, že od té doby už jich ubylo, dost mi jich sežrali během dovolené slimáci :(
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod izi » 21 říj 2017, 06:59

No tak sorry, iba som chcel byť úžitočný S14
...a to máš toľko odrôd, alebo to je všetko iba jedna odroda?
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod El Mariachi » 21 říj 2017, 22:46

odrůd je tam asi šest, většinou různé noname - ale množím to pro příbuzné a známé, kterým jsem to slíbil; na jaře půjde většina z nich z domu pryč, příští zimu tedy bude vše jednodušší :)
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod El Mariachi » 22 říj 2017, 22:57

Ještě jeden dotaz mám na zkušenější. Má smysl zimovat letošní řízky, zvlášť, které mi zakořenily teprve cca v září? Není lepší je přenést do tepla, nechat růst i přes zimu a na jaře je vyndat ven?
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 23 říj 2017, 07:04

Nechat růst přes zimu lze, ale jedině pod umělým světlem. Parapet u okna nestačí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod El Mariachi » 24 říj 2017, 23:19

OK, děkuji, Tak já je nechám cca do začátku prosince v domě ať jim trochu prodloužím dobu na zakořenění a pak je šoupnu do jara do sklepa.
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 11 pro 2017, 12:35

Na podzim jsme si ve Veselí vyptali větve fíkovníku, udělali řízky a dali do perlitu. Stimulátor gelový, část řízků jsme dali do kelímků svisle, část jsme nastříhali na kratší kousky s očky a položili vodorovně do krabičky s perlitem a perlitem je i zasypali. Asi po měsíci bylo zřejmé, že vodorovné řízky koření - posílaly kořínky i vzhůru, u těch svislých zatím nebylo vidět nic. Potom jsme museli odjet a zdrželi jsme se déle než bylo rozumné - po návratu to vypadalo, že nám to všechno uschlo, nicméně řízky jsme zalili a protože už jsme je oplakali, nevšímali jsme si jich. Před týdnem jsme se na ně podívali a kořeny u těch vodorovných už byly všude - nejvyšší čas přesadit do substrátu???
Protože doma nebylo nic, do čeho bychom je přesadili, zajeli jsme koupit výsevní substrát - výsevní neměli, ale byl řízkovací AGRO - co víc si přát. Namíchali jsme ho ještě s perlitem, vybrali jsme dva nejkrásnější řízky (bohatý kořenový nepoškozený systém, zelené pupeny, vrcholové řízky) a nasadili je. Samozřejmě po loňských zkušenostech se substrátem jsme měli strach, ale když substrát byl určen přímo pro řízkování a když nic jiného nebylo....Mám ještě psát dál? První řízek to začal vzdávat hned druhý den a už vypadá, že je po smrti, druhý řízek se zatím jakž takž drží, nevypadá šťastně, ale ještě to nevzdal. Naštěstí začal konečně kořenit i jeden svislý řízek v perlitu, koupili jsme dneska jiný výsevní substrát od jiné firmy a zkusíme přesadit ten přežívající řízek do jiného substrátu. Bojíme se, že poškodíme kořeny a naděláme víc škody než užitku.... ale rajčatům a pak albiziím a jujubě v loni nic jiného nepomohlo.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků