metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod gr81 » 05 úno 2021, 12:53

Ahoj, můžu se zeptat čím ošetřit začínající plíseň v úžlabí odpadlých listů?
Mám řízky v petkách, ale krátce, ještě neraší, ale už se ukazuje šedá plíseň. U řízků ibišků mám vyzkoušené stříkání peroxidem a slabým roztokem sava, ale nevím jak na to budou reagovat fíkovníky?
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 05 úno 2021, 13:13

Ja to s citom strieknem do toho miesta odpadnutého listu, kde sa zvyčajne tvorí pleseň, normálnym (nezriedeným) Savom proti plesniam. Kým tam nie sú listy, žiadny problém a nielen u figovníkov som nikdy nezaznamenal. Ale radšej si to Savo pre istotu rozrieďte, nech tu potom neriešime nejaké poškodenie odrezkov koncentrovaným Savom.
Predtým som striekal roztokom hypermangánu a pleseň sa mi vždy po čase vrátila
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hofis » 06 úno 2021, 15:54

PajaS píše:S pěstováním fíkovníků začínám a rád bych se s vámi podělil o zkušenosti. V říjnu jsem obdržel 5 větviček (Pálava a noname). Dvě jsem dal přímo do vody a tři do substrátu smíchaného 1:1 s křemičitým pískem. Všechny tři v substrátu postupně odešly a přežili jen ty ve vodě. Po třech měsících na nich vyrostly bílé výrůstky (ne kořeny). Kořeny začaly růst na jednom z nich. Tak jsem je v lednu zasadil do substrátu smíchaného s úlomky borovicové kůry (bez písku). Během týdne ten co začínal s kořínky začal vyhazovat lístky a skrz petku jsem začal pozorovat i poměrně bujný růst kořenového systému. Nyní po třech týdnech jšou na něm 4 listy a vypadá, že pěkně roste (viz. obrázek). Druhý zatím nedělá stále nic (má jeden list, který mu zbyl ještě z původního keře a zaschlou horní špičku). Takže to vypadá na úspěšnost pouhých 20%. No a teď se snažím udržet na tenké hranici mezi vlhkou hlínou a nepřelitím, aby mi zůstal živý aspoň ten jeden. Kromě toho ještě bojuju se smutnicemi :-). Prostě náročné :-D.
Obrázek

Konec podzimu není příliš dobré období na zakořeňování čehokoliv obecně. Jaro je vždy nejlepší, u fíkovníků je i léto v pohodě. Křemičitý písek není dobrý, je strašně jemný a zhutňuje. Na zakořeňování potřebuješ substrát, který v sobě bude držet vzduch, takže když písek, tak pouze klasický žlutý stavební hrubozrnný. A klidně přimíchat i hojně perlitu, ten se nikdy neztratí. Ale jinak 20% úspěšnost na podzimní zakořeňování není napoprvé tak zlé, a to se ještě možná rozjede i ten druhý řízek, pokud to furt drží list... :)
Alespoň víš, čemu se máš příště vyvarovat... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3812
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Stanley_51 » 06 úno 2021, 17:33

PajaS píše:S pěstováním fíkovníků začínám

Ahoj, vítám tě na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 06 úno 2021, 18:44

Nojo, to jsi měl dát v říjnu do lednice a vytáhnout to třeba až teď nebo začátkem března. Ty řízky líp zakoření, když si dají nějakou dobu pauzu v chladu - fíkovníku stačí jen pár týdnů a pak vyrazí a jede. Jestli ti ale aspoň jeden zakořenil, tak je vše ok - co taky s pěti rostlinama stejné odrůdy...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 13 úno 2021, 17:03

U mně to loni fungovalo na směs perlitu s mírným podílem běžného substrátu a písku. Ovšem to bylo léto a řízky byly zelené. Zimní odstřih v únoru jsem ještě nezkoušel- tak jsem na to zvědav, poněvadž jsem dal to perlitu. :shock:
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod jarek01 » 13 úno 2021, 21:32

Tak u mne je letos řízkování velmi divné. Po třech týdnech nečinnosti jsem řízky vytáhl ze substrátu, vyhodil velkou část suchých řízků a nahradil je novými, Ty co zbyly a ty nové jsem poškrábal na spodní časti a znovu zasadil. Po dalších asi 10 dnech je teprve vidět, že se začíná něco dít, tedy kromě jednoho divocha, co měl už po týdnu kořeny.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 13 úno 2021, 23:18

Jakto, že ti řízky v substrátu uschnuly? Pochopil bych, kdyby začaly třeba plesnivět nebo něco, ale při správně vlhkém substrátu by vyschnutí hrozit nemělo.
Měl jsi je něčím překryté nebo zakořeňuješ na volno?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod jarek01 » 13 úno 2021, 23:46

To je právě to divné. Používám plastové boxy ve kterých je vlhkost 80-90%. Pravidelně jsem ještě řízky rosil, vůbec neplesnivěly jen to co bylo nad substrátem tak postupně zasychalo a některé byly suché i v části co byla v substrátu. Substrát mi za celou dobu nepřeschl. Řízky byly většinou čerstvě nařezané. Nikdy mi to něco takového zatím neudělalo.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod pavell » 14 úno 2021, 01:03

To vypadá že byly řízky zmrzlé, nebo suché už před zakořeňováním.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaossik » 18 úno 2021, 23:17

Tak aktualizace mojí upravené metody zakořeňování "nohy v teple, hlava studená". Arktické mrazy fungovaly skvěle, teplota uvnitř kelímku byla 20-30°C a na povrchu bylo mezi 2-4°C. Teď už je to trochu horší. Substrát stále stejná teplota, ale přes den bývá 20-30°C i nahoře. Zvlášť když svítí slunce.

Pozitivní je, že se objevil první kořínek. Takže alespoň u jednoho řízku se něco v zemi děje. Zatím jsem spokojen, sice je jakýsi vývoj na pupenech vidět, ale zatím je k rašení daleko a kořeny se přitom vyvíjí.
Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 04 bře 2021, 19:10

Dnes jsem si opatřil další materiál, tak snad se dobré metody s perlitem osvědčí. Předjaří se rozvíjí slibně a mohlo by to vyjít, držte mi palce :wink:
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod gr81 » 06 bře 2021, 16:01

Ahoj,
prosím o radu. Zakořeňuju řízky v petkách, které jsou tedy ještě v akvárku. A začalo se mi na téměř všech řízcích dít, že zasychají listy a padají.
Čím by to mohlo být?
Jestli moc vlhko a horko? Je to na topení na jižním okně.
Některé se už do petek nevešly, tak jsem je odkryl a nalil vodu na dno akvária a zaklopil.
Možná toho bylo už moc.
Ale co teď s tím, úplně odkrýt? Neuschnou? Nebo zakrýt z části?
Nerad bych to odepsal.
Díky
Jakub
https://photos.app.goo.gl/VrYXc7bRV4GxyRtZ7
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 06 bře 2021, 16:26

Vypadá to na kombinaci příliš tepla a vlhka, malé lístky chytají plíseň a odpadávají.
Jestli má něco z toho už kořeny, tak není potřeba to mít nadále v akvárku, každopádně větrat jak jen to bude možné a nelít tam další vodu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod gr81 » 06 bře 2021, 20:16

zkusil jsem akva částečně odkrýt. ty co nemají listy jsou ještě v zakryté petkou.
a když už narostly 1-3 větvička, tak tam snad nějaké kořínky už jsou.
díky
Naposledy upravil gr81 dne 07 bře 2021, 03:35, celkově upraveno 1
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků