metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod izi » 30 dub 2019, 06:20

Stanley_51 píše:No a vidíš, už komolíš ten název také.

Mojmírovi sa samozrejme ospravedlňujem. Mne tie cudzie jazyky nikdy moc nešli :(
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Jožka » 30 dub 2019, 08:24

izi- já jsem kupoval v Ostržské nové Vsi, je u rostliny název Francuesco - český výpěstek. Časem uvidíme jestli to není podvod a pak mužem porovnat plody jestli budeme mít stejné.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod francuesco » 30 dub 2019, 09:14

Podvod by to být zřejmě neměl, brali si ode mne osobně rostliny na namnoženi IN VITRO do Polska, České republiky a údajně i do Holandska. Nevím ale jestli fíkovník namnozeny IN VITRO plodí stejně jako originál. Údajně prý ale ano. Navic prý rostlina namnozená IN VITRO je kompletně očištěna od všech nemocí jako virová mozaika a pod. Poskytl jsem ho nezištně a zapsali si správně název Francuesco. Poté u překupníků došlo ke zkomoleni názvu na různé varianty a těžko se to teď napravuje. :-)

Jinak se zasíláním řízků do zahraničí, tedy i na Slovensko mám špatné zkušenosti :-) Balíček řízků na Slovensko stál 100 Kč. Když mi příjemce balíčku poslal na mé konto ČSOB peníze, tak jsem zjistil, že mi ČSOB strhla za platbu ze zahraničí 150 Kč. S6 To jen tak pro zasmátí :-) Na příjemce balíčku se zlobit nemůžu, ten je hodný a poctivý. Ale ČSOB si vykoledovala zrušení účtu :-)
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 30 dub 2019, 09:59

francuesco píše:Jinak se zasíláním řízků do zahraničí, tedy i na Slovensko mám špatné zkušenosti :-) Balíček řízků na Slovensko stál 100 Kč. Když mi příjemce balíčku poslal na mé konto ČSOB peníze, tak jsem zjistil, že mi ČSOB strhla za platbu ze zahraničí 150 Kč. S6 To jen tak pro zasmátí :-) Na příjemce balíčku se zlobit nemůžu, ten je hodný a poctivý. Ale ČSOB si vykoledovala zrušení účtu :-)

No ja sa asi tiež už sústredím len na osobný odber. Ak nemá príjemca PayPal tak za poslanie 100 Kč na účet v ktorejkoľvek banke v ČR by som zaplatil svojej banke poplatok 10 EUR a ak by som týchto 100 Kč posielal prevodom na pobočke, tak poplatok je dokonca 25 EUR S13 . Takže je to pre banky slušný biznis nielen na strane príjemcu ale aj na strane odosielateľa.
Naposledy upravil Marek1970 dne 05 úno 2020, 21:08, celkově upraveno 1
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod izi » 30 dub 2019, 12:25

V žiadnom prípade nechcem robiť reklamu, ale jeden náš obchodný partner nám dosť často posiela rôzny materiál z Česka cez Toptrans. Po B.Bystricu doručujú do 24 hod, ďalej do 48 hod. A údajne aj cenovo sú v norme.
Čo sa týka platby, nebolo by riešením dobierka?
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod francuesco » 30 dub 2019, 14:19

Také je to možnost, pokud se nestane, že adresát nevyzvedne dobírku. :-)
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod ZdenekCernoch » 30 dub 2019, 19:37

když to čtu o tých bankám tak se musím smát S14 poplatek za vedení učtu kolem 3 euro a to je vše, vyběry zdarma, příchozí platba zdarma odchozí platba asi take zdarma protože co se odešle to i přijde a nikde se nic nestrhává . Jen když jdu vybrat do jinýho bankomatu tak mě to upozorní že za tuto transakci bude naučtován poplatek tož jen vezmu kartu zpět a nic nevybirám S14
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod ZdenekCernoch » 12 kvě 2019, 07:39

jestli z tych fíkových řízku něco bude to fakt netuším. naprosto bez jakekoli ochrany venku na desti a chladu. vody to má dost , substrát je ok a když to pustí kořeny bude to trošku uspěch. S20
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod BXL » 13 kvě 2019, 04:54

Fio banka je v rámci Česko Slovenska bez poplatkov a tiež bez poplatkov za vedenie učtu.Zatial.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod izi » 13 kvě 2019, 10:21

Ale veď áno. Kde vôla, tam je cesta.
Já nemám problém sadnúť do auta, prebehnúť k Michalovi, a rovno mu to zakešovať - teda ak bude ochotný niečo predať :wink:
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod ZdenekCernoch » 13 kvě 2019, 18:56

nevím jestli tu je na foru někdo kdo by najel přes 6000 až 8000 km za měsíc. Za poslední rok už mám najeto přes 100 000 km z toho lehce přes 80 000 v renaultu trafik a zbytek Hyundai H350, Iveco daily L4H3 , Opel Movano ... Viano

K fíkum - budu rád když to zakoření i když si tamm mužu kdykoli zajet během roku pro další materiál. Vím o mnoha fíkach v okolí Eisenstadtu a Rustu, Neuseedel am see ......
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Satan » 01 čer 2019, 16:54

Řízky Kostelany hydroponie .
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 01 čer 2019, 18:35

1.března jsme odbalovali fíkovníky a několik větví bylo zlomených, tak jsme strčili řízky jen tak do hlíny v koutě zahrady. Pět jich bylo. Zbylé tři jsme zastrčili do hlíny ve skleníku na Valašsku. Vypadá to na 100 procentní úspěšnost tam i tam. Sice jim to trvalo tři měsíce, ale už mají listy a rostou. Uvidíme, jak zvládnou teď ta horka a slunce.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Petr z H. » 01 čer 2019, 20:51

Rád bych zde zanechal svoji zkušenost se zakořeňovním, může se někomu hodit ...

První pokus jsem provedl následovně: některým řízkům jsem na spodním konci naškrábl kůru, některé ponechal vcelku. Všechny jsem ale namočil do stimulátoru Stimulax III gel. Zapíchnul jsem je do čistého vlhkého perlitu v PETkách, položil přímo na topný drát do terárií (který dává max.42°) a přikryl fólií. Nic moc se nedělo, sem tam trochu plíseň. Několika se začaly nalévat pupeny, ale tím to skončilo. Nechal jsem to asi 3 týdny, pak jsem je zkoušel vytahovat a zjišťoval, že žádný z nich nepustil jediný kořínek, a u všech šla kůra pohybem prstu lehce stáhnout. Pod ní mazlavé cosi. Zkrátka - shnilo to.

Po tomto nezdaru jsem si vyžádal novou várku řízků. Poučen z předchozího výsledku a z diskuzí na internetu jsem už jednak kůru neškrábal (ale nejspíš bych mohl, mohlo by to mít lepší efekt), ale hlavně nenamáčel do gelového stimulátoru. Odstranil jsem zavoskování konců řízků. Namíchal jsem si směs 1:1:1 z perlitu, nejobyčejnějšího zahradnického substrátu a zahradní zeminy, trochu navlhčil, nasypal do PETek a zapíchl do toho řízky. Z diskuzí na netu plyne, že nejvhodnější teplota pro zakořeňování je kolem 25°, takže jsem přepravku s PETkami umístil cca 20cm nad topný kabel, kde jsem naměřil požadovanou teplotu. Přiklopil jsem PETky odřezanými vrcholy. Když se začaly objevovat první lístky, vrcholky PETek jsem jednorázově odstranil (bez postupného zvykání) - nijak negativně se to neprojevilo. Když jich vyrašila většina, odnesl jsem přepravku do skleníku, aby měly maximum světla. Tam zalívám naprosto normálně (oproti doporučovanému "nepatrně").

Výsledek je skvělý - vše se krásně chytlo, mají pěkné kořeny, a navíc jsem nemusel řešit přesazování.

Obrázek
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 03 čer 2019, 11:40

nene píše:.... tři jsme zastrčili do hlíny ve skleníku na Valašsku. Vypadá to na 100 procentní úspěšnost


Dneska proběhla namátková kontrola koření-li či nekoření-li....koření a hodně. Do vzdálenosti dvacet centimetrů od řízku jsou vidět spousty bílých kořínků. Je zajímavé, jak se to chová v té studené zemi jinak než doma v perlitu. Žádné hrrrr, uděláme listy a pak nevíme co s nima, ale nejprve kořeny, pak si počkáme na teplo a teď hrrrrr :D .
Půda, ve které jsou zastrčené, je normální valašská skleníková, takže žádné cimprlich řízky to nebudou (Přibický, Becane, žlutá Bratislava), je to jílovice s trochou písku a rašeliny. Zimy si za ty tři měsíce užily víc než dost, skleník je většinu času otevřený.
Ještě uvidíme, co na jihu, tam jim hrozí usušení, protože teď už na ně svítí slunko a není, kdo by je zalil :( - a v tom pískovišti stačí slunka trochu a proschne to rychle.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků