metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 11 pro 2017, 13:49

Nojo, výsevní substráty od Agra, to je záruka neúspěchu při řízkování fíkovníků.
Minulou zimu se mi osvědčil propařovaný substrát Forestina (zelenomodrý pytel 15L), ale nevím jestli se ještě vyrábí, už jsem ho delší dobu nikde neviděl.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 11 pro 2017, 13:59

Díky za rychlou reakci - ten nový pytel je výsevní substrát Forestina Profík - takže s odvahou do toho. Horší to být nemůže.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod abrams007 » 11 pro 2017, 23:48

Při řízkování fíkovníků v zimě mi vždy vše chcíplo kvůli nedostatku světla. Osvědčilo se uložit řízky do ledničky a množit až začátkem dubna, světla je v té době dostatek. Jako substrát poslouží perlit a rašelina.
abrams007
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 42
Registrován: 06 srp 2010, 01:59
Bydliště: Liberec

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod sasman » 12 pro 2017, 00:55

Záleží jak máš osvětlené okno - já jsem loni bez problémů měl řízky na západním okně celou zimu, řízkovat jsem začal cca od konce listopadu. Rostliny se kupovidu ani nijak extra nevytahovaly a díky brzkému termínu řízkování jsem rostliny hodně přirychlil.
Zásadní bude každopádně kombinace správné teploty a množství světla, ale to si musí každý vyzkoušet ve svých podmínkách.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod abrams007 » 12 pro 2017, 01:54

Chci zkusit LED osvětlení, nemá někdo tip na vhodnou "žárovku" , nejlépe z Číny?
abrams007
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 42
Registrován: 06 srp 2010, 01:59
Bydliště: Liberec

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod petrpan » 12 pro 2017, 02:01

Nene: ja taky korenil ted nedavno fiky. Po tom, co jim narostly korinky, jsem jel do bau pro substrat na rizkovani, ale nenasel jsem ho nikde. Nakonec jsem vzal substrat pro orchideje. Krasne se mi v nem chytily vsechny rizky (vsechny uz jsou cca 2tydny odkryte a rostou hezky dal). Ale taky byl celkem jemny - nebyly to jen kusy kury, ale spis kokosovy substrat. Idealni je na nem ta vzdusnost, minimum zivin a tipuju i minimalni riziko herbicidu. Uz jsem rizkum dal trochu lignohunatu a postupne zacnu s mini davkama hnojiva. Mam je zatim pod severnim stresnim oknem (nektere teda sly uz pod jizni). Hodne stesti.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 12 pro 2017, 09:10

Petrpan: Díky za tip, od včerejška máme "zaperlitované" další řízky a pokud se přijmou, tak tvoji radu využijeme . Substrát na orchideje máme, ale jen ten nejhrubší, poohlídneme se po jiném.
Ten výsevní substrát od Forestiny vypadá zatím dobře, je sám o sobě nadýchaný a přidali jsme perlit - jeden řízek už byl opravdu K.O, druhému jsme opláchli kořeny, vypadaly jakžtakž použitelně, tak uvidíme. No a nasadili jsme i ten poslední řízek, takže máme dvě rostlinky - zatím. :roll:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod ZdenekCernoch » 30 pro 2017, 07:45

nechci tu dělat reklamu ale když už nějaký substrát tak zkusit něco od BBcom nebo Florcom http://www.bbcom.cz/

Za sebe co mám v subsrátu od nich fakt roste a nescípe. Navíc namíchaj na přání co si člověk umane . :D
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Peedros » 30 pro 2017, 19:02

Poradi prosim nekdo,jak dlouho cca trva,nez zakoreni rizek fikovniku? Mam tu od Michala rizky HC v petce s perlitem,jeden ma uz asi tri listy,ale korinky v perlitu nevidim. Je tam uz 3tydny. Druhy rizek je taktez v perlitu, ale ten neroste, vypada porad stejne :roll:
Petr
Peedros
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 22
Registrován: 31 říj 2017, 14:39
Bydliště: Kyšice u Plzně 387m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod sasman » 30 pro 2017, 19:07

4-8 týdnů, většinou kolem 6 týdnů. Aspoň v mých podmínkách na okenním parapetu (Z strana).
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 30 pro 2017, 19:08

HC z téhož zdroje nám na jaře viditelně zakořenilo za dva měsíce, Veselí letos na podzim totéž.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Peedros » 30 pro 2017, 19:20

Uff,tak to ma jeste hodne casu, snad to do te doby nechytne plisen. Petka je zevnitr lehce orosena. Diky za rychle odpovedi. :wink:
Petr
Peedros
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 22
Registrován: 31 říj 2017, 14:39
Bydliště: Kyšice u Plzně 387m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod jarek01 » 30 pro 2017, 21:24

Zakořeňoval jsem řízek HC taky od Michala a zakořenil mi až po 5 měsících v perlitu.
Tak že bude asi záležet i na čase, kdy se zakořeňuje a asi i na stavu vyzrání řízku.....
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod pavell » 30 pro 2017, 22:38

A co tak dát řízek fíkovníku nejdřív do vody myslíte že by to zakořenění mohlo urychlit?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 31 pro 2017, 11:57

Voda se mi neosvědčila - některé řízky v ní sice pustí kořeny, ale ty pak trpí. Vzdušný materiál jako perlit nebo kokosová drť se mi osvědčuje mnohem více.
Co se týče doby zakořeňování, tak někdy stačí 14 dní, jindy klidně i 2 měsíce, ale v průměru tak ty 2-4 týdny. Pomoci může nějaká teplá podložka - používám např. topné kabely do terária, které propletu mezi PETkama.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků