metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Jožka » 03 úno 2019, 18:25

Nevím jestli je vhodná doba na zakořenění ale dnes jsem nařezal řízky a šoupnul jsem je do vody tak uvidím co to udělá.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Brano70 » 04 úno 2019, 09:54

Michale, odrezky su v plastovom boxe s odnimatelnym vekom, jedna strana veka je stale nadvihnuta, aby sa to stale lehce luftovalo...tak snad sa neuparia :wink:
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 04 úno 2019, 19:53

Ahoj. Mám otázku. Všimol som si, že pri viacerých tu popísaných spôsoboch zakoreňovania sú celé odrezky buď zabalené v sáčiku, zavreté v plastovom boxe, zapichnuté v odrezanej PET flaši a zakryté sáčikom alebo vrchom PETky, ... .
Na zakoreňovanie mám pripravené dve varianty: tlačenkové vrecko naplnené vlhkým perlitom a kvetináč so substrátom a perlitovým jadrom obalený vo fólii. A preto sa chcem spýtať. Má nejaký zmysel držať aj vrchnú nekoreniacu časť odrezku vo vlhku a riskovať pleseň alebo môžem jednoducho zapichnúť odrezok cez fóliu do perlitu a vrchnú časť nechám na vzduchu ?

Obrázek
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod sasman » 04 úno 2019, 22:12

Já zásadně nechávám vrchní část na vzduchu (=bez fólie). Nepřijde mi, že by to negativně ovlivňovalo zakořeňování a zároveň je menší riziko plesnivění. U někoho jiného to ale může fungovat jinak.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod jarek01 » 04 úno 2019, 22:17

Plastové kelímky na nápoje nebo PET lahve malého průměru ti udělají lepší službu než tlačenkové střevo.
Tlačenkové střevo nebo igelitový sáček naplněný nějakým substrátem nebo perlitem má tu nevýhodu, že při manipulaci může dojít k deformaci stěny sáčku a k olámání křehkých kořínků.
Jednou jsem tak nechtěně zničil mladou zakořeněnou rostlinu, kterou jsem dostal a na převoz jsem ji dal jen do igelitového sáčku a přisypal trochu hlíny.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 04 úno 2019, 22:51

So zakoreňovaním mám minimum skúseností. To tlačenkové vrecko som si myslel, že bude lepšie pri presadzovaní po zakorenení tým, že ho ľahko prerežem žiletkou ale to možné poškodenie korienkov pri stlačení som si neuvedomil. Asi bude skutočne lepšie dať to do rozrezanej PETky. Ďakujem za radu.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 05 úno 2019, 00:04

PETku rozřežeš taky, to není problém.
Jinak vršek řízku může být i odkrytý, ale pak by měl být aspoň omotaný něčím na způsob Parafilmu. Jinak riskuješ jeho zaschnutí - hlavně u řízků, kterým déle trvá než zakoření.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Pista9 » 05 úno 2019, 21:56

FYI chlapik z tohto videa si zakorenovanie v sacku pochvaluje:
https://www.youtube.com/watch?v=FYZZjEQPPMo
Pista9
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 6
Registrován: 12 pro 2018, 19:49
Bydliště: Dunajska streda, 118 m. n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 06 úno 2019, 08:48

V sáčku jsem to nezkoušel, ale zdá se mi to podobné jak s PETkou. Na PETce je dobré, že hezky rovně stojí, můžeš jich postavit řadu vedle sebe pod světlo a docela dobře se kontroluje vlhkost substrátu. Ale těch způsobů je vážně spousta.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 06 úno 2019, 11:09

Tak ako píše Michal, spôsobov je veľa a každý si nájde ten svoj, ktorý mu najviac vyhovuje podľa jeho podmienok. Niektoré odrody, ako som sa dočítal v tomto vlákne asi zakorenia aj "dole hlavou" a v čomkoľvek, a niektorým ani vytvorenie takmer laboratórnych podmienok nestačí na to, aby ich to presvedčilo na pustenie korienkov. Ďakujem všetkým za všetky informácie a držte palce mojim odrezkom nech sa im chce na svet S14 .
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Prcek » 07 úno 2019, 13:17

Obrázek
Tuto metodu jsem již několikrát vyzkoušel, ale bohužel nemůžu najít fotky. Tento řízek je na sáček příliš velký, ale zbyl mně a jiný sáček se mně nechtělo hledat. Nevýhoda je udržení vlhkosti substrátu v sáčku a vydělání zakořeněné rostlinky taky nejde úplně lehce. Musí se to dělat fakt opatrně aby se nepolámaky kořínky. Výhoda je perfektní kontrola kořínků které jdou při dobrém zakořenění krásně vidět.
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod francuesco » 10 úno 2019, 20:16

Řízky od Moonvila v perlitu s hlínou a pod sáčky s gumičkou a ustřiženymi rožky na větrání.
Obrázek
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Franta » 14 úno 2019, 12:08

Koukám zde na metody zakořeňování. Dal jsem čtyři řízky do vody a je to špatně, voda smrdí zahníváním i když ob den vyměním.
Tak je zkusím ještě zachránit Vámi popisovanými metodami.
Mám, ale dotaz a tím je teplota pro zakořenění, mám je na topení a pod tím je prkénko, aby ta teplota nebyla moc vysoká. Kolik tak doporučujete teplotu?
Franta
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2019, 12:13
Bydliště: Svatava u Sokolova

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 14 úno 2019, 12:50

Používám spodní teplo do cca 40°C, které je pro zakořenění zcela dostačující.
Na topení přes prkénko mi to připadá rozumné.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod MonikaV » 14 úno 2019, 17:07

Ahojky, řízky fíků od moovila se začínají probouzet. Je fajn, že se dají sehnat už vyzkoušené odrůdy,které v našich podmínkách plodí. Ještě jednou děkuji všem zkušeným pěstitelům, kteří se dělí o své rostlinky.
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků