metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Stanley_51 » 08 dub 2023, 13:58

Petr z H. píše: Protože to tu v minulosti někdo už párkrát opakoval,

Já cíleně fíkovníky ani révu nemnožím, ale když v zimě stříhám, lepší kousky vždy píchnu ve skleníku do země. Každý rok se většina ujme.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod pavell » 08 dub 2023, 15:49

No musím to trochu upřesnit, nepíchám ty řízky jen tak do země ale do kontejneru s fíkovníky. Loni mi tak zakořenily pro mne vzácné řízky od Michala ostatní v kelímku na okně uhnily. Takže když už budu řízkovat tak jedině ve skleníku a na jaře ideální poměr vlhkost, teplota světlo a téměř žádná péče.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 08 dub 2023, 16:51

Inu, každý má svůj osvědčený způsob. Já teda část řízků co mi zbyde ze zimního řezu taky hodím potom do skleníku, ale normálně do PETek a zastrčím to někam do stínu pod větší rostliny. Ve velkých kontejnerech pěstuju pod fíky kopr a pak majoránku.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4070
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaossik » 09 dub 2023, 17:55

V řízkovaní vždy čekám na fázi, kdy se z choulostivé rostliny, co když dostane trochu víc vody tak uhnije , stane plevel. Už jsem to u letošních řízků risknul a zasadil do finální nádoby. Zatím 7 nových odrůd.


Obrázek

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Jožka » 16 kvě 2023, 16:28

Nejlíp zakoření řízky ve skleníku, úspěšnost víc než 90%.
Obrázek
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1192
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Jožka » 16 kvě 2023, 17:52

Řízky zapichnute ve volné půdě ve skleníku.
Obrázek
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1192
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Argout » 13 črc 2023, 19:26

Je tu (Chorvatsko) takovy zajimavy fikovnik, zda se, ze jede jen na letni nasadu. Je vyzkouseny, velmi plodny, chutny. Zvykly na extremni podminky vcetne ledovych vichric. Parkrat jsme ho jedli i v pulce cervence (letos jeste nezraje). Jenze mezi nejzazsi moznosti odberu rizku a nejcasnejsi sanci na jejich zasazeni uplynou nejmin 4 dny. Auto bude mezitim parkovat na rozpalenem parkovisti. Nejake tipy, jak ho prevezt ve zdravi a zakorenit?
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Luk » 13 črc 2023, 20:52

Argout píše:Je tu (Chorvatsko) takovy zajimavy fikovnik, zda se, ze jede jen na letni nasadu. Je vyzkouseny, velmi plodny, chutny. Zvykly na extremni podminky vcetne ledovych vichric. Parkrat jsme ho jedli i v pulce cervence (letos jeste nezraje). Jenze mezi nejzazsi moznosti odberu rizku a nejcasnejsi sanci na jejich zasazeni uplynou nejmin 4 dny. Auto bude mezitim parkovat na rozpalenem parkovisti. Nejake tipy, jak ho prevezt ve zdravi a zakorenit?

Řízky bych dal do nějaké krabičky (polystyrenové), zasypal vlhčenou zeminou a obalil alobalem s dírami pro větrání. Kontorolvat vlhkost. Ale v 60° horku v autě bych to raději nenechával. Lepší by byl odkopek s kořeny.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 13 črc 2023, 21:07

Jelikož řízky často zakořeňuji ve vlhkém-mokrém papírovém ubrousku a v igelitovém sáčku, tak bych to tak udělala, místo sáčku třeba upravenou petku, a pokud není polystyrén, zahrabat mezi šatstvo, které to snad tepelné zaizoluje.
Naposledy upravil EvaOstrava dne 13 črc 2023, 21:35, celkově upraveno 1
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 882
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod mirka » 13 črc 2023, 21:24

Začátkem července jsem taky pár vezla domů, měla jsem to v kufru v ručníku suchém zabalené i pár oleandrů, v pohodě jsem to dovezla domů. Hned jsem se jim věnovala jak jsem dojela dopoledne domů. Byli v kufru tak od 16hod do 10.30hod
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1527
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Luk » 13 črc 2023, 22:08

Ve vlhkém ubrousku v sáčku ano, ale v rozpáleném autě by se mohl zapařit. Zemina by fungovala současně jako izolant.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod mirka » 13 črc 2023, 22:24

Taky jsem pár dovezla, ten v PET láhvi už jsem měla ujatou plodící rostlinu odešla mi, tak letos znovu dovezla. Ty zbylé snímky mne zaujal fikovník dost plodící ale bohužel nevím barvu fíků.
Změna na 3 snímku jsou řízky ze dvou rostlin a to z rostliny snímek1-2 a z rostliny která rostla ze skály směrem dolů a byli na něm plody tak jsem z té rostliny ustřihla 2 řízky.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1527
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod MonikaV » 14 črc 2023, 09:47

Do petky s vetším uzávěrem (džus) - naleji trochu vody a nastrkám větvicky, zabalím do alobalu od čokolády a tradá domů S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 14 črc 2023, 10:16

Způsob s láhví se mi zdá velmi praktický, já dávám oleandry do tmavé láhve od minerálky, 1,5 L z důvodů výšky, délky a jistoty řádného uzavření víčkem. Oleandry se tam vsunou po směru listů a může jich být více. Při vyndání odleju vodu a odstřihnu vršek a vyndá se vše bez potíží.

Fíky asi tak snadno nepůjdou, ale petková láhev od džusu je tedy ideální. široké hrdlo, ano dobrý nápad. Díky. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 581
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 14 črc 2023, 10:48

Díky tomu jsem si vzpomněla, že už pár týdnů mám zabalené zelené řízky v ubrousku. Jen jsem zkoušela, jestli tak taky zakoření. Ale odrýpla jsem je i s větevním kroužkem, tak to bylo asi snazší.
Obrázek
Ve vodě dopadly podobně, jen mají zelené listy. (-:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 882
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků