metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 27 dub 2019, 21:30

Podle váhy to taky jde poznat, ale já přeci jen při kontrole kořenů upřednostňuji tento pohled:

Obrázek
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 27 dub 2019, 22:40

Môžem sa spýtať, koľko trvalo tomuto odrezku vytvorenie takéhoto veľkého koreňového balu a či na jeho tvorbu boli použité nejaké stimulátory ?
Dnes som si v záhradníctve kúpil figovník Franceusco a keď som ho presádzal do väčšieho, tak v tom malom kvetináči v ktorom som ho kupoval boli v celom objeme len samé korene a už takmer žiaden substrát. Čo používajú profi množitelia, že tie korene tak bujne rastú (nielen u figovníkov) ?
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod izi » 28 dub 2019, 06:53

V ktorom zahradníctve si kúpil toho Franceusco?
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 28 dub 2019, 07:01

Zhruba měsíc až dva, podle odrůdy. Je to bez stimulátorů, ty na fíkovník vůbec nepoužívám. Přidáno trochu Plantacote 8M hned při vložení řízku do substrátu.
Jinak ty kořeny patří LSU Gold, ten vršek je něco jiného, byl to pokus, zda lze zakořeňovat a roubovat zároveň - lze.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod ZdenekCernoch » 28 dub 2019, 07:16

moonvil píše:Zhruba měsíc až dva, podle odrůdy. Je to bez stimulátorů, ty na fíkovník vůbec nepoužívám. Přidáno trochu Plantacote 8M hned při vložení řízku do substrátu.
Jinak ty kořeny patří LSU Gold, ten vršek je něco jiného, byl to pokus, zda lze zakořeňovat a roubovat zároveň - lze.


reva se jinak ani nedela a dokonce to nikdo ani neváže. Se to střihne v mašine omega nuž a v masině v druhým kroku i spoji pak se to jen namočí do vosku a hotovo. V podstatě se dělá jen podnožová větev bez kořenu a na to se vrazí roub.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Jožka » 28 dub 2019, 08:34

Marku: já jsem si taky tento týden koupil Franceusco a přesně jak píšeš, květináč narvaný kořeny. Zkoušel jsem zakořenit před měsícem 9 řízku a všechny postupně odešli tak ted zkouším druhou dávku. Oni to asi umí, já to teprve zkouším.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 28 dub 2019, 09:45

izi píše:V ktorom zahradníctve si kúpil toho Franceusco?

V Uherském Ostrohu https://www.prodejstromku.cz/produkt/fikovnik-francesca
Mali posledné 3 kusy, jeden som som kúpil pre seba, jeden pre známeho a jeden tam ešte zostal. Teraz len budem čakať, či to bude skutočne Francuesco a bude mať aj jeho vlastnosti.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 28 dub 2019, 10:07

Jožka píše:Marku: já jsem si taky tento týden koupil Franceusco a přesně jak píšeš, květináč narvaný kořeny. Zkoušel jsem zakořenit před měsícem 9 řízku a všechny postupně odešli tak ted zkouším druhou dávku. Oni to asi umí, já to teprve zkouším.

No moje prvé zakoreňovanie tiež skončilo skôr neúspešne ale pár odrezok som predsa len zakorenil, avšak ešte stále nemôžem povedať že som vyhral, lebo po presadení do substrátu stále bojujú o život - skrúcanie a fľakatosť listov (mozaika ?) s ich následným opadom.
Čo som však pri zakoreňovaní zistil bolo, že keď som zo zúfalstva po tom ako mi postupne odchádzali odrezky EBTL a Veselí vložil posledný ako tak živý kus z každej tejto odrody do obyčajnej vody, tak EBTL cca do týždňa pustilo maličký korienok a odrezku Veselí to trvalo cca 2-3 týždne (teraz bojujú v substráte).
Možno je to náhoda, možno tieto dve odrody je najlepšie koreniť vo vode. Keďže nemám žiadne odrezky tak to neviem skúsiť a porovnať ale mohol by niekto otestovať u týchto odrôd rýchlosť zakorenenia pri použitých médiách voda - perlit - substrát. Ja mám pocit, že u týchto dvoch odrôd je voda to top zakoreňovacie médium.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Jožka » 28 dub 2019, 15:10

Marku já jsem to kupoval v zahradnictví JUKA v Ostrožské nové Vsi, ještě tam mají posledních pár kousku ale v červenci by měli mít novou zásilku vícero druhu.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod izi » 29 dub 2019, 10:14

Marek1970 píše:V Uherském Ostrohu https://www.prodejstromku.cz/produkt/fikovnik-francesca
Mali posledné 3 kusy, jeden som som kúpil pre seba, jeden pre známeho a jeden tam ešte zostal. Teraz len budem čakať, či to bude skutočne Francuesco a bude mať aj jeho vlastnosti.

Jediná istota by bola, keby sme požiadali šľachtiteľa Francuesca o pár rezkov na zakorenenie. :wink:
Inak pozeral som, uvádzajú, že je ešte stále - alebo už opäť skladom. Tak možno to risknem aj ja.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Jožka » 29 dub 2019, 12:44

izi, ten tvuj odkaz je na Uh. Ostroh ale koukni ještě na Ostržsku novu Ves.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod izi » 29 dub 2019, 13:54

Ten odkaz poslal Marek, ale pozeral som aj jedno aj druhé, majú ich obe záhradníctva, iba že v O.N.V. - Jukka pod názvom "Francesca". A to neviem, či sa jedná iba o skomoleninu názvu, alebo niečo úplne iné. Mne dosť záleží na tom, aby som mal pravého Franceusca.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 29 dub 2019, 14:28

Je to len skomolený názov. Obidva by mali byť výsledkom poľského in vitro množenia figovníka Francuesco akurát pozerám, že v Jukke ich majú o stovku lacnejšie (150,- Kč) ako v Uherském Ostrohu kde som ich kupoval ja S13 (tam stojí 250,- Kč). Nakoľko sa budú zhodovať s originálom ukáže až čas.
Ak sa to nebude zhodovať, čo asi zistím o rok, tak plánujem poprosiť Francuesca S12 S12 S12 S12 S12 či nepredá kúsok z orignálu.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Stanley_51 » 29 dub 2019, 15:25

izi píše: Mne dosť záleží na tom, aby som mal pravého Franceusca.

No a vidíš, už komolíš ten název také. Takhle to vzniká, nikdo to neopíše správně a za pár chvil je z toho úplně jiná odrůda. S8
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 29 dub 2019, 15:40

A aby byl ten zmatek ultimátní, tak jeden z nejznámějších evropských propagátorů fíkovníků se jmenuje Francesco (Lorusso) a řada odrůd nese jeho jméno vedle názvu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků