metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod robos » 27 bře 2017, 10:34

suseda mi vcera ukazala figovnik, ktory nasla rast pod plotom ako malu sadenicku.... pravdepodobne niekto zahodil zvysok v obchode kupenej figy s oplodnenym semienkom ....
Mate niekto skusenost s takymito figami? Treba to stepit? Strom je uz dost velky, cca 3 m, a doteraz mal vraj len 2-3 figy, ktore nestihly dozriet. Ma ho ale na veternom kopci..
Ponukala mi odrezky - myslite si, ze by to malo zmysel zakorenit - zatial nepuci, pupene su tmave, .... neviem ci mu neublizila aj tohotorocna zila, mohlo byt na tom kopci tak - 15oC, a nezakryvala ho ... ale ani nikdy predtym a prezil :)
Borinka pri Bratislave, 250 m/m, JV orientacia, vlhke tazke pody (krasove pramenisko)
Ficus carica "Laradek"(volna poda, crepnik)
Uživatelský avatar
robos
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 20 bře 2017, 09:14
Bydliště: Borinka pri Bratislave, 250 m/m, JV orientacia, vlhke tazke pody, krasovy pramen

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Otas » 09 dub 2017, 22:40

Leta jsem zakorenoval ruzne rostliny, vcetne fikovniku, bez stimulatoru. Vysledky byly ruzne, neco zakorenuje lehce neco hure. Letos jsem se rozhodl zkusit stimulator. Koupil jsem AS1 a jako prvni jsem jej pouzil na fikovniky. Rizek jsem zaboril do prasku, oklepl prebytecny prasek a zasadil. Vcera jsem po 6 tydnech rozsadil rizky. Velke prekvapeni ovsem bylo, ze vsechny rizky ze dvou kvetinacu vubec nepustily korinky ze stimulatorem obalene casti. Tam kde koncil stimulator, tam teprve rizek pustil korinky. Cast na ktere byl videt stimulator uz zacinala hnednout. Tak z toho jsem tedy opravdu dost rozpacity a zrejme jsem se stimulatorem skoncil.
Uživatelský avatar
Otas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 pro 2014, 00:18
Bydliště: Brno-Líšeň (Mariánské údolí) 270m. n m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 10 dub 2017, 07:53

Je to tak jak píšeš, když už jsem nucen na něco použít stimulátor, tak ty řízky v něm nechám smočené jen jeden den a pak to důkladně opláchnu, ale u některých věcí ani to nepomáhá.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod izi » 10 dub 2017, 20:24

Asi pred mesiacom som odstrihol prekážajúcich konárik z figovníka. Spravil som z neho sedem rezkov. Na päť z nich som použil Otasom spínaný stimulátor. Rezky žiju všetky, tri so stimulátorm majú slabý náznak koreňov, dva vôbec ani náznak, a tie ďalšie dva neošetrené zakorenili pomerne bohate, z toho jeden dokonca dolu hlavou.
Obrázek
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Otas » 10 dub 2017, 21:19

od El Mariachi jsem ziskal pred dvema tydny rizky fikovniku Dlhe diely z Bratislavy. Mam je ve dvou kvetinaccich, tak jsem jeden hned vysypal, ze ten stimultor smyju a zrovna ten, kde jsem stimulator nepouzil :D Tak snad ten sok prezijou a aspon jeden se chytne
Uživatelský avatar
Otas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 pro 2014, 00:18
Bydliště: Brno-Líšeň (Mariánské údolí) 270m. n m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod ZdenekCernoch » 14 dub 2017, 18:10

Je potřeba vyzkoušet mnoho stimulátoru zatím nejlepší jsou od firmy Rhizopon v ruzných koncentracích učinné látky .

http://rhizopon.com/en/over-rhizopon

dá se pořídit i v česku u více firem např: Pasic, Sinco a mnohé další zahradní centra, které se zabývají množením huře kořenicích druhů bylin a dřevin. :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Otas » 18 dub 2017, 23:03

[quote="izi"]a tie ďalšie dva neošetrené zakorenili pomerne bohate, z toho jeden dokonca dolu hlavou.

tak posledni rizkovani se mi u jednoho rizku stalo to same. Korinky se vytvorily v nadzemni casti, pritom co bylo v zemi,tak nic. Jednoduse jsem rizek vice "utopil!" :D
Uživatelský avatar
Otas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 pro 2014, 00:18
Bydliště: Brno-Líšeň (Mariánské údolí) 270m. n m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod izi » 19 dub 2017, 08:00

Všeobecne so zakoreňovaním rezkov figovníkov som nemal zatiaľ nejaký väčší problém, ale osvedčilo sa mi zabaľovanie do mikroténových sáčkov, či už som zakoreňoval vo vode, perlite, alebo v substráte. Jednoducho som kelínok šupol do sáčku a uzavrel.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod petrpan » 15 kvě 2017, 13:29

Ahoj, mam dotaz na ty z vas, kteri zakorenovali rizky v cistem perlitu. Nektere rizky ze sluzebky uz zacly korenit. Jak je ted nejlip vyndam, abych nepocuchal moc koreny? Mam asi 40 ks v plastovem pruhlednem vedru, takze jsou pekne nahusto... Diky.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 15 kvě 2017, 14:05

To je přesně ten okamžik, kdy si člověk uvědomí, že neměl být líný a dát pěkně každý řízek do samostatné PETky.
Nevím co je to za nádobu, ale pokud ji můžeš obětovat, tak nejjednodušší je rozstřihnout ji. Jestli ji chceš zachovat, tak vydloubni někde na kraji jeden řízek
(ten asi přijde o pár kořenů) a z uvolněného místa to postupně podebírej.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod petrpan » 15 kvě 2017, 15:20

Ahoj Michale, diky za radu. No jo, pri pohledu na to vedro jsem si rikal, ze to asi bude trochu orisek to vsechno vyndat ven bez ujmy.
(Bohuzel v tomhle pripade neslo o lenost. Mam doma tri male deti a snazim se jim venovat maximum sveho casu, coz tezce koliduje s aktivitama okolo kytek. Obzvlast po dvou tydnech stravenych pryc.. Manzelka taky pak tolik nenadava S1 )
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 15 kvě 2017, 15:52

"Milé děti, dokud nebude tady ta hromada řízků pěkně nastrkaná tuhle do PETek, tak vám neprozradím dnešní skrýš čokolády."

Problem solved :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod petrpan » 15 kvě 2017, 17:44

Hehe, vidim, ze jsi ostrileny tata :D
S tou nejstarsi by to urcite fungovalo (za predpokladu, ze bych toho maleho nicitele nechal manipulovat s zivymi rizky), ale dvocata jeste mluvit neumi, tam by to bylo horsi.
Rikam si, ze jeste pockam tyden, nez ty korinky zesili a zkusim to potom, nebo tim budou ty rizky nejak trpet?
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 15 kvě 2017, 18:00

Trpět nebudou. Pokud jsou v pohodě listy (neplesniví, nepadají nebo tak něco), tak se dá počkat - akorát pak budou ty kořínky zas o něco delší a propletenější.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Stanley_51 » 15 kvě 2017, 18:35

Vyndej řízky z vědra, nebo v čem to máš, všechny najednou i se substrátem a propláchni v kýblu s vodou až budou čisté. Pak už je oddělíš snadno.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků