metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod sasman » 15 kvě 2017, 19:07

Tak mě napadlo: umýváte ty PETky, než do nich dáváte řízky? Já jsem je umýval jarem, ale když těch PETek bylo víc, už mi to přišlo docela pracné.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 15 kvě 2017, 21:11

Když jsou od piva, tak je jen vypláchnu, PETky od minerálek jsou čisté dost. Nic víc s nima nedělám.
Není potřeba to přehánět, když je ten řízek životaschopný, tak zakoření, v opačném případě můžeš desinfikovat jak chceš, stříkat fungicidama a stejně mu nic nepomůže.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod petrpan » 08 črc 2017, 23:01

Ahoj, ma nekdo zkusenosti s rizkovanim zelenych vetvi fiku? Jde mi hlavne o to, jestli sundavat listy nebo ne. Zatim jsem je nechal, namocil do hormonu, kazdy (oba dva) pichnul do rockwool kostky a dal do takoveho improvizovaneho minisklenicku, co mam za svetlym oknem bez primeho slunecniho svitu. Predem diky za jakekoliv zkusenosti.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Stanley_51 » 09 črc 2017, 19:14

petrpan píše:Ahoj, ma nekdo zkusenosti s rizkovanim zelenych vetvi fiku?

V létě musím zkracovat letorosty a tak vždy píchnu pár kousků do záhonu. Ujímavost tak 80% s práškovým stimulátorem. Listy nechám jen ty nejmenší na konci letorostu, vše ostatní olámu. Upozorňuji ale, že jde o SD, který docela ochotně zakořeňuje, u ostatních odrůd nevím.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod petrpan » 10 črc 2017, 23:34

Stanley_51 píše:V létě musím zkracovat letorosty a tak vždy píchnu pár kousků do záhonu. Ujímavost tak 80% s práškovým stimulátorem. Listy nechám jen ty nejmenší na konci letorostu, vše ostatní olámu. Upozorňuji ale, že jde o SD, který docela ochotně zakořeňuje, u ostatních odrůd nevím.


Diky za odpoved, Stanley. Na zahon myslis mimo sklenik? Do stinu? Diky.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Stanley_51 » 11 črc 2017, 07:59

Většinou to zapíchnu přímo ve skleníku mezi rajčata, mají tam polostín a jistotu denodenní zálivky.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod daggy007 » 14 zář 2017, 11:50

Ahojte. Ja som skusal zakorenovat 2 odrezky figovnika. Uspech bol 100%tny. Ostalo mi v zakorenovaci volne miesto, tak som ostrihol zo zopar listov vacsiu cast listovej plochy a stopky napichal do stimulatora a nasledne do substratu. A uz maju korienky. Som zvedavy co z toho bude.
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod francuesco » 14 zář 2017, 13:54

Tak jsem fíkovník ještě nemnožil, ani jsem o tom neslyšel. Množil jsem tak jedině africké fialky :-D Nafoť to sem.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 14 zář 2017, 14:08

Chlapi to si děláte prdel, ne? Kde by to pak mělo fíky taková věc?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 14 zář 2017, 14:29

Taky se nám na jaře podařil jeden řízek fíkovníku plný kořínků a bez jediného očka - tak jsme ho ze zvědavosti nechali, co to provede...neprovedlo to nic, kořeny rostly a rostly, doufali jsme v něco jako odkopek, ale nakonec to chcíplo.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4209
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod daggy007 » 14 zář 2017, 16:09

Mne bolo uz po dvoch tyzdnoch podozrive ze listy neuhnili a dokonca sa objavili na povrchu substratu korienky. Teraz som ich presadil do vacsich kelimkov, mali uz dost mohutné korienky. Sam som zvedavy co z toho bude
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Stanley_51 » 14 zář 2017, 19:12

daggy007 píše:Ahojte.

Ahoj, vítej na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod robos » 25 zář 2017, 07:05

Ahojte,
Doniesol som si z Chorvatska - MaliLosinj par odrezkov - figa zltozelena mala, ruzovohneda vacsia a z VeliLosinj fialovo-cierna mala.
Skusam to zakorenit od Augusta 2017 vo vode a v potravinarskej sklenej vate. Niektore uz maju korene. Chcel by som poprosit o rady co dalej:
1. v potravinarskej sklenej vate maju rezky korene, co odporucate s tym teraz, ako ich prezimovat? Predbezne som ich dal do crepnika do zeme - pupene nerasia, len su zelene
2. v pohari s vodou - domaci mi poradili pobuchat koniec rezku urceny do vody kladivom aby mali lepsi pristup k vode- asi je to blbost, ale tie rezky zacali rasit z pupenov,
aj ked sa mi zda, ze vo vode chytili plesen a zatial nemaju ziadne korene.
3. v pohari s vodou - nepobuchane rezky mamu naznak korenov - male biele hrbolceky - odporucate s presadenim pockat na poriadne korene? ako ich prezimovat? Bojim sa ze to skape na plesen.
tiez sa mi zda, ze usychaju konce odrezku - t.j. korene a cast ponorena vo vode je ok, ale cast nad vodou vratane vrcholoveho pucika je takmer uschnuta(vacsinou tie, ktore neboli zakryte zvrchu polovicou plastovej flase...

Dik za rady - som zaciatocnik, tak sory ak sa pytam veci ktore su vam ostatnym jasne :(
Borinka pri Bratislave, 250 m/m, JV orientacia, vlhke tazke pody (krasove pramenisko)
Ficus carica "Laradek"(volna poda, crepnik)
Uživatelský avatar
robos
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 20 bře 2017, 09:14
Bydliště: Borinka pri Bratislave, 250 m/m, JV orientacia, vlhke tazke pody, krasovy pramen

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod sasman » 25 zář 2017, 18:55

Pokud má řízek aspoň 1 kořen délky 1 cm, tak ho stačí dát do zahradnickeho substrátu a poroste, ideální je ho dát do směsi kompostu a perlitu.

Bez fotky je to složité, ale ty malé vrcholky jsou pravděpodobně jen kalus, z toho nic nezakoreni, je třeba počkat, až vyrasi aspoň jeden kořen, ideálně až jich bude víc. To že rasi pupeny taky nic neznamená. Osobně bych ještě teď předělal řízky bez kořenů do PETek s perlitem (postup tu na fóru někde je), je to méně pracne a spolehlivější.
Zakrývat nádoby zvrchu mi přijde kontraproduktivní, řízky pak plesnivi.

Ohledně přezimování : pokud máš rozumně osvětlené okno, tak můžeš řízkovance dát na parapet a přes zimu porostou, akorát pomaleji, a na jaře je normálně dáš ven. Já jsem takto stihl za rok skoro 2 normální sezóny :)
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod robos » 26 zář 2017, 12:10

sasman píše:Pokud má řízek aspoň 1 kořen délky 1 cm, tak ho stačí dát do zahradnickeho substrátu a poroste, ideální je ho dát do směsi kompostu a perlitu.
Osobně bych ještě teď předělal řízky bez kořenů do PETek s perlitem (postup tu na fóru někde je), je to méně pracne a spolehlivější.
Zakrývat nádoby zvrchu mi přijde kontraproduktivní, řízky pak plesnivi.
Ohledně přezimování : pokud máš rozumně osvětlené okno, tak můžeš řízkovance dát na parapet a přes zimu porostou, akorát pomaleji, a na jaře je normálně dáš ven. Já jsem takto stihl za rok skoro 2 normální sezóny :)


dik za radu - skusim teda z vody do substratu - este mam niekde aj vatu
polovicna PET flasa z vrchu (mam na nich vetracie otvory :)), dal som to tam preto, ze som odsledoval, ze bez nich vysychaju konce (bolo to koncom augusta, ked este boli 30-tky teploty a plne slnko
- vacsinou zimujem na povale pri okne, ale mam podozrenie, ze v prachu su nejake roztoze , ... akoby tam usychali listy
Borinka pri Bratislave, 250 m/m, JV orientacia, vlhke tazke pody (krasove pramenisko)
Ficus carica "Laradek"(volna poda, crepnik)
Uživatelský avatar
robos
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 20 bře 2017, 09:14
Bydliště: Borinka pri Bratislave, 250 m/m, JV orientacia, vlhke tazke pody, krasovy pramen

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron