metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 12 črc 2022, 10:38

Pokusný poloprovoz - množení řízků metodou ve vodě - nejlépe a nejrychleji vytvoří kořenový systém materiál uříznutý ze semenáčů fíků, řeckých z vánočních plodů. Oproti kulturním odrůdám je to naprostý a zcela suverénní fofr, během týdne velmi pozoruhodný nárůst a do 14 dnů plná sklenice vody a kořenů. Přesazení a uchycení poté v zemině či substrátu probíhá zcela bez problémů.
Teď se chystám na semenáč z Chorvatska, budeme vidět. Materiál bude sloužit k dalším záležitostem. E3
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 585
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 12 črc 2022, 11:05

S tím zakořeňováním ve vodě je to asi jak kdy, a možná, i jak která odrůda, a jak je narašená..... V prosinci jsem se zakořeňováním ve vodě moc velký úspěch neměla. Pak v dubnu jsem dostala z eshopu RdB, šmikla jsem dlouhou větvičku, a ta ve vodě do týdne měla kořeny. Teď už má nasazené i plody.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 885
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 12 črc 2022, 12:31

meyer píše:... nejlépe a nejrychleji vytvoří kořenový systém materiál uříznutý ze semenáčů fíků, řeckých z vánočních plodů.


Je ti doufám jasné, že semenáče z těchto plodů nebudou plodit bez opylení. Teda může se stát, že nějaké mizivé procento zaplodí, ale spíše to budou vesměs caprifíky a smyrny.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 16 črc 2022, 12:55

Tak tak, velmi správná připomínka. Myslím že je dobře, že toto zde připomínáš, je to celkem docela důležitý parametr. Ten můj charvát je původem neznámý, ale podle vzrůstu a síly letorostu je to mrcha děsně vitální. S20 E3
Naposledy upravil meyer dne 17 črc 2022, 13:43, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 585
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod dzani696 » 16 črc 2022, 13:12

Neviem ako ostatným ale podľa mňa zakoreniť fig je asi tak ťažké ako obuť si boty. :) Na jar som jeden zkracoval,klacík mal pr.asi 2-3 cm,blo mi ho ľúto vyhodiť a tak som ho pichol vo fóliovníku do zeme. Žiadna starost,občas zalejem. Myslím že sa ujal,dlho nič a asi po mesiaci začal obrášať.Síce je vidieť že najprv sa stará o koreňovú sústavu ale ide to aj s tak veľkým klackom.Môj názor je ten,že sa to zbytočne preháňa.A ako bolo už x-krát zdôrazňované čím väčšia starostlivosť tým horšie výsledky. :wink:
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 16 črc 2022, 13:33

Já myslím, že nikdo nepochybuje o tom, že fíkovníky a vinná réva zakořeňují snadno.
Nejhůř zakořeňují jen ty řízky, o které človék moc stojí (-:
A mi špatně a dlouho zakořeňovaly taky ty, které se pak ukázaly něčím napadené, a které jsem později stejně vyhodila.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 885
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 17 črc 2022, 13:42

dzani696 - "Ide to aj s velkym klackom"

To mám také odzkoušeno a funguje to, ale nemusí to být pravidlo, záleží na odrůdě a na podmínkách a zřejmě i na roční době.
Ovšem mě se loni v únoru v mrazech kolem -15C povedlo sebrat odstřižený materiál na jedné pražské lokalitě. Přišel jsem pozdě, stříhat už nebylo co, tak jsem si nabral ten "odpad", řízků plná taška a pár rozvětvených asi dvouletých odstřižků. Bylo to nic moc, ten mráz tomu mnoho nepomohl, odhaduju, že to tam leželo tak 2/3 dny. Také z toho moc nebylo, ze zhruba z 15 ks snad jen dva koncové v květináči. Ale ty dva větvence /cca 40 cm/, ty mě zaujaly, řízkování mi přišlo zbytečné, dal jsem to celé do kýblu s vodou. Zhruba po 14 dnech jsem měnil vodu a po 2 měsících se pohnuly pupeny, jen se trochu více zelenaly. Po dalších 3 týdnech byl znát další pokrok a po 3 měsících v kýblu to obojí začalo vytvářet kořenový obrost. Nakonec jsem to loni touto dobou vsazoval do substrátu. Jeden byl slibnější, druhý nic moc. Ale samozřejmě že ten lepší po nějaké době odešel a zato ten skoro odsouzenec to krásně rozdýchal komplet a začal se mít dobře. Vypustil další spící pupeny a měl se do podzimu čile k světu. Před zimou dostal přesazení do většího kontejnerku a zimu přečkal na lodžii. Moc tam nemrzlo, zjara se dal do práce. Nasadil brebu, ne sice moc, ale na 3L kontejner slušně. Už jsem to koštoval, velmi jemná až téměř decentní chuť ke které se jiní pražáci vůbec nepřibližují.
Zakořeňovat klacky tedy určitě není problém jak píše dzani696, jen v tomto popsaném případě to bylo spíše pokus na zkoušku, ale povedlo se. E3
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 585
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod antarian » 17 črc 2022, 22:14

Jinak pri jarnim ostrihani jsem vzal rizky a po 1 az 3 zapichal do kvetinacu a substratu pro stredomorske rostliny, nebo obyc substratu.... jen to chce at neni mraz a je co strihat, tenhle rok to nekleslo pod -10 tak si to o to vyzkouseni doslova rikalo.

Nechal jsem to venku a no parkat to zalil ale ne uplne poctive.

Tak ze zhruba 15 kvetinacu se jich nakonec ujmulo kolem 5 myslim a v tech co se ujmuli to prezilo vice kousku takze byli mozna lepe zalite nebo tak neco.

Hodne jich ale neco ozralo... komplet cela kura, byla ozrana. Netusim od ceho.

Uspesnost nic moc, ale bylo to prakticky s nulovou peci.

Jeste bych dodal, ze se uchytili tluste rizky. ty uzke na tento styl nic moc.

Tak jsem to jeste prosel a koukam ze se toho chytlo jeste vice... zhruba 9 kvetinacu z 15 uz jede :-) (ty co jsem neechal pod zavlazovanim tak se rozjeli take)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Satan » 23 črc 2022, 16:04

Hardy Chicago ve vodě 11.6. 2022.
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaaja-el » 26 črc 2022, 07:08

Zakořeňujete raději dlouhé řízky, nebo krátké?
Obrázek
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 26 črc 2022, 09:10

Cokoli, hlavně ne ve vodě :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaaja-el » 26 črc 2022, 10:26

moonvil píše:Cokoli, hlavně ne ve vodě :wink:


Zkouším obě metody. Je zajímavý ty kořínky denně sledovat. V co se odehrává v kelímku se substrátem, to je zatím ve hvězdách:-)
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 26 črc 2022, 12:29

moonvil píše:Cokoli, hlavně ne ve vodě :wink:

Ono je vždycky nejlepší řídit se vlastní intuicí. Mi se třeba zakořeňování ve vodě v prosinci moc nevedlo, ale pak v dubnu, když jsem odstřihla větvičku RdB, jsem ji do vody stejně dala. A bylo to dobře, za 5 dní měla kořeny a nyní vypadá takto.

Obrázek

Člověk by měl zkusit to, co ho láká. Někdo má rád složitá řešení, někdo jednoduchá, a vodu má doma každý.
Mi se třeba líbila metoda zakořeňování zabalených řízků v polystyrénové krabici. Dopadlo to moc dobře, a díky těmto osmi řízkům možná budu mít letos aspoň nějakou úrodu.
Obrázek
Protože velké rostliny tomu letos moc nedaly-jednu jsem na jaře sadila do země a druhá trpí zastíněním od souseda, a o Perettě raději nemluvit.
Naposledy upravil EvaOstrava dne 27 črc 2022, 17:59, celkově upraveno 1
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 885
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Satan » 26 črc 2022, 14:51

Hardy Chicago ve vodě od 11.6. 2022.
Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 29 črc 2022, 09:20

moonvil píše:Cokoli, hlavně ne ve vodě :wink:


Tak si to tak neber, voda je základ života. Nerad vodu viď?
S20 E3
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 585
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: ivan, Jožka a 4 návštevníků