metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaaja-el » 01 srp 2022, 06:17

Campaniere koření jak bestie. Fotky po týdnu ve vodě, a v substrátu. U toho co byl ve vodě ale byly nejdelší kořínky vlastně nad hladinou. Snad to odhaduji správně, ale je to 3-leté dřevo.

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 25 lis 2022, 23:16

Pokusný poloprovoz - s tou vodou na zakořenění. Jak píší Eva a Satan, s vodou nemusí být až takový problém jak se to zase u některých jiných pěstitelů může projevovat. Někde k tomu prostě nemusí být správné podmínky a zejména - jak se tak dívám na obrázky od Satana, asi ani to pověstné složení vody jako takové. Řekl bych tedy, že možná ta voda, kterou používá Satan je možná "zázračná" ve vztahu k zakořeňování řízků. Je ovšem otázka, zda by takový vzorek vody neudělal dobrou službu i jinde. Možná ano, množná ne. Ale to je jen teorie, třeba já zalévám své fíky vodou klasickou pražské vodovodní sítě s jejím obsahem "minerálů". Samozřejmě je svým způsobem vápenitá a mám za to, že v zalévacím množství fíkovníkům v podstatě vyhovuje. U mně zakořeňování ve vodě probíhá trochu zdlouhavě, ale dá se to vydržet. Já na to nepospíchám, úspěšnost není na 100%, ale někdy je to tak lepší. Měl bych zase problém Kam s ním. Já dávám řízky do vody, rychlejší řízky s kořínky poté do polosuchého substrátu, těm pomalejším do druhé etapy perlitový zábal a substrát když to překlepou až do finále.
Metody jsou tedy různé, náhledy a zkušenosti též. :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 25 lis 2022, 23:38

Satan - mimochodem tvoje voda asi bude fakticky živá. V sekci Vitis máš vzorky s révou vinnou - všechno u tebe koření snad až zázrakem. Máš chemický rozbor své vody? Není s obsahem stříbra nebo arsenu? S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Satan » 26 lis 2022, 08:47

Žádné chemické rozbory jsem neprováděl, je to voda z řádu Flájská přehrada.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod pavell » 26 lis 2022, 09:59

meyer co je zázračného na zakořeňování révových řízků ve vodě? Stačí dodržet jednu věc e réva ti zakoření snad na 100% teda dvě věci ta druhá je mít kvalitní řízky. Zakořeňuji révové řízky ve vodě už několik let, desítky odrůd a vždy úspěšně.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 26 lis 2022, 13:18

Satan - Díky za info. Flájská přehrada. :)
Pavel - to si nerozumíme, s révou jsem popisoval jen jako zajímavost, ne jako důkaz, v každém případě to ničemu nevadí a není to nic závažného.
Pěkný den. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 26 pro 2022, 21:50

Mám to 2 řízky fíkovníku z Crikvenice, městská promenáda, zakořenily v perlitu a nyní jsou již v substrátu. Slibně to jede, vzorek z Rabu také a z Krku jen jeden druh. Zbytek se ještě aklimatizuje v perlitu. Držím palce. :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaaja-el » 27 pro 2022, 14:13

kdyby to tu někoho zajímalo, tak všechny Campaniere, co jsem je v létě kořenil ve vodě mi později shnily v kelímkách. Škoda peněz. Nevím, zda jsem je ulil, nebo byly načaté z toho zakořeňování ve vodě. Šmiknul jsem pár větviček v garáži a nyní zakořeňuji výhradně Moonvilovo metodou (diki!:-)) a navíc zkouším i metodu "horizontálně v pytlíku" celé to mám zatím obalené v celofánu, kvůli smutnicím. Nemáte tip se je se o ně "postarat"? Protože, mít to dlouhodobě neprodyšně uzavřené asi není úplně fajn.
Obrázek
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 27 pro 2022, 14:30

Podle mě je na zakořeňování ještě zbytečně brzo pokud nemáš k dispozici kvalitní umělé osvětlení. Zelené výhony se budou dost vytahovat a k vytvoření silné kosterní struktury bude potřeba dalšího hlubšího řezu - tzn. ve výsledku to bude trvat delší dobu. Na smutnice si pořiď žluté lepové desky, stačí ustřihnout malý proužek do každé nádobky, funguje to velmi dobře. Neprodyšné uzavření není moc vhodné. Možná ze začátku než se objeví listy, ale pak je potřeba větrat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 27 pro 2022, 16:19

Loni jsem v prosinci také zakořenila nějaké řízky, a po vytvoření kořenů jsem je dala do chladné místnosti, aby rostly pomalu. A dopadly dobře.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 894
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod gr81 » 27 pro 2022, 20:31

já substrát nejřív přepeču v troubě. Mám to zadělané v igelitovém pytli(ono se to pěkně podusí), teplota tak do 100c.

jinak bych se ze smutnic zbláznil.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 08 led 2023, 11:34

Řízky z ostrova Rab a Crikvenice jedou dál v substrátu. Letošní zimní materiál budu teprve pořizovat, pražské dvorky. :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod mirka » 08 led 2023, 12:46

Měla jsem fikovník z Rabu v zemi každý rok krásně plodil ale vždy plody opadaly, byly duté, tak jsem pak za včasu zelené fíky otrhala a udělala z nich kompot. Nakonec jsem rostlinu zlikvidovala a zasadila fík.Bláha
Rostlina Rab straně 388 fikovník
Naposledy upravil mirka dne 09 led 2023, 18:04, celkově upraveno 1
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1530
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 08 led 2023, 19:54

Jo dutý, tak to se může stát, ale tento je vyzkoušený na Rabu osobně, viz. strana 933 s fotem. Příjemná sklizeň. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 20 led 2023, 16:06

Letošní pokračování ostrovních řízků z Chorvatska. Ostrov Rab. ostrov Krk. Řízkováno v CZ od 17/10/22, voda, perlit, substrát.
Výtěžnost všech podobných řízků z ostrova Krk - asi 70 %, ale to bude tím, že jsem některé bral moc brzy a skladoval ve vodní lázni, která mi jednou omylem i vyschla a potom nic moc cestovní pack z HR do CZ, v autě celý den a teplo. /16/10/.
Transport byl v starém demižonu na kojeneckou vodu a už když jsem to balil, tak jsem věděl, že některé mé naděje asi nedopadnou. Byla tam až moc dlouhá doba mezi ustřižením a rozumnou péčí.

Obrázek Obrázek

Rab se vyvíjí docela zdárně, bez výkyvů. Z Krku to byl napřed rychlý posun, před vánoci zaražení a nyní to jede kupředu, druhý řízek udělal místo rychlého posunu rychlý odchod do věčných lovišť. No, takové vitální dřevo... :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků