metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Franta » 15 bře 2019, 20:34

Druhý dotaz.
Předtím jsem na něj zapomněl.
Kdy je nejvhodnější přesadit z perlitu do substrátu. Předpokládám, že asi podle velikosti listů.
Nebo se mýlím?
Franta
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2019, 12:13
Bydliště: Svatava u Sokolova

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod sasman » 15 bře 2019, 23:12

Já přesazuji v okamžiku, kdy se vytvoří "dostatečně bohatý" kořenový systém, což je podle mě obecná výmluvná poučka :D
Abych byl konkrétnější, tak přesazuju, když aspoň 2 kořeny dorostou ke stěně PETky (=vidím je). Pokud začne hodně růst nadzemní část, tak se spokojím i s jedním kořenem a prostě to přesadím.
Hodně důležité je po přesazení řízky zalévat jen minimálně (radši mírně suchý substrát než přemokřený).
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod pavell » 16 bře 2019, 08:52

No právě, to minimální zalévání je hodně velký problém, jak trefit aby kořeny nezaschly nebo naopak neuhnily?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 16 bře 2019, 08:59

S15 Některé řízky vyženou velmi brzy listy, přitom kořeny v petce ještě vidět nejsou - redukovat listovou plochu?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4223
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod sasman » 16 bře 2019, 11:32

Jak trefit vlhkost substrátu neporadím, chce to prostě zkoušet, aby to člověk chytl do oka - když řízky přeleju, tak mi začnou listy žloutnout a vím, že mám zalévat míň. Listy mi začaly padat až při dlouhodobém přemokření. Nejlepší je zalívat co nejmíň a kontrolovat vlhkost každý den... Mimo jiné bych řekl, že to padání listů bude ovlivňovat i ne/kvalita substrátu - koupit pořádný substrát je v poslední době docela problém (já kupuju u Pasiče).
S těmi řízky, které již mají vyrašené listy a nebyly vidět kořeny, jsem to tuším dělal tak, že jsem počkal 2 týdny a když kořeny pořád nebyly vidět, tak jsem je přesadil do směsi substrátu a perlitu - ale při přesazování už byly vidět malé kořínky... Dalo by se to říct tak, že když u mě řízek neukáže kořeny na stěně PETky do 6 týdnů, tak ho přesadím do substrátu. Ale ta doba bude u každého jiná.... Ohledně redukování listové plochy nevím - já bych rozhrnul perlit a hledal kořeny - kdyby nebyly vidět žádné kořeny, tak by asi bylo vhodné půlku listů střihnout...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Ragnar » 16 bře 2019, 11:54

Fíkovníky od mistra z plnézahrady po 5-ti týdnech :) Zatím úspěšnost 3/5. Použil sem pytlíkovou metodu se substrátem profík od Forestiny s přidaným perlitem.
Zleva EBT Laradek, Negronne, Veselský. Nahoře Sal's se pořád ne a ne probudit. Řízek Dalmatianu nedělal vůbec nic a vypadal dost pochroumaně, tak sem ho píchl do skleníku.
Nejlíp zatím jede Negronne má už pěkné viditelné kořínky S6

Obrázek
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod pavell » 16 bře 2019, 14:19

Pro mne je Negrone stále zakletý, už jsem zkoušel zakořenit celkem dost řízků téhle odrůdy , vždycky hezky zakořenil a po nějaké době uschnul, poslední mi uschnul včera. Škoda že nejde nikde koupit rostlinka Negrone, všude se prodávají jen ty samé běžné odrůdy.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Franta » 16 bře 2019, 17:14

Tak jsem si vše připravil, že půjdu přesadit Veselského a ostatní. Všechny pěkně raší a no a chtěl jsem se podívat trošku na kořeny a zjistil jsem, že mimo Veselského, který při lehkém nadzvihnutí v perlitu drží, tak ty ostatní jdou lehce vytáhnout. Jsou narašené a po koříncích žádný náznak.
Jen mne napadlo, nemůže to být tím, že jak jsem je od Moonvila dostal, krásně zavoskované, že jsem je píchnul přímo do substrátu bez úpravy zbytku odřezku pod kolínkem?
A nepomohlo by raději je zkusit dát do substrátu místo perlitu?

Jaké máte zkušenosti?
Franta
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2019, 12:13
Bydliště: Svatava u Sokolova

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Satan » 17 bře 2019, 12:57

Řízkovanci Calvy a Trnávský Velkoplodý , řízkování 20.2. 2019, použitý sbstrát pro výsev a množení řízky dobře zakořeňují .
Obrázek
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 17 bře 2019, 13:46

Doporučuju opravit tu cedulku z Celvi na Calvy nebo ještě lépe na Campaniere, což je finální označení pro tyto dvě totožné francouzské rostliny.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4077
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Satan » 17 bře 2019, 13:55

Už je opraveno , řízek Stěžery ve stejném substrátu .
Obrázek
Naposledy upravil Satan dne 17 bře 2019, 14:19, celkově upraveno 1
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Franta » 17 bře 2019, 14:08

Tak jsem všechny řízky nakonec vyndal z perlitu a mimo toho, že se objevují narašené pupeny, tak po kořenech ani náznak. Tak jsem to vzal jedním vrzem a vše přesadil do substrátu Profík, který je určen pro výsev a řízkování a ještě trochu vylehčeného perlitem. Víc už nyní dělat nejde. Tak to snad dobře dopadne.
Franta
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2019, 12:13
Bydliště: Svatava u Sokolova

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod mirka » 17 bře 2019, 14:55

Já letos jsem na tom stejně jak Franta! Vždy jsem množila v perlitu bez problémů a letos je to bída! Taky jsem fíkové řízky vyndala z perlitu a zasadila do substrátu Profík!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1529
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 17 bře 2019, 22:21

mirka píše:Já letos jsem na tom stejně jak Franta! Vždy jsem množila v perlitu bez problémů a letos je to bída!

No ja už začínam pomaly rezignovať.
Moje prvé zakoreňovanie odrezkov figovníka. Spolu 17 ks (5 ks EBTL, 4 ks HC, 3 ks LSU Gold, 2 ks Veselí, 2 ks DALM, 1 ks Jaune d'Escoussans)
Všetky odrezky sú päť a pol týždňa v deravých PET-kách s mierne vlhkým perlitom zvrchu zakryté mikroténovým sáčikom s ustrihnutým jedným rohom a spodným ohrevom (teplota regulovaná termostatom v rozsahu 33°C, +/− 3°C).
K dnešnému dňu stav 17/2 :
EBT Laradek 5/0 (stále ani najmenší náznak života u žiadneho z odrezkov a laickým okom vyzerajú mŕtve) viewtopic.php?f=23&t=290&start=330
HC 4/1 ( 1 kus po 5 týždňoch s niekoľkými korienkami presadený do substrátu - v substráte je 3 dni - vyzerá zatiaľ v poriadku a zdravo, 1 ks má náznak vytvárať miniatúrny púčik, 2 ks bez znakov života)
LSU Gold 3/1 (1 kus po 4 a pol týždni presadený do substrátu - v substráte týždeň - mám pocit, že stagnuje ale možno je to z toho presadenia, že rast ide najmä do koreňov, 2 ks stále bez znakov života)
DALM 2/? (1 kus po 4 týždňoch pustil miniatúrny lístoček korienky ani náznakom stále nevidno - neviem či čakať alebo skontrolovať možnosť presadenia - zatiaľ čakám, druhý kus stále bez znakov života)
Veseli 2/0 (1 kus má slabý náznak tvorby púčika, druhý kus stále bez znakov života)
Jaune d'Escoussans 1/0 (stále bez známok života)
Už som zmierený, že nie vždy sa všetko podarí, tak ako si želáme. Len ten Laradek ma skutočne mrzí, dúfal som, že sa aspoň jeden ujme :?
Nádej umiera posledná ale ak je pravda, že HC korení ako posledné, tak ten zvyšok je už asi S13 S tým Laradkom už asi len o rok.
Trošku mi náladu spravila neskôr doručená Peretta, ktorá je po takmer 5 týždňoch s výsledkom 4/4 presadená v substráte (len 1 ks je trochu pozadu s rastom proti zvyšku).
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 17 bře 2019, 23:05

Dokud se nikde neobjevuje plíseň či hniloba, tak není nic ztraceno. Mám teď v množárně nějaké nové francouzské řízky a zhruba po měsíci bez náznaku kořínků na stěně PETky jsem už byl rozhodnut, že to vytáhnu a zkontroluju. Naštěstí jsem nepodlehnul a nechal to být, jen jsem trochu pošteloval "termostat" - na noc jsem snížil teplotu. Za další dva dny byly kořeny na světě.
Můžeš samozřejmě změnit techniku, z perlitu do substrátu nebo cokoli jiného, ale nedělal bych to moc často - když se okolo řízků moc poskakuje a neustále se kontrolují a povytahují, tak to často končí špatně. Někdy je lepší na ně tak trochu "zapomenout" a věnovat se mezitím něčemu jinému.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4077
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků