metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 22 úno 2019, 21:01

Jo, pár zrnek na cca 100ml. Zakořeňovat bez krytí a vlhkosti jsem nezkoušel, i v létě to mám ve fóliáku pod igelitem.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Stanley_51 » 22 úno 2019, 22:42

Petr z H. píše:Nicméně se leckde píše, že fíky zakořeňují i v létě v zemi, takže bez vlhkosti

V létě sestříhávám přerostlé větve u SD a některé píchnu do země ve skleníku. Zakoření i bez petky, jen tak na volno. Ovšem SD koření docela ochotně, jak jsou na tom jiné odrůdy netuším - nemnožím.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod mirka » 22 úno 2019, 22:59

Minulý rok na podzim jsem do většího květináče dala větší větvičky fíkovníku které jsem dostala
a měla jsem je na podlaze u okna /topení a zakořenily!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Satan » 23 úno 2019, 12:26

Kolik let by trvalo než začne plodit fíkovník vypěstovaný ze semen ? Má někdo zkušenosti z výsevem dík za odpověď.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod dzani696 » 23 úno 2019, 14:16

To by ma tiež zaujmalo lebo mám 2 semenáčky dovezené z talianska, jeden asi 40cm a druhý, malinký prútik asi 15cm.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 23 úno 2019, 15:38

Může zaplodit za pár let nebo taky nikdy, ale hlavně naprostá většina klíčivých semen, ke kterým se normální smrtelník dostane, pochází ze smyrna odrůd a vyrostou ti z nich zase smyrna typy, takže ti budou k ničemu. Tj. ztráta času...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod pavell » 23 úno 2019, 15:59

Tak už opravdu nevím co dělám špatně při zakořeňování fíkovníků, vždycky mi zakoření, zasadím je do substrátu tam pěkně prokoření a po nějaké době tak možná za tři týdny zvadnou a je po nich. Vyzkoušel jsem různé substráty i perlit a výsledek vždycky stejný. Suchem to nejspíš nebude, ale přemokřené to taky není. I ty hnusné smutnice jsem trochu omezil, ale řízky vadnou dál. Ve sklence s vodou celkem rostou, ale v substrátu prostě uhynou, ale kořeny vypadají zdravě bíle.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 23 úno 2019, 16:17

Tohle se nám dělo vloni, přežily a rostly jen ty řízky, které šly z perlitu přímo do půdy na zahradě a ty, u kterých jsme zareagovali dostatečně rychle a zavčasu je ze substrátu vyndali a umyli a nasadili do hlíny ze zahrady. Substráty jsme vyzkoušeli asi tři, i výsevní. V jednom přežívaly řízky trochu déle, ale i pak začaly vadnout - to už naštěstí šly nasadit do půdy (květen) a pomohlo to.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod pavell » 23 úno 2019, 17:06

Takže ty které mám zakořeněné ve vodě tam nejspíš nechám a nasadím až v květnu do skleníku. Jen ale nechápu proč se to děje, vypadají v pohodě a najednou zvadnou. Loni jsem s tím problém neměl.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod francuesco » 23 úno 2019, 17:21

Podle mě to chce držet v ještě sušším substrátu a skoro nezalévat. Pod sačkem, nebo petkou je vzdušné vlhkosti dost. Pozná se to, že se orosují stěny. Pak kořínky hledají vodu a jsou bujnější a zdravější. Ale tohle je jen můj názor a zkušenost.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod pavell » 23 úno 2019, 17:45

Jo Mojmíre, to zní logicky, ale třeba dnes mi začal vadnout jeden řízek co jsem zaléval před týdnem v neděli, stěny kelímku byly ještě orosené byl zakrytý sáčkem, včera vypadal v pohodě a dnes už náznaky vadnutí. Je v průhledném 0.5 l kelímku substrát supresivní pro výsev a množení od forestiny, řízek zakořenil asi před třemi týdny kořeny vypadají zdravé, bílé silné.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod amy80 » 23 úno 2019, 18:32

Já mám úplně stejný problém, už dvakrát jsem dostala řízky od mirky, pokaždé mi zakořenily, po přesazení chvíli fungovaly a pak chvíply... v tomhle týdnu mi odešly dva řízky z podzimu... (promiň mirko :( )...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod amy80 » 23 úno 2019, 18:32

amy80 píše:Já mám úplně stejný problém, už dvakrát jsem dostala řízky od mirky, pokaždé mi zakořenily, po přesazení chvíli fungovaly a pak chvíply... jen
v tomhle týdnu mi odešly dva řízky z podzimu... (promiň mirko :( )...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod sasman » 23 úno 2019, 19:02

francuesco píše:Podle mě to chce držet v ještě sušším substrátu a skoro nezalévat. Pod sačkem, nebo petkou je vzdušné vlhkosti dost. Pozná se to, že se orosují stěny. Pak kořínky hledají vodu a jsou bujnější a zdravější. Ale tohle je jen můj názor a zkušenost.


Taky mám pocit, že když zakořeněné řízky přesazuju z perlitu do zahradnického substrátu, chce to, aby byl aspoň měsíc substrát vlhký jen minimálně, aby nehnily kořeny. Taky míchám substrát od oka s perlitem kvůli lepší vzdušnosti.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod dzani696 » 23 úno 2019, 19:04

moonvil píše:Může zaplodit za pár let nebo taky nikdy, ale hlavně naprostá většina klíčivých semen, ke kterým se normální smrtelník dostane, pochází ze smyrna odrůd a vyrostou ti z nich zase smyrna typy, takže ti budou k ničemu. Tj. ztráta času...

Takže jediná možnosť tie moje semenáčky skúsiť zavrúblovať? Osičku Andricus asi nezoženiem :(
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků