metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Satan » 01 bře 2019, 14:16

To říkáš ty každý máme jiné zkušenosti při zakořeňování fíkovníku . Nejvíce se my osvědčilo zakořeňováňí ve vodě, zatím nevidím důvod proč bych tento postup měl měnit. Budu i nadále zdokonalovat tento postup , voda je okysličovaná vzduchovacím motorem .
Naposledy upravil Satan dne 03 bře 2019, 09:04, celkově upraveno 2
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 01 bře 2019, 14:43

Ok, tak to prosím průběžně dokumentuj. Co tam máš za odrůdy?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Milan » 01 bře 2019, 15:37

Letos jsem to risknul, a zakořeňuji v substrátu Profík forestina, proti smutnicím a plísním to opravdu funguje. Namíchal jsem to napůl s perlitem, aby to bylo vzdušné. Řízky krásně koření, a nemusí se to už přesazovat, jako v čistém perlitu. Vysel jsem pokusně do toho semena Adenií, která rychle plesnivějí a myslím že tak dobře to nikdy nedopadlo.
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 01 bře 2019, 17:43

Jojo, tento substrát jsem tu myslím před nějakou dobou taky doporučoval. Nevím v čem je tak jinej od ostatních substrátů, ale funguje dobře.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Satan » 01 bře 2019, 19:09

Zatím v té hydroponii jsou Trnavský Velkoplodý , B.T. Satan , uvidí se později jak se osvědčí hydroponie při zakořeňování řízků, možná by to šlo použít i na hůř kořenící fíkovníky .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod pavell » 02 bře 2019, 07:52

Zakořenění není zas až tak složité, horší je pak to přesazení a uhlídání toho aby zakořeněný řízek neuhynul, kritický je tak první měsíc, pak už to většinou přežije.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Satan » 02 bře 2019, 08:29

Zakořeňuji fíkovníky ve vodě už 30 let , bez větších problémů, ani po přesazení do půdy jsem žádné problémy nikdy neměl , jednalo se ale jen o B.T. Neříkám že všechny fíkovníky spolehlivě zakoření ve vodě , na některých fíkovnících bych to nedoporučili když je třeba omezený počet řízku , nebo na těch kterým pěstitelům záleží.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 02 bře 2019, 09:24

Všeobecne sa tu na fóre uvádza, že napr. Hardy Chicago zle zakoreňuje. Chcem sa spýtať, aké u tohoto druhu používate médium ?
Mám cez tri týždne odrezky nejakých figovníkom v perlite zo spodným ohrevom (konkrétne HC, LSU Gold, EBTL, DAL, Veselí a Jaune) a jediné, čo zatiaľ prejavuje znaky života (raší lístok) je LSU Gold, korienky však cez PET-ku a to ani ich náznak zatiaľ vidieť nie je ani u neho, Viem, že tri týždne a dva dni sú asi ešte málo ale radšej sa spýtam ak by sa perlit u HC neosvedčil.
Rád by som ak by sa mi ujal aspoň jeden odrezok HC a EBTL a ak máte skúsenosti, že tieto druhy lepšie korenia v inom médiu, tak by som to ešte prípadne opatrne prehodil do niečoho iného. Ďakujem za radu.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 02 bře 2019, 10:01

HCko byl náš první řízkovaný fíkovník, zkušenosti žádné, takže jsme to dali podle prvního videa, na které jsme narazili, do substrátu s perlitem....zakořenily bez problémů oba dva řízky - ale to jsme ještě nevěděli, že s HCčkem je problém :) .
Každopádně jsme získali pocit, že vypěstovat fíkovník z řízku je brnkačka - no a to se nám následující rok poněkud nevyplatilo, možná to bylo i změnou technologie na perlit a pak přesazení (dost řízků umřelo na substrát)...ale chyba byla i v nedostatečné péči po přesazení způsobené naším cestováním (nárazově moc vody, občas i moc chladno...). Nechcíplo nám všechno, ale úspěch to nebyl. No ale jsme zase o dost chytřejší :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Petr z H. » 02 bře 2019, 10:10

Marek1970 píše:Mám cez tri týždne odrezky nejakých figovníkom v perlite zo spodným ohrevom (konkrétne HC, LSU Gold, EBTL, DAL, Veselí a Jaune) a jediné, čo zatiaľ prejavuje znaky života (raší lístok) je LSU Gold, korienky však cez PET-ku a to ani ich náznak zatiaľ vidieť nie je ani u neho.

Mám to téměř stejně. 3 týdny v perlitu se spodním ohřevem, a jediný rašící list je u LSU Purple, kořínky vidět nejsou. Takže to tak asi má být ...
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 02 bře 2019, 10:11

Marek1970 píše:...tri týždne a dva dni sú asi ešte málo....

Záleží hodně na teplotě, zatím je čas, ono (aspoň u nás) to je vždycky nic, nic, nic....a najednou kořínků v petce plno :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod pavell » 02 bře 2019, 11:24

Ještě je podle mne důležité světlo, je velký rozdíl pokud jsou řízky umístněné na severním nebo jižním okně taky prodlužující den je super, už jen dořešit substrát a správnou vlhkost a snad to bude fungovat.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 02 bře 2019, 14:26

3 týdny jsou ještě v normálu, jen málokterá odrůda zakoření za 2-3 týdny.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 02 bře 2019, 17:02

Ďakujem za vaše skúsenosti, takže nechám to perlite a budem trpezlivo čakať. Dúfam, že to dobre dopadne S14
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Franta » 02 bře 2019, 18:39

Já začínám s fíky asi už po páté. Zkoušel jsem zakořeňovat ve vodě i v zemině a vždy to bylo se střídavými úspěchy. Před 14 dny jsem na radu Moonvila zkusil poprvé Perlit. A dnes jsem konečně objevil, že některé řízky se začínají probouzet.
Zatím jsem vypozoroval, že základem je spodní teplo. Jakmile je zima v substrátu, tak řízky mi pravidelně začínaly zahnívat. U zakořenění ve vodě je ten samý problém. Pořád se člověk musí učit.
Zatím Perlit vypadá nadějně a tak jen čekám až řízky zakoření a potom přesadím do substrátu.
Tolik moje zkušenosti.
Franta
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2019, 12:13
Bydliště: Svatava u Sokolova

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků