metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 11 pro 2019, 10:22

Ďakujem za pochvalu :)
Zakoreňovanie v tomto období som skutočne vzal ako príležitosť na rôzne pokusy.
Všetky 4 odrezky boli jednej odrody (Brunswick) a približne rovnaké. Úplne rovnaké mali aj podmienky na zakorenenie a jediný rozdiel bol len substrát.
Týmto pokusom som si len chcel potvrdiť na tomto fóre už viac krát opakovanú skutočnosť, že pri zakoreňovaní odrezkov nie je substrát ako substrát. Figovník keď dobre zakorení, tak potom už rastie takmer ako plevel a v čomkoľvek ale v tom počiatočnom štádiu je to zakoreňovacie médium dosť podstatné (samozrejme Perlit je Perlit ale pre toho komu sa nechce po pár týždňoch presádzať je výber substrátu dôležitý).
Takže hor sa do ďalších pokusov S6
Momentálne idem vyskúšať zakoreňovanie odrezkov v Perlite s a bez použitia práškového stimulátora Rhizopon.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hofis » 11 pro 2019, 17:15

Děkuju za odpověď, s tím substrátem je to jasné.
Ten můj dotaz spíše směřoval na ten předchozí pokus s tím zakořeňováním ve vodě. Šlo mi o to, zda třeba některé stádium vyzrálosti nepouští kořeny lépe, než jiné, třeba vyzrálejší řízky nebo spíše zelenější...
Ale blbě jsem se vyjádřil, moje chyba, měl jsem to ocitovat... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 11 pro 2019, 18:24

Aha :-)
Tak u tej vody (s kvapkou Lignohumátu) bol takmer každý odrezok iný a nebol to pokus totožný s tým vo videu, kde boli použité zelené odrezky v čase plnej vegetácie, takže moje výsledky nemajú žiadnu výpovednú hodnotu.
LSU Gold - odrezky boli čerstvo odobraté, najhrubšie zo všetkých a dosť zelené (niečo medzi úplne zelené a polovyzreté) - vo vode korenili najrýchlejšie zo všetkých druhov.
Brunswick - odrezky boli hrubé a úplne vyzreté (boli odobraté asi 2 týždne pre vložením do vody a po odobratí skladované v chladničke).
Veselský - odrezok tenký a úplne vyzretý (odrezok bol tak isto ako Brunswick odobratý asi 2-3 týždne pre vložením do vody a po odobratí skladovaný v chladničke).
Peretta - odrezky boli vyzreté, strednej hrúbky a odobraté tesne pred vložením do vody.
Giacomo Verdino - odrezky boli úplne zelené, tenké a odobraté tesne pred vložením do vody.
Pastilliere - odrezky takmer vyzreté, tenké a odobraté tesne pred vložením do vody.
Tie čo som strihal tesne pred vložením do vody mali aj listy ale všetky rýchlo zaschli a odpadli.
Asi sa nič 100 percentné z toho nedá vydedukovať ale bol to len "pokus". Jediné čo by som si pre seba osobne z toho vzal je, že ak by som chcel znovu koreniť LSU Gold, Brunswick a Veselský, tak by som to skúsil v prvom rade vo vode.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hofis » 11 pro 2019, 18:57

Super popis, děkuju! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod J.K. » 12 pro 2019, 09:03

Pridám aj môj pokus, ak by Marekove sofistikované metódy niekoho vystrašili :) Ako obvykle som si z dovolenky doniesol pár vetvičiek, pichnuté do vaty boli začiatkom októbra. Vata namočená v dažďovej vode, bez použitia stimulátorov. Vtedy mali aj nejaké listy, takže som ich položil na stôl mimo dosahu priameho svetla z okna. Listy časom opadali a pred týždňom som si všimol, že korene prerástli vatou. Úspešnosť 3/3. Zasadil som ich do kvetináčov, zemina namiešaná z "co dům dal". Odvtedy položené na zemi pred balkónovým oknom. Ešte chvíľu to tu nechám a potom dám zazimovať do skleníka.

Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 527
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 12 pro 2019, 10:31

J.K. píše: ... ak by Marekove sofistikované metódy niekoho vystrašili :)

S6 S6 S6
Peničkova metóda množenia viniča funguje na 100 % aj u figovníkov (odskúšané počas roka).
http://www.vinic.8u.cz/index.php?option ... Itemid=129
Len tú dažďovú vodu by som radšej vymenil za vodu z vodovodu.
Pre začiatočníka ktorému je každý odrezok vzácny sú potrebné "sofistikované metódy" :D
Keď je odrezkov dosť, tak už sa s tým človek nese...
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 12 pro 2019, 14:22

Přesně, když jsou přebytky, přístup se mění. My na jaře strčili jen tak do země řízky fíkovníků z větví, které polámal sníh - něco na jihu na zahradě, něco do země ve skleníku na severu - zakořenily všechny a to na jaře párkrát prošly mrazem.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4228
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hofis » 12 pro 2019, 17:28

Když jsem těď na podzim, asi tak v půlce listopadu, odkopával můj Přažský venkovní, musel jsem odkopek poté také trochu ostříhat, aby se vůbec vešel do balíku. No, a protože mi bylo líto těch odřezků, tak jsem je všechny jen tak napíchal do kompostu, co kdyby náhodou. Tak uvidíme na jaře, co z toho bude. Ale žádná očekávání nemám, taky jen takový trochu zoufalý pokus, vlastně ani žádné další fíkovníky nepotřebuju... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod fibi » 09 led 2020, 13:55

Dobrý den
Chci se zeptat na tu Peničkovu metodu zakořeňováni řízků. Ta čedičová vata je obyčejná čedičová vata na zateplování nebo to musí být nějaká speciální?.
fibi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11 bře 2015, 20:28
Bydliště: Hradec Králové 240 m.n.m

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod J.K. » 09 led 2020, 15:07

Zateplovacia vata sa neda pouzit, je osetrena proti nasiakavosti. Tato je naopak vysoko nasiakava. Pouziva sa napr. pri hydroponickom pestovani.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 527
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 09 led 2020, 15:12

Je to špeciálna agrovata. Obyčajná na zateplovanie by mala vodu odpudzovať, agrovata ju naopak zadržiava a je zložením (použitým pojivom) určená na pestovanie.
Ponúkajú ju najmä rôzne Growshopy, čo predávajú doplnky na pestovanie "veselých rastliniek".
Označovaná je napr. ako "Grodan".
https://www.google.sk/search?q=grodan&t ... 1&biw=1795
Odporúčam kupovať tzv. "Grodan rohož". Napríklad rozmer 100 x 7,5 x 15 cm z ktorej sa dá narezať kopec potrebných "hranolčekov" stojí cca 3,50 EUR.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod fibi » 09 led 2020, 20:29

Moc dík za odpověď a jdu objednat rohož.
fibi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11 bře 2015, 20:28
Bydliště: Hradec Králové 240 m.n.m

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod michal3681 » 20 led 2020, 21:34

Zdravím vás,
v té čedičové vatě to vysazujete do substrátu? Akvarijní rostliny před vysazením musíte té vaty zbavit. Do té vaty se sází jen řízky nebo normálně i semena rostlin?
Michal
michal3681
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 08 lis 2014, 19:06
Bydliště: Paršovice, 322 m n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod J.K. » 20 led 2020, 22:42

Presádza sa to aj s vatou, inak by si tie korene poškodil. Ale sadiť do nej semená nevidím zmysel.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 527
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hanele12 » 23 led 2020, 13:53

Měla bych otázku. Přišli mi kostky vaty na zakořenění. Každá je z boku obalená plastovým obalem. Necháváte okolo nebo odmotáte? Vatu namočenou bych měla podle článku výše nechat 24 hod. Vyhovovalo vám to také tak? Diky moc.
Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků