metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod pavell » 02 bře 2019, 19:52

Franto ono to vždycky ze začátku vypadá nadějně, ale po přesazení to za pár týdnů uschne, možná by chtělo aby bylo teplo a fíkovníky šly ven, tam mi přijde že vydrží víc, aspoň loni to tak bylo. Ale je pravda že čím se s tím člověk víc piplá tím je horší výsledek. Loni jsem dostal jeden čerstvě zakořeněný řízek, asi 3x mi suchem shodil listy a po zalití vždycky ožil.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod sasman » 02 bře 2019, 20:32

U mě trvá standardně zakořenění v perlitu 6 týdnů (na jižním okně, bez spodního vytápění). U HC to trvalo o týden nebo dva více.

Edit: už jsem dnes taky začal řízkovat. Lepší je mít jen jednu rostlinu v každé PETce, ale byla to spíš taková hurá akce s "odpadem" po řezu, takže jsem měl zrovna málo PETek.
Obrázekwhat do forensic anthropologists do
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Franta » 02 bře 2019, 23:40

Uvidíme jak vše dopadne. Zatím nemohu dát řízky do skleníku. Mám tam jen nedokonalé topení a tak tam lítá teplota od 3 st. do 10 st. v noci a přes den podle počasí. Tak zatím tak jak to je a později teprve uvidím. Možná zkusím později přihnojovat i v perlitu, aby to trochu zesílilo. Potom to dám do směsi perlitu a zeminy a později už jen do substrátu se zeminou a pískem. Tak jak to používám i pro citrusy. Jenom nevím, jestli je fíkovník vápnobojný a nebo ne. Čas ukáže jak to vše poběží.
Franta
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2019, 12:13
Bydliště: Svatava u Sokolova

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod sasman » 02 bře 2019, 23:44

Fíkovník je vápnomilný :wink:
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Satan » 03 bře 2019, 18:00

Řízek fíkovník Stěžery , substrát pro výsev a množení.
Obrázek
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod MonikaV » 04 bře 2019, 19:11

Před cca 3 dny jsem přesadila řízky z perlitu do substrátu a nevím proč , ale jeden fíček začal vadnout,ostatní jsou Ok. Byl krásně prorostlý kořínky, substrát stejný u všech řízku, zálivka taky stejná-tady používám už spíše rosení fíků, i světelný zdroj ponechený-a přece se mu něco nelíbí....vypadá to jako by usychal, ale hlína je jemně vlhká, tož nevím.. v předchozích debatách se o tom zmiňujete, holt se to stává. Ty zakroucené lístky jsem odtrhala a budu čekat.
Obrázek


Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 04 bře 2019, 19:41

Hlavně ho teď vůbec nezalívat, obrat ty ovadlé listy a sledovat stav vrcholku toho nového výhonu - pokud je "pevný" a zárodky nových listů jsou zelené, tak je šance. Jestli ale ten vršek začne taky zavadat (celý ten nový zelený výhon), tak to je většinou špatné a stalo se něco zlého s kořeny po přesazení - nic pak nepokazíš, když to celé opatrně vytáhneš a zkontroluješ jestli dole něco nehnije.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod MonikaV » 04 bře 2019, 19:48

Ano, budu to sledovat! A jestli bude vadnout, pak bych mrkla na kořeny. Moonvile, díky za radu.
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Petr z H. » 04 bře 2019, 19:58

Mám dotaz - pokud by přeci jen řízky pustily kořeny, je možné je po přesazení přesunout do skleníku (pohlídal bych si nadnulovou teplotu), nebo by jim nízké noční teploty byly nějak na škodu?
A je možné je přesadit do směsi (běžné zemina, kompost, zahradnický substrát, kokos, perlit), nebo použít nějaký ověřený zdravotně nezávadný substrát, např. "pro výsev a množení"?
Naposledy upravil Petr z H. dne 04 bře 2019, 21:32, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 04 bře 2019, 20:10

Jen dotaz - může být to vadnutí fíkovníkových řízků způsobené tím, že řízek s dobrými kořeny vyžene rychle velké listy a hodně listů (podpořený ještě přesazením do hnojivem obohaceného substrátu) a pak mu dojde dech, neutáhne je a začne vlastně hubit sám sebe?
Pomohlo by při prvním náznaku vadnutí sestřihnout list třeba na polovinu?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Franta » 04 bře 2019, 21:00

Myslím, že to není úplně špatný nápad. Kořenový systém je přece jen zvyklý na něco jiného a nyní si musí zvykat na změnu. U citrusů řeším občas stejný problém a řeším také zakrácením listů.
Franta
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2019, 12:13
Bydliště: Svatava u Sokolova

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Honza123 » 04 bře 2019, 21:03

Když jsem to množil v kokosovém substrátu, tak jsem to pak přesadil do jen mírně vlhkého substrátu pár týdnů po narašení a růstu kořenů (aby nezahnívaly kořeny). Mám to ale celé ve vlhkém prostředí
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod mirka » 04 bře 2019, 21:09

Taky mě to udělalo u fíkových řízků po přesazení, lístky jsem ostříhala a špičky
vypadají živě tak snad to bude ok!
Dala jsem to znovu pod petky!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 04 bře 2019, 22:34

Zajímavé je, že když jsme vloni takhle nešťastné fíkovníčky nasadili do volné půdy (dělejte si co chcete, už nevíme co s váma..) , tak se všechny zbrchaly a (až na trnavský) všechny do podzimu vyrostly přes metr.....
Teď si uvědomuju, že přestože fíkovníčky vypadaly usychavě jako ten Moničin a tvářily se na umření, kořeny při vysazování byly silné, bílé.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 05 bře 2019, 00:04

Já bych ty listy preventivně nekrátil - pokud jsou hezké a nevadnou, tak bych rostlinu nechal, ať si to řídí sama kolik toho utáhne a kolik ne.
No a když nastane problém, tak se dá zkoušet cokoli, jakmile ten list začne vadnout, tak už téměř jistě upadne a je možné to trochu urychlit. Je ale potřeba rozeznat vadnutí způsobené prudkým snížením vzdušné vlhkosti po odklopení krytu při zakořeňování a vadnutím, které nastane až poté co jsou již listy aklimatizovány na sušší vzduch. Ten první případ nastane velmi rychle - pokud je třeba PETka zaklopená druhou PETkou a ta se najednou sundá, tak skoro vždy dojde ke svěšení listů. Když se krycí PET vrátí, tak se listy zase vzpamatují, chce to odklápět postupně nebo zvětšovat dírky.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků