metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Stanley_51 » 12 úno 2012, 13:06

Při pročítání amerického fora figs4fun jsem narazil na zajímavou metodu zakořeňování řízků fíkovníků. Oproti klasice to má výhodu, že se spotřebuje méně rostliného materiálu, neboť se řízky řežou pouze 4 až 6 cm dlouhé s max. 3 pupeny a pokládají se do substrátu naplocho. Uvádím zde volný překlad + obrázek k danému systému :


Použil jsem různé metody zakořeňování řízků v průběhu let. Každý má své vlastní klady a zápory. V loňském roce byla většina mých řízků zakořeněna v spagnum mechu v sáčku, pak do polystyrenového kelímku a poté přesazení do květníku. Měl jsem vysokou úspěšnost, ale je to příliš mnoho práce.

Tento rok jsem kořenil polovinu mých řízků pomocí své nové metody, která je změnou oproti jiným metodám zakořeňování.

1.Řežu řízky do 4-6 cm s nejméně 3 pupeny.

2. Přidám asi 20% perlitu do substrátu a použiji ho, dokud je vlhký, ale ještě docela načechraný.

3. Vezmu plastovou krabici (s víkem) a lehce zapíchnu 5-6 řízků vodorovně, pupenem nahoru. Pak krabici uložím v teplém a tmavém místě.

4. Po pár týdnech udělám kontrolu kořenů. Nenarušuji půdu dokud neuvidím pevný kořenový systém.

5. Jakmile jsou kořeny prorostlé, vyberu silnější sazenice a nechám ostatní, které nejsou ještě prokořeněny, v krabici. Zakořeněné řízky přesadím do většího květníku, obsahujícího stejnou směs.

6.Květník umístím na světle u okna. Není zapotřebí mnoho vláhy, neboť jsem si všiml, že pupeny raší pomaleji bez velké vlhkosti v krabici, ale kořeny se rozvíjejí rychleji na podporu nejvyššího růstu.


Moje úspěšnost s touto metodou je velmi vysoká a postup je méně prácný. Kořenový systém řízků se vyndavá velmi snadno z volné půdy.

Výhody jsou:

1. méně práce

2. Méně plýtvání materiálem (polystyren, tašky, kelímky, spagnum mech)

3. Nezamokřování půdy při zakořeňování

Negativa jsou:

1. Jakmile prokoření, rostliny zabírají více místa.
Obrázek
hosting images


Vyzkouším to na svých rostlinách, neboť nyní po odeznění silných mrazů je nejlepší termín k odebírání řízků.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Pepe » 12 úno 2012, 14:23

Hm ale co mam ja odrezky, tak tri ocka byvaju na dlzke odrezku cca 20cm takze je to menej skladne ako "na stojaka" :D5
Pepe
 

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Stanley_51 » 12 úno 2012, 14:36

Pokud vezmeš řízky od rozvětvení, bývají tři očka tak na 3 - 4 cm. Aspoň u mých rostlin to tak je. Nesmíš brát řízky z dvoumetrových větví a ještě od konce. Notabene si myslím, že by stačilo i více "špačků" pouze s jedním pupenem. Ale chce to všechno vyzkoušet.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Pepe » 12 úno 2012, 14:51

Tak ked rezem vsetky vyhony na jesen od korena, tak tam byvaju ocka aj 20cm od seba... na konci byva viacej ociek, ale tie byvaju este zelene a z tych sa mne nedari... teda moje co som mnozil... :D2
Mozno by malo malo zmysel vyskusat na lezato po jednom ocku a nechat po stranach od ocka cca 2cm lebo aj tak korienky teda aspon u mna pustaju hlavne v miestach kde je dalsie ocko tak vacsinou ta cast medzi ockami ked ju necham dlhsiu v zemi tak odhniva...
Pepe
 

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Stanley_51 » 12 úno 2012, 16:58

No vždyť to je to co jsem napsal, vyzkoušet řízkování z jednoho očka. Na jaře se do toho pustím a uvidíme....
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Stanley_51 » 27 úno 2012, 15:17

Dnes jsem okuchal mého dvorního dodavatele fíků ( Stanley's dalmatian ) a z uštípaných větví jsem vybral šikovná očka na zakořenění. Vyzkouším tedy, jak průkopnická je to metoda a bude-li vůbec funkční.
Obrázek
hosting images
oškubaný SD
Obrázek
image hosting jpg
očka SD k zakořenění
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Pepe » 27 úno 2012, 15:35

Nechavas ich takto na "sucho" alebo si ich potom zalial ?
Vies postupne robit fotodokumentaciu co si s nimi robil, pri akych pribliznych teplotach, ci si ich prikryval a ako prosperuju ?
Dik za vsetkych pokusnych "zakorenovatelov" :D10
Pepe
 

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod aminka » 27 úno 2012, 16:58

Stando, ten tvůj fíkovník je prostě bomba :!: :D Jen čučím a kochám se a nemůžu se vynadívat S6 Fakt, paráda!
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Stanley_51 » 27 úno 2012, 17:28

Pepe píše:Nechavas ich takto na "sucho" alebo si ich potom zalial ?
Vies postupne robit fotodokumentaciu co si s nimi robil, pri akych pribliznych teplotach, ci si ich prikryval a ako prosperuju ?
:D10

Použil jsem výsevní substrát do kterého jsem přidal agroperlit. Řízky jsou nařezané na jedno očko, hodinu jsem je máčel ve vodě a potom položil a zatlačil do substrátu ( očkem nahoru ) . Zalil vlažnou vodou s obsahem lignohumátu a vložil do igelitového sáčku. Celou množárničku jsem pak položil na radiátor. Nyní zbývá jen pozorovat, zda a jak rychle začnou očka rašit a zapouštět kořínky. Samozřejmě to budu dokumentovat, neboť jsem sám zvědav, zda to bude fungovat.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod pekos » 28 úno 2012, 20:05

Množil jsem už o víkendu.Taky "naplacato". Substrát B a perlit.
3x Stanley Dalmatian a 4x NoName.Další ošetření žádné.Dnes se už asi trochu nafoukly pupeny.Kalus zatím nic.
Mám v pytli foťák tak zatím jen textově.

Pekos
Uživatelský avatar
pekos
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 236
Registrován: 03 srp 2007, 12:51
Bydliště: Cheb 470 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Pepe » 28 úno 2012, 20:52

Tak mne to tiez nedalo a skusil som odrezky co mam v chladnicke zo Zltej tiez dat na lezato.
Cele som to dal do mikrotenoveho sacku tak som zvedavy co sa s tym bude robit. :shock:

Obrázek
Pepe
 

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Stanley_51 » 28 úno 2012, 23:01

Hlavně abyste mě potom, kdyby to selhalo, nechtěli zabít. Je to ve stádiu pokusů, tak to berte s rezervou.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Stanley_51 » 29 úno 2012, 11:26

Našel jsem opět další obrázky k této metodě. Z nich je jisté, že to funguje, ovšem podmínky musí každý vytvořit specificky.
Obrázek
image hosting png
Obrázek
jpg image hosting
Obrázek
image upload
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod pekos » 29 úno 2012, 19:15

Stanley_51 píše:Hlavně abyste mě potom, kdyby to selhalo, nechtěli zabít. Je to ve stádiu pokusů, tak to berte s rezervou.


Samo to beru jako pokusy a to mě na tom baví nejvíc.Je divný že to nikoho nenapadlo dřív.To samé v těch ziplock-ách.
Pekos
Uživatelský avatar
pekos
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 236
Registrován: 03 srp 2007, 12:51
Bydliště: Cheb 470 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod jujto » 29 úno 2012, 20:32

Kto vie pri com vsetkom by to slo pouzit.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Další

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků