metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod antarian » 07 úno 2020, 21:30

hofis: ja predpokladam, ze do jara to spis bude o tom aby to v poradku prezilo a pote by na jare za dobre konstalace teoreticky mohlo nejake korinky vytvorit :-D (jinak neschne to ani napichany do zeme)

Kazdopadne v tom pompostu bych tomu i sance ze to klapne dal :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hofis » 07 úno 2020, 23:43

Já vím, už jenom to, že ty odřezky vypadají stále pěkně čerstvě, je pozitivní a na zakořenění to potřebuje teplo. Ale zase je to už 3 měsíce v zemi, zima je extrémně teplá, prostě mi to nedalo se nepodívat. :)
Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaossik » 08 úno 2020, 01:06

Chtěl jsem se zeptat, řízky nechávám aktuálně zakořeňovat v akváriu se spodním teplem, takže je tam maximální vlhkost. Pořád se mi tam někde objevuje plíseň, vesměs to je na (nejspíš) neživých částech řízků (pahýl nad očkem, krycí lístky vrcholových pupenů. Raději to řeším, ale postřik previcuru neměl žádný efekt, tak vždycky plíseň otírám vatou namočenou v lihu. Řízky vypadají životaschopné, některé už raší a rostou a namátkově jsou i kořeny. Řešili jste někdy něco podobného?
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1182
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod sapmok » 08 úno 2020, 12:27

S plísněmi bojuju pořád. :(
Teď zkouším větší odvětrání a postřik Kumulus. :)
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod mifin » 08 úno 2020, 20:40

Nevím, jestli to dělám dobře, ale používám obyčejný roztok manganistanu. Mám malinký rozprašovač a v něm velmi naředěný roztok. Když si všimnu plísně, tak to stříknu a na nějaký čas je klid.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod sapmok » 09 úno 2020, 02:18

mifin píše:Nevím, jestli to dělám dobře, ale používám obyčejný roztok manganistanu. Mám malinký rozprašovač a v něm velmi naředěný roztok. Když si všimnu plísně, tak to stříknu a na nějaký čas je klid.

stejný účinek má i čistá voda :D
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod sasman » 09 úno 2020, 12:33

Já při řízkování dřevitých řízků nemívám 100 % vzdušnou vlhkost. Přijde mi, že to není třeba a odpadá problém s plísněmi. Prostě strčím klacek do spodní půlky PETky s perlitem, zaleju a počkám....

Něco jiného je řízkování za zelena....
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 09 úno 2020, 14:02

Větrání pomáhá, hypermangan taky trochu (ale je třeba to opakovat), úplně odkryté vršky můžeš nechat pokud věříš, že se kořeny objeví dřív jak listy. Často je tomu naopak a pak ty mladé listy zaschnou.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 09 úno 2020, 15:03

U nás to taky funguje v perlitu v petce tak, že bez přikrytí v pohodě .
Pokud přikryjeme (vrškem z petky) objeví se listy velmi brzy, rostou a brzy se nevejdou do petky. Člověka to donutí kryt sundat a ....listy a celý vršek většinou odejde, protože kořeny nejsou nebo nestíhají. Pomůže ty listy sestříhat - zmenšit listovou plochu, ale ne vždycky. Vloni jsme to takto zkoušeli půl na půl a za nás taky příště bez krytu.
A poslechnout "sasmanovu" radu - perlit zalít ( provlhčit ) a pak si toho nevšímat S6 . Pro nás rada nad zlato, protože s tím naším cestováním S-J jsme toho dost uhnili přehnaným zalitím ze strachu, že nám to uschne než se vrátíme. I když je perlit na povrchu proschlý, dole, kde se tvoří kořeny, je vlhkosti tak akorát.
Zatím jedinou stoprocentní úspěšnost jsme měli s klacky nastrkanými brzy na jaře (1. březen) přímo do země na záhonek na jihu a do skleníku na severu.
Možná ale jen náhoda a dobrý loňský rok. S vzácným řízkem od přítele bychom to asi nedělali.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4230
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Martin 46 » 09 úno 2020, 18:47

Ahoj nene záleží aj na tom akú máš vlhkosť v miestnosti v ktorej zakoreňuješ. Ja mám doma okolo 50 percent.To by bolo iste málo . Keď mám dlhý výhon ktorý sa nezmestí do petky tak ho prikryjem mikrotenovym sackom.Bolo by mi ho ľúto strihať.
Martin 46
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 04 říj 2019, 19:46
Bydliště: Borovce okres Pieštany 160 m.n.m

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaossik » 09 úno 2020, 19:08

Za jak dlouho odejde vršek pokud kořeny nestíhají? Je to v řádu dnů, nebo spíš týdnů?
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1182
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Martin 46 » 09 úno 2020, 19:43

Ak máš na ňom korienky ktoré nestíhajú tak ho prikry mikrotenovym sáčkom aby prežil kým dorastú.Mal som takýto problém s mojím negronne.
Martin 46
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 04 říj 2019, 19:46
Bydliště: Borovce okres Pieštany 160 m.n.m

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 09 úno 2020, 20:42

kaossik píše:Za jak dlouho odejde vršek pokud kořeny nestíhají? Je to v řádu dnů, nebo spíš týdnů?


U nás to byla otázka hodin (máme doma hodně suchý vzduch).
Po sundání vršku petky z řízků s už centimetrovými přírustky a velkými listy se začaly listy kroutit a sesychat skoro okamžitě (při kontrole asi po hodině to bylo - jejda, co se to děje?) - moonvil tady o tom někde potom psal (sundávat pomalu) , ale pro nás už bylo pozdě - člověk si ty chyby musí stejně asi "vyžrat" sám, aby si je pamatoval :) . No a ty nepřikryté vystartovaly později, ale problémy s nima nebyly, ani plíseň, ani schnutí.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4230
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 09 úno 2020, 20:46

kaossik píše:Za jak dlouho odejde vršek pokud kořeny nestíhají? Je to v řádu dnů, nebo spíš týdnů?


To záleží na okolnostech, ale lepší je tomu předcházet, takže spodní teplo, horní spíše méně a zpočátku ani není potřeba na to moc svítit.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaossik » 09 úno 2020, 21:21

No tak já jsem právě takové pěkné narašené už vyndal na vzduch. Jeden právě začal rychle vadnout (dal jsem na něj sáček) a další vypadaly několik dnů v pohodě, ale včera a dnes jsem zaznamenal, že jim začaly opadávat některé lístky (až na jednoho). Takže šly zpátky do akvárka.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1182
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků