metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaossik » 11 úno 2020, 00:43

Když tu tak pročítám vlákno, tak vidím, že objevení kořenů ještě vůbec není garance ničeho. No abych přispěl také něčím, tak fíkovník řízkuji poprvé. 10 řízků od Michala a 3 z jedné pěkné rostliny v Tróji. Nejsem moc zastánce perlitu, vat a dalších minerálních substrátů a chtěl jsem otestovat několik způsobů množení. Zkusil jsem zem, vodu a vzduch. Vždy od každé odrůdy jsem zkusil všechny 3 metody. Zem jsem použil propařovaný substrát od Forestiny a řízky jen tak napíchal. Další jsem nechal ve vodě a poslední dal do sklenky s vodou a fólií skrz kterou jsem řízek propíchl, byl tak ve vlhkém vzduchu nad hladinou vody. Umístěno v akváriu na mramorové desce co je na topení. Hned po 2 týdnech jasný rozdíl, téměř vše v zemi raší, ve vodě nic moc, u jednoho se začínají tvořit kořeny. Vzduch úplně bez reakce. Po 3 týdnech jsem motivován úspěchem země zasadil i řízky ze vzduchu. Ve vodě jeden uhnil a dva mají náznak kořínků tak šly také do půdy. Bohužel jsem použil hranaté plastové květináče a tak nemám vůbec přehled o tom, kde kořeny jsou a kde ne. Zase na druhou stranu do toho člověk nemá tendenci dloubat a přesazovat se bude až s balem. U řízků z Tróji jsem to uspěchal, jeden ve vodě uhnil, druhý zplesnivěl na řezu a tak jsem musel amputovat. Nad půdou pustil kořínek, ale jediné očko co zbylo je na úrovni půdy, takže jsem zvědav jestli vůbec vyraší. Ty listy a vlhkost je problém, nedošlo mi, že listy jsou zvyklé na nějaké prostředí a potřebují určitý objem kořenů, nejspíš zkusím spíš pomalu otevírat a třeba hodinu denně větrat, aby si rostliny pomalu zvykaly na sušší vzduch. Jsem zvědav co z toho bude, spokojen bych byl s jednou rostlinou od každé odrůdy.

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod fibi » 11 úno 2020, 12:55

Dobrý den
Po třech týdnech se na řízku obě-vili kořínky ale nad vatou a ne uvnitř. Při zasazení do substrátu mám řízek ponechat celý nebo pod kořínky ustřihnout ? Normálně jde vytáhnout z vaty a tam žádné kořínky nejsou. Druhé dva řízky také vyrašily ale ty vytáhnout nejdou zřejmě mají kořínky ve vatě.
Obrázek
fibi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11 bře 2015, 20:28
Bydliště: Hradec Králové 240 m.n.m

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod mirka » 11 úno 2020, 13:02

No já by to zasadila do hloubky těch kořenů ono se to čašem ve spod zakoření!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1532
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 11 úno 2020, 13:37

Ta vata mi připadá nějak strašně promáčená, kořínkům to evidentně více vyhovuje těsně nad ní, kde je dostatečná vlhkost, ale ne tolik vody.
Dal bych to už normálně do substrátu až po ten zelený výhon, ten ale musí být vzdušný a ne moc mokrý.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod mirka » 11 úno 2020, 14:09

Tak sem to myslela jen ten fíkový řízek bez vaty! :shock:
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1532
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 11 úno 2020, 14:25

Poznámka pre všetkých čo po prvý krát zakoreňujú v agrovate.
Tá vata má byť vlhká ale nie mokrá (vatu stačí trošku z vrchu poliať vodou a bude dostatočne dlho vlhká). Ak je vata zbytočne príliš nasiaknutá vodou, tak Vám to pravdepodobne namiesto púšťania korienkov začne hniť, rovnako ako pri zakoreňovaní v akomkoľvek inom premokrenom médiu.
Súhlasím, že ten konkrétny odrezok (fibi) treba presadiť do substrátu bez vaty.
Dnes fotený korienok v agrovate na odrezku z White Marseilles:
Obrázek

Obrázek
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod fibi » 11 úno 2020, 20:32

Moc dík všem za rychlou odpověď. Hned zítra je trochu vyždímu a ten s kořínky přesadím.
fibi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11 bře 2015, 20:28
Bydliště: Hradec Králové 240 m.n.m

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Radim K » 11 úno 2020, 20:56

K zakořeňování ve vlně obecně bych měl dvě poznámky; Měla by se používat minerální vlna s přírodně identickými pojivy (např Agra-wool, Earthwool aj.) viz: http://www.magazin-legalizace.cz/cs/art ... bni-medium
neboť ty ostatní vlny obsahují pojiva na bázi formaldehydu.
Dále doporučuji používat co nejmenší kostičky, právě z důvodu ohromné nasákavosti, používám 2x2 nebo 3x3 cm, ty mají šanci vyschnout při případném přelití. Je potřeba si uvědomit, že vlna pojme až 2x - 3x více vody, než jiné médium.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod fibi » 12 úno 2020, 13:05

Tak abych teď kupoval novou pěstební rohož. Pod tím řízkem s kořínky bylo asi 0,5 cm vody a ostatní jsou na suchu tak tam snad vyrostou kořínky správně.
fibi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11 bře 2015, 20:28
Bydliště: Hradec Králové 240 m.n.m

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod J.K. » 12 úno 2020, 15:47

Podľa mňa s tým netreba robiť veľkú vedu. Ja som vatu vždy ponoril celú do vody, ale nevidím zmysel ju tam držať hodiny. Potom to nechám odkvapkať a dám do "akvária" prikrytého potravinárskou foliou. Jednotlivé kocky naukladám k sebe, aby sa dotýkali. Pár týždňov na to obvykle netreba siahnuť.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 527
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Martin 46 » 13 úno 2020, 19:05

Darí sa mi zakorenit všetky druhy okrem NdC. Preto sa vás chcem opýtať ak ste ho niekedy zakorenovali ako sa darilo vám ?Je tu totiž možnosť že to je niečo iné.A ak vám zakorenil
ľahko ste si 100% istý že je to on ?
Martin 46
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 04 říj 2019, 19:46
Bydliště: Borovce okres Pieštany 160 m.n.m

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaossik » 15 úno 2020, 21:22

Jak řešíte přivykání řízků venkovním podmínkám? Aby Slunce nespálilo listy?
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod francuesco » 15 úno 2020, 21:39

Jestli myslis již zakořeněné řízky s vzrostlými listy, tak je dej po zmrzlých mužích ven do stínu, po týdnu do polostínu a pak až po nekolika týdnech na sluníčko na stanoviště. Občas je celkově oros vodou mlžičem, ale ne na sluníčku. Hlavně nepřemokřovat hlínu v kvetináči a nenechat ani moc proschnout .
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 15 úno 2020, 22:40

kaossik píše:Jak řešíte přivykání řízků venkovním podmínkám? Aby Slunce nespálilo listy?


Dám je do skleníku pod starší rostliny. Nebo bílá netkanka cca na týden.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Petr z H. » 15 úno 2020, 23:44

kaossik píše:Jak řešíte přivykání řízků venkovním podmínkám? Aby Slunce nespálilo listy?


Jakmile zakořenily a měly v dubnu pár lístků, dal jsem je do skleníku na slunce bez stínění. V červnu jsem je dal ven na plné slunce. Žádný list se v obou případech nespálil.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 350
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků